Мобілізація жінок в Україні в 2024 році

У 2024 році Україна стикається з необхідністю мобілізації національних ресурсів для забезпечення своєї обороноздатності.

Виникає логічне та закономірне питання щодо можливості та подальших перспектив мобілізації жінок в Україні.

Які закони регулюють мобілізацію жінок?

Мобілізація жінок в Україні базується на законодавстві, зокрема на Конституції України, Законі «Про оборону України», Законі «Про військовий обов’язок і військову службу» Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також на інших відповідних нормативно-правових актах.

Чи здійснюється мобілізація жінок у 2024 році?

Одне із нововведень Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”  стосується оновлення даних. Військовозобов’язані жінки повинні оновити свої дані в ТЦК будь-яким зручним способом. Якщо такі громадянки проігнорують обов’язок, їх оштрафують нарівні з чоловіками.

Жінкам-добровольцям можуть відмовити у підписанні контракту. Підстави відмовити такі:

  • наявність трьох дітей;
  • наявність дитини з інвалідністю або прийомної дитини до 18 років;
  • наявність чоловіка чи батьків з інвалідністю;
  • якщо жінка є матір’ю-одиначкою;
  • якщо жінка є студенткою або заброньована на роботі.

Обов’язковому взяттю на військовий облік підлягають жінки, які придатні до служби за станом здоров’я та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.

Нормативно-правові акти, що стосуються військового обовʼязку та мобілізації не розрізняють військовозобовʼязаних за статтю. Не усі жінки станом на сьогодні є військовозобовʼязаними, проте для мобілізації тих жінок, які є військовозобовʼязаними усі законні можливості наявні.

Консультація юриста

Водночас відповідно до позиції держави, станом на сьогодні мобілізація жінок не здійснюється. Про це неодноразово зазначали представники Міністерства оборони України.

Водночас добровільна мобілізація жінок, коли наявна їх згода, допускається та відбувається на практиці.

Чи потрібно жінкам ставати на військовий облік?

Раніше питання про постановку на військовий облік жінок залишалось не до кінця зрозумілим.

Проте, 30 грудня 2022 року Кабінет міністрів України затвердив новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який розставив крапки над «і».

У новому порядку передбачено, що жінки-медики, лікарі, медсестри та фармацевти є військовозобовʼязаними та повинні обовʼязково стати на військовий облік у ТЦК та СП.

Жінки, які мають спеціальність, споріднену з військовою, не мають обовʼязку ставати на військовий облік водночас вони можуть стати на облік за власним бажанням.

Якщо у вас існують питання про мобілізацію жінок, про військовий облік жінок, звертайтеся до юристів АО «Бачинський та партнери», які охоче проконсультують вас із зазначених питань.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок