Мобілізація студентів та аспірантів в Україні: важливі деталі закону №10449

Верховна Рада ухвалила закон №10449, який вносить зміни до правил мобілізації студентів і аспірантів під час війни. Розглянемо ключові положення документа.

Мобілізація студентів

Закон чітко регламентує порядок призову студентів на військову службу залежно від форми їх навчання. Студенти денної форми мають право продовжувати навчання під час семестру. Однак, у період канікул та перерв між семестрами їх можуть призвати до лав ЗСУ згідно з нарядами військкоматів.

Якщо студент денної форми потрапляє під мобілізацію під час навчального семестру, його зараховують до війська після завершення цього семестру і здачі заліків та іспитів. Це правило не поширюється на тих, хто навчається на військових або спеціальностях, пов’язаних з нацбезпекою.

Для студентів заочної, вечірньої та дистанційної форм навчання ніяких пільг чи відстрочок не передбачено. Їх мобілізують на загальних підставах з першого дня оголошення призову.

Мобілізація аспірантів

Згідно із новим законом, для аспірантів денної форми діє правило відстрочки від мобілізації на весь період їхнього навчання в аспірантурі. Однак існують винятки:

  1. За особистою заявою самого аспіранта про мобілізацію до війська можна призвати його достроково.
  2. Якщо аспірант здобуває в аспірантурі військову або суміжну з нацбезпекою спеціальність, йому не надається відстрочка.
  3. У межах щорічних оперативних відправлень мобілізованих громадян аспіранти денної форми теж можуть бути призвані під час навчання.

Після завершення навчання в аспірантурі й захисту дисертації такі особи підлягають призову на військову службу на загальних підставах.

Відстрочка від мобілізації студентів та аспірантів

Законом №10449 передбачені такі підстави для отримання відстрочки від призову:

  • Для студентів денної форми цивільних ВНЗ – на період навчального семестру.
  • Для аспірантів денної форми цивільних ВНЗ – на весь термін навчання в аспірантурі за деякими винятками.

Втім, відстрочка не поширюється на студентів і аспірантів, які навчаються на військових спеціальностях або спеціальностях, пов’язаних з питаннями національної безпеки.

Правила виїзду студентів за кордон

Відповідно до нового закону в’їзд-виїзд студентів громадян України за межі держави суворо контролюється:

  • Дозвіл на виїзд видається студентам лише після закінчення навчального семестру.
  • Студент має надати документи, які підтверджують мету його поїздки (відрядження, стажування, запрошення тощо) і фінансування цієї поїздки.
  • Виїжджати можна виключно на період канікул або міжсеместрової перерви.
  • Після завершення відпустки/канікул студент зобов’язаний негайно повернутися в Україну.
  • У разі порушення цього порядку студенту загрожує притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Новий закон встановлює чіткі правила мобілізації учнівської молоді з метою не допустити масового ухиляння від військової служби, водночас гарантуючи право на продовження освіти для певних категорій студентів і аспірантів під час війни.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок