З якого віку настає кримінальна відповідальність?

Досягнення встановленого законом віку – одна із загальних умов притягнення особи до кримінальної відповідальності, що передбачена Кримінальним кодексом України.

Консультація юриста

Вік кримінальної відповідальності – визначена кримінальним законом кількість років (календарний період психофізіологічного стану людини), по досягненню яких особа вважається такою, що підлягає кримінальній відповідальності та покаранню.

За загальним правилом, кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення кримінального правопорушення виповнилося 16 років.

Занижений вік кримінальної відповідальністі

Законодавець також передбачив занижений вік кримінальної відповідальності для вичерпного переліку умисних кримінальних правопорушень, відповідальність за вчинення яких настає з 14 років, це зокрема за:

Суб’єктами окремих злочинів (більшість військових злочинів, втягнення неповнолітнього у злочинну діяльність тощо) можуть бути лише особи, яким виповнилося 18 років.

Оскільки вік, з якого може наставати кримінальна відповідальність, має правове значення, органи досудового розслідування і суди повинні вживати заходів щодо встановлення віку неповнолітнього – дати його народження.

Кримінальний кодекс України містить також окремий розділ, присвячений особливостям кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх, норми якого повинні сприяти врахуванню вікових, соціально-психологічних, психофізичних та інших особливостей розвитку неповнолітніх, які вчинили кримінальне правопорушення.

Розділ ХV Кримінального кодексу України передбачає особливі, більш гуманні умови кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх, які вчинили кримінальне правопорушення.

Участь адвоката в кримінальному провадженні щодо особи у віці до 18 років є обов’язковою на підставі закону.

Консультація юриста

Наші юристи мають багаторічний досвід у захисті інтересів клієнтів у кримінальному провадженні та готові надати повний спектр правових послуг – від консультації до супроводу і представництва неповнолітнього на всіх етапах розгляду справи.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок