Народження дитини за кордоном: отримання свідоцтва про народження та закордонного паспорту

Народження дитини — це завжди радісна подія, яка приносить з собою нові турботи та відповідальність. Особливо важливими стають питання оформлення офіційних документів, якщо дитина народилася за межами рідної країни. Після початку повномасштабної війни в Україні, частина українців були змушені виїхати за кордон, у зв’язку з цим для українських жінок, котрі народили немовля за кордоном, важливо знати процедуру отримання свідоцтва про народження та закордонного паспорта для новонародженого.

Це забезпечує правовий статус дитини та відкриває можливості для подорожей і повернення до України. У цій статті ми розглянемо основні кроки, які необхідно зробити, щоб ваш малюк мав усі необхідні документи, навіть якщо він народився далеко від Батьківщини.

Народжена за кордоном дитина, у якої принаймні один із батьків є громадянином України, також є громадянином України з моменту народження. Водночас законодавство передбачає формалізацію процесу набуття громадянства, а саме, щоб отримати свідоцтво про народження дитини за кордоном, необхідно звернутися до Посольства або Консульства України в країні знаходження,  за місцем народження дитини.

УВАГА! Якщо дитина зареєстрована в компетентних органах держави перебування, повторна реєстрація у закордонних  дипломатичних установах України не провадиться.

Важливо! Офіційний документ про народження дитини, виданий іноземним уповноваженим органом, який є аналогом українського свідоцтва про народження, визнається дійсним в Україні у разі його засвідчення апостилем чи легалізації  в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Іноземні документи повинні бути також перекладені на українську мову та засвідчені в установленому законодавством України порядку.

Протягом якого строку слід подати заяву про реєстрацію?

Заяву про реєстрацію народження дитини батьки зобов’язані подати не пізніше 1 місяця з дня народження дитини.

Важливо! Реєстрація народження, а також видача свідоцтва про реєстрацію цього акта цивільного стану проводиться без стягнення консульського збору.

Консультація юриста

Документи необхідні для реєстрації народження дитини (народження якої не було зареєстровано в компетентних органах держави перебування), які один з батьків подає до Посольства або Консульства України за кордоном:

  1. Заяву встановленого зразка;
  2. Документ медичного закладу про народження дитини (перекладеного та легалізованого у встановленому порядку). У виняткових випадках, при народженні дитини поза медичним закладом: 1) довідка лікаря, який подав допомогу при пологах; 2) у разі народження дитини вдома без медичної допомоги факт і час народження повинні бути підтверджені підписом двох свідків, присутніх при пологах, із зазначенням їхніх прізвищ, імен та по батькові, місця проживання і документів, що посвідчують їх особи, у графі «документи, що підтверджують факт народження дитини», а також медичним документом про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (приватного лікаря);
  3. Паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з батьків). Якщо документ, який посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред’явлений, то відомості про другого з батьків у такому випадку зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб;
  4. Документ, який є підставою внесення відомостей про батька (свідоцтво про шлюб, заява матері, заява батька про визнання батьківства, спільна заява матері та батька дитини, якщо батьки не перебувають у шлюбі, спільна заява матері та її чоловіка про невизнання чоловіка батьком дитини, спільна заява батька дитини та чоловіка, який перебуває у шлюбі з її матір’ю).

Варто зазначити! Отримання батьками свідоцтва про народження дитини, видане компетентними органами іноземної держави надає право зробити дитині паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Оформити дитині паспорта для виїзду за кордон можна в закордонних дипломатичних установах, а саме у Консульствах України за кордоном та у центрах “Паспортний сервіс”.

Батьки, які є громадянами України або один з них, якщо інший – іноземець, або якщо дитина проживає з одним із батьків подають такі документи:

1.Свідоцтво про народження (у разі, коли дитина народилася за кордоном, а обоє батьків є українцями, для оформлення закордонного паспорта дитині потрібно зробити переклад свідоцтва на українську мову та завірити його у закордонній дипломатичній установі або в українського нотаріуса. Також, на свідоцтві про народження має бути апостиль або консульська легалізація документа, який проставляється у тій країні, де свідоцтво було видане) – оригінал та копія;

2.Довідка про реєстрацію особи громадянином України — оформляється Посольством або Консульством України – оригінал та копія;

3.Закордонні паспорти батьків — оригінал та копія їхніх перших сторінок;

4.Заява-анкета одного з батьків та окрема заява другого з батьків (у випадках його відсутності при подачі документів заява другого з батьків засвідчується нотаріально завчасно в Консульстві і докладається до пакета документів іншим з батьків). Заява від другого з батьків не вимагається, якщо особа є іноземцем або особою без громадянства;

5.Одна фотокартка 10×15 см (не обов’язково, щоб батьки приходили зі своїм малюком, у віці до 12 років,  можна принести фото дитини на матовому папері, розміром 10×15, на білому фоні, зображення обличчя дитини має займати 70 відсотків знімка, проте це ж фото можна зробити в Консульстві також);

6.Квитанція про сплату консульського збору за автоматизовану обробку даних — оригінал та копія.

Вартість дитячого закордонного паспорта така сама, як і дорослого, ціна варіюється у залежності від терміновості. Центри «Паспортний сервіс» додатково стягують збір за сервісні послуги підприємства, який різниться залежно від країни.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформлюються у строки, встановлені законодавством, та видаються у строк до трьох місяців з дня прийняття відповідного рішення для їх оформлення.

Отримання свідоцтва про народження та закордонного паспорта для дитини, яка народилася за кордоном, може бути складним та заплутаним процесом. Якщо у вас виникають питання або труднощі під час оформлення документів, міграційний юрист Адвокатського об’єднання “Бачинський та партнери” завжди готовий надати професійну консультацію та допомогу у вирішенні подібних питань і зможе забезпечити вам необхідну підтримку на всіх етапах процесу. Звертаючись до нас, ви можете бути впевнені, що всі юридичні нюанси будуть враховані, а документи оформлені відповідно до законодавства та вимог України та країни вашого перебування.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок