Незаконна відеозйомка

В сучасному світі складно уявити життя без таких гаджетів як мобільні телефони. Оскільки всі телефони мають камеру, відеозйомка стала доступною кожному. Тому важливо розуміти що та кого можна знімати, за яких умов та яка відповідальність за незаконну відеозйомку. Команда юристів АО “Бачинський та партнери” підготувала для вас відповіді на  актуальні запитання, пов’язані із незаконною відеозйомкою.

Що таке незаконна відеозйомка?

Відеозйомка є незаконною, якщо вона:

    • взагалі заборонена законом, зокрема у місцях особистого користування ( туалет, душова кабіна, роздягальня), за допомогою використання прихованих відеокамер;

 

  • Здійснюється без згоди особи.

 

Згода може бути чітко вираженою в усній чи письмові формі. Зокрема, якщо особа сама пропонує її знімати або ж якщо погоджується, щоб її знімали.

Також допускається мовчазна згода, якщо людина бачить та розуміє, що її знімають, але не заперечує проти цього ні словами (прямо забороняє її знімати), ні діями (різноманітні заборонні жести).

Зверніть увагу, що якщо відеозйомка здійснюється відкрито на заходах публічного характеру (мітинг, демонстрація тощо), то не потрібно отримувати згоди кожної людини окремо. 

Консультація юриста

Крім цього, не потрібно отримувати згоди для відеозйомки службових осіб при виконанні ними службових обов’язків. Для прикладу, ви маєте право здійснювати зйомку співробітників поліції при виконанні. При цьому відеозйомка повинна бути відкритою і ви не повинні перешкоджати виконанню обов’язків осіб, яких знімаєте. 

Зверніть увагу! В умовах надзвичайного або воєнного стану незаконною є відеозйомка направлення та переміщення зброї, припасів або ЗСУ, інших військових формувань України (а також їх розміщення). За таку відеозйомку передбачена кримінальна відповідальність, про що ми розповімо нижче.

Яка відповідальність за незаконну відеозйомку?

Залежно від конкретних обставин, за незаконну відеозйомку може наставати кримінальна відповідальність за такими статтями:

 

  • Стаття 182 Кримінального кодексу України: порушення недоторканності приватного життя

 

Здійснення відеозйомки буде підпадати під поняття “незаконного збирання конфіденційної інформації про особу”, яке становить об’єктивну сторону даного кримінального правопорушення.

Консультація юриста

Для прикладу, вироком у справі № 159/4835/19 особу було визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 182 КК України та призначено штраф у розмірі 10 200 гривень. Фактично засуджений здійснював відеоспостереження за будинком та прибудинковою територією потерпілого та зберігав відеоматеріали на флешці.

 

  • Стаття 359 Кримінального кодексу України: незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації

 

Відповідальність за цією статтею може наставати за придбання та (або) використання прихованих, таємних камер без спеціального дозволу. 

Так, до переліку спеціальних технічних засобів отримання інформації належать зокрема засоби для негласного аудіо-, відеоконтролю та спостереження за особою, річчю або місцем. 

За вчинення цього злочину може загрожувати до чотирьох років позбавлення волі.

 

  • Стаття 114-2 Кримінального Кодексу України: несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану

 

Кримінальний кодекс було доповнено цією статтею 23.03.2022 року у зв’язку з початком повномасштабної війни. Тим не менш, станом на сьогодні вже є більше десяти обвинувальних вироків, де винних засуджено за статтею 114-2 КК України.

Відповідальність настає за поширення інформації про переміщення зброї, бойових припасів, ЗСУ та інших військових формувань України. Проаналізувавши судову практику, ми дійшли висновку, що поширенням може бути розміщення відео у соціальних мережах, на сайті або надіслання відео повідомленням, в чат бот тощо. 

Диспозиція статті не включає поняття збирання такої інформації, тобто сама відеозйомка не буде вважатися закінченим злочином. Проте, є ризик, що суд може кваліфікувати відеозйомку переміщення як незакінчений злочин, передбачений статтею 114-2 КК України. Попри це, наразі таких обвинувальних вироків в Україні немає.

Саме тому ми наполегливо не рекомендуємо знімати переміщення зброї, техніки та особового складу ЗСУ, навіть якщо у вас хороші наміри (показати друзям, рідним, на пам’ять тощо). За вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 114-2 КК України, може загрожувати до 5 років позбавлення волі. 

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок