Ліквідація ФОП: як закрити ФОП через Дію

Завдяки проактивній політиці держави у сфері цифровізації, робота ФОП дійсно стала набагато легшою. Зокрема, більшість реєстраційних дій можна здійснити через застосунок Дія. Не виключенням стала й процедура ліквідації (закриття) ФОП. Але є декілька але.

Через застосунок Дія підприємець може подати заяву про ліквідацію ФОП. Для порівняння — в офлайн режимі потрібно заповнити заяву встановленої форми та подати її державному реєстратору (ЦНАП або нотаріус). При подачі через застосунок не потрібно заповнювати заяву, оскільки всі дані підтягуються з ЄДРПОУ та витрачати час (а при подачі через нотаріуса й кошти) для реєстрації заяви. Однак на цьому етапі закриття ФОП не завершується.

 

Що потрібно для закриття ФОП

Підприємцю потрібно здійснити ще декілька кроків:

  • Скласти та надати податкову звітність. Для ФОПів на спрощеній системі такою звітністю є декларація платника єдиного податку за місяць (1, 2 група) або за квартал (3 група).

ФОП, що перебував на загальній системі зобов’язаний подати ліквідаційну звітність про майновий стан та доходи. Ця звітність охоплює період з першого дня року у якому здійснюється ліквідація та до дня реєстрації заяви про ліквідацію. Термін подачі звітності – 30 днів з моменту реєстрації заяви. Подати звітність також можна дистанційно – через електронний кабінет платника податків. Якщо ж не довіряєте сервісу – звітність можна подавати до контролюючого органу особисто або цінним листом з описом.

  • Сплатити податки – єдиний податок для ФОП на спрощеній системі та ПДФО для ФОП на загальній системі відповідно. Для всіх ФОП обов’язковою є сплата ЄСВ.
  • Закрити рахунок ФОП у банку. Процедура закриття рахунку відбувається відповідно до правил банку, в якому обслуговується ФОП. З огляду на це, банк може вимагати особистої присутності клієнта.

Зверніть увагу – якщо ви продовжите діяльність після закриття ФОП, податківцями це розціниться як здійснення підприємницької діяльності без взяття на облік та потягне штраф у розмірі 340 гривень (п. 117.1. ПКУ) та потенційно від 17000 до 34000 грн. (ст. 164 КУпАП).

Отож, станом на 2024-й рік майже вся процедура закриття ФОП може бути здійснена дистанційно. Однак у разі виникнення будь-яких сумнівів чи запитань — рекомендуємо проконсультуватись із юристами АО “Бачинський та партнери”.

Aвтор
Сергій Писанчин
Сергій Писанчин
Молодший юрист практики корпоративного права

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок