Незаконне відеознімання в Україні може призвести до серйозних юридичних наслідків, включно з кримінальною відповідальністю за посягання на недоторканність приватного життя.
Ступінь відповідальності залежить від конкретних обставин: чи здійснювалася зйомка приховано, чи зафіксовано конфіденційну інформацію, а також чи мала вона місце під час воєнного стану.
В сучасному світі складно уявити життя без таких гаджетів як мобільні телефони. Оскільки всі телефони мають камеру, відеозйомка стала доступною кожному. Тому важливо розуміти що та кого можна знімати, за яких умов та яка відповідальність за незаконну відеозйомку. Команда юристів АО “Бачинський та партнери” підготувала для вас відповіді на актуальні запитання, пов’язані із незаконною відеозйомкою.
Що таке незаконна відеозйомка?
Незаконна відеозйомка – це знімання особи без її згоди у приватних обставинах і це порушує її право на приватність. Згідно з Конституцією України, кожна особа має право на повагу до свого приватного життя. У статті 32 Конституції України зазначається, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Також це питання регулюється Цивільним кодексом України. У статті 307 Цивільного кодексу України написано, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Винятки можливі лише у випадках, коли зйомка здійснюється в громадських місцях без фокусування на конкретній особі.
Чи можна знімати людину без її згоди?
У більшості випадків не можна фіксувати людей на телефон. Особлива увага приділяється коли йдеться про зйомку в приватних чи напівприватних умовах. Зйомка без згоди дозволена лише у вузькому колі випадків. Наприклад можна фіксувати людей у громадських місцях. Важливо щоб не порушувалося особисте життя. Таке відео не має дискредитувати особу і вона не повинна бути головним об’єктом зйомки.
Незаконною буде зйомка, якщо проводиться приховано. Наприклад у житлі, офісі, туалеті, роздягальні ведеться відеоспостереження, що не попереджене відповідними знаками. Такий матеріал може використовуватися з метою шантажу або приниження. Повний перелік заборон зафіксовано у стаття 31 Закону України «Про інформацію».
Відповідальність за незаконне відеоспостереження
Незаконне відеоспостереження може призвести до цивільної, адміністративної або навіть кримінальної відповідальності. Цивільна відповідальність наступає, коли постраждала особа може звернутися до суду. Це може бути заборона поширення відеоматеріалу чи вилучення запису. Також додається відшкодування моральної шкоди на підставі статей 23, 277, 280 Цивільного кодексу України.
Адміністративна відповідальність наступає, наприклад, за порушення правил відеоспостереження. Зйомка без дозволу в громадських установах, чи на підприємствах має бути узгодженою. А кримінальна відповідальність прописана у статті 182 Кримінального кодексу України. Ця стаття включає приховану відеозйомку, що порушує приватне життя. Порушників ловлять на зйомці, яка використовувалась з метою шантажу, приниження, дискредитації. Відеоспостереження в публічних місцях дозволено лише за умови попередження про ведення запису. Тому громадяни на вулиці можуть помітити наклейки чи таблички. Без цього воно може бути визнано незаконним.
Кримінальна відповідальність за незаконну відеозйомку
Залежно від конкретних обставин, за незаконну відеозйомку може наставати кримінальна відповідальність. Як зазначалося вище, враховується стаття 182 Кримінального кодексу України про порушення недоторканності приватного життя. Судова практика свідчить, що здійснення відеозйомки буде підпадати під поняття незаконного збирання конфіденційної інформації про особу.
Для прикладу, вироком у справі № 159/4835/19 особу було визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 182 КК України та призначено штраф у розмірі 10 200 гривень. Фактично засуджений здійснював відеоспостереження за будинком та прибудинковою територією потерпілого та зберігав відеоматеріали на флешці.
Окрему увагу заслуговує стаття 359 Кримінального кодексу України про незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації. Відповідальність за цією статтею може наставати за придбання та використання прихованих, таємних камер без спеціального дозволу. До переліку спеціальних технічних засобів отримання інформації належать зокрема засоби для негласного аудіо-, відеоконтролю та спостереження за особою, річчю або місцем.
За вчинення цього злочину може загрожувати до чотирьох років позбавлення волі. І залишається актуальною стаття 114-2 Кримінального Кодексу України про несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Кримінальний кодекс було доповнено цією статтею 23.03.2022 року у зв’язку з початком повномасштабної війни. Тим не менш, станом на сьогодні вже є більше десяти обвинувальних вироків, де винних засуджено за статтею 114-2 КК України. Відповідальність настає за поширення інформації про переміщення зброї, бойових припасів, ЗСУ та інших військових формувань України.
АО «Бачинський та партнери» розуміє, як відбувається слідство щодо незаконної відеозйомки. Професійні юристи проведуть консультування та допоможуть уникнути покарання за незаконне відеоспостереження. Оскільки існує кримінальна відповідальність, не треба самостійно вирішувати питання, телефонуйте.