Як оформити опікунство над дитиною: підстави, процедура оформлення опікунства

Багато хто плутає опікунство із постійним доглядом, не до кінця розуміє підстави для встановлення опікунства та процедуру. Саме тому сьогодні ми підготували для вас статтю із роз’ясненням основних моментів, які стосуються опікунства над повнолітньою особою.

Що таке опікунство над повнолітньою особою?

Опіка встановлюється з метою захисту особистих немайнових, майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які внаслідок певних життєвих обставин, за станом здоров’я не можуть самостійно реалізовувати свої цивільні права і виконувати цивільні обов’язки.

При встановленні опіки над повнолітньою особою їй призначається повнолітній дієздатний опікун, який вчиняє усі правочини від імені особи, над якою встановлено опіку. До прикладу, після встановлення опікунства, продати майно (будинок, машину) може лише опікун від особи, над якою встановлена опіка.

Впевненість у правильності та швидкості вирішення юридичних питань є ключем до успіху в будь-якому складному процесі, такому як визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, з чим АО “Бачинський та партнери” готові допомогти вам на кожному кроці.

* Опікунство є безсумнівною підставою для відстрочки від призову під час мобілізації та надає право на перетин кордону у супроводі із підопічним.

Кожен етап процесу, починаючи від аналізу необхідної документації до отримання рішення суду, відбуватиметься під нашим наглядом та за вашими інтересами.

 

Консультація юриста

 

Які підстави для встановлення опікунства?

Опікунство над повнолітніми особами в Україні встановлюється виключно над особами, які визнані недієздатними.

Що означає недієздатність? Це нездатність фізичної особи реалізовувати свої цивільні права та виконувати цивільні обов’язки.

Отже, підставою для встановлення опіки є визнання особи недієздатною, а підставою для визнання особи недієздатною є стійке та хронічне психічне захворювання, внаслідок якого така особа не може усвідомлювання значення своїх дій або керувати своїми діями.

Опікуном може бути близький родич, яким можуть бути батьки, діти, баба, дід, прабаба, прадід, внуки, правнуки, брат та сестра (повнорідні і неповнорідні), двоюрідні брати та сестри, тітка, дядько, племінниця, племінник.

При юридичному супроводі процес опікунства складається з наступних етапів, на кожному з яких юрист АО «Бачинський та партнери» буде Вас супроводжувати.

Який орган призначає опікуна?

 Опіка, навідмінну від постійного догляду, встановлюється виключно судом в порядку окремого провадження.

Консультація юриста

В ході розгляду справи про визнання фізичної особи недієздатною та призначення їй опікуна обовʼязково призначається судово-психіатрична експертиза.

Який порядок призначення опікуна?

За наявності підстав, тобто стійкого психічного захворювання, близький родич такої особи може подати заяву в суд про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення родича опікуном.

Зміст заяви нескладний, вона повинна містити лише обставини, які свідчать про стійкий та хронічний розлад. Проте, краще довірити складання тексту заяви та формування додатків досвідченому фахівцю, щоб уникнути можливих помилок.

Зверніть увагу! Судовий збір за подання заяви про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна не сплачується, він покладається на державу.

Вже у суді потрібно призначити судово-психіатричну експертизу, для того щоб експерт підтвердив чи спростував наявність психічного розладу, що має наслідком нездатність усвідомлювати свої дії або керувати ними.

Крім цього, щоб суд призначив родича опікуном недієздатної особи, обовʼязково потрібно отримати подання від органу опіки та піклування про можливість призначення родича опікуном.

Лише з моменту набрання рішенням суду законної сили, особа вважається недієздатною, а її родич вважається її опікуном.

Консультація юриста

Читайте також: Виїзд за кордон неповнолітніх дітей 2024

Як оформити опікунство: покроковий алгоритм

Етап № І. Попередній аналіз документів перед зверненням до суду.

Юрист АО «Бачинський та партнери» надасть вичерпну консультацію щодо переліку документів, необхідних для звернення до суду для визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.

Після цього, юрист проаналізує надані документи на наявність підстав для звернення до суду для встановлення опікунства, їх достатність та виявить можливі недоліки.

У разі недостатності документів юрист надасть поради та роз’яснення до документів, яких не вистачає, а також проконсультує щодо порядку отримання таких документів.

Етап № II. Підготовка та подання до суду заяви, відкриття провадження у справі.

Для звернення до суду з метою встановлення опікунства юрист підготує наступні документи:

1) заява про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна від імені майбутнього опікуна

2) клопотання про призначення судової психіатричної експертизи.

Консультація юриста

Крім цього, юрист підготує повний перелік необхідних додатків, які будуть додатками до заяви.

Судовий збір за подання такої заяви НЕ сплачується.

Етап № III. Призначення та проведення судової психіатричної експертизи.

Обов’язковою передумовою призначення опікунства є висновок експерта за результатами судової психіатричної експертизи.

Експерт проводить огляд особи, над якою буде встановлюватись опіка, на предмет того чи дійсно остання має психічне порушення, внаслідок якого не здатна усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними.

! можливий ризик – якщо за висновком експерта особа, над якою встановлюється опіка не визнається такою, що має психічне порушення, то це є підставою для відмови у встановленні опіки.

Етап № IV. Отримання подання від органу опіки та піклування.

Після отримання висновку експерта судом, до органу опіки та піклування подається заява майбутнього опікуна про отримання відповідного подання. Юрист готує таку заяву з додатками до неї та здійснює запис майбутнього опікуна в найближчий ЦНАП.

При розгляді заяви майбутній опікун повинен взяти участь в засіданні опікунської ради.

Консультація юриста

! можливий ризик – юрист не може впливати на рішення, яке буде прийняте опікунською радою та гарантувати отримання позитивного подання від органу опіки та піклування.

Орган опіки та піклування за результатом засідання опікунської ради повинен надіслати до суду подання про можливість або неможливість призначення особи опікуном.

Етап № V. Рішення суду, оформлення посвідчення опікуна.

Після наявності у суду висновку експерта та подання від органу опіки та піклування за результатом проведеного судового засідання, суд приймає рішення.

Адвокат бере участь в судових засіданнях разом із майбутнім опікуном.

Рішення суду набирає законної сили протягом 30 днів з моменту його проголошення. Юрист також отримує копію судового рішення із відміткою про набрання законної сили.

У випадку позитивного судового рішення його копія подається в орган опіки та піклування, де опікуну видають посвідчення опікуна.

За результатом послуги «Опікунство» ви можете отримати:

1) Копію судового рішення про призначення опікуна з відміткою про набрання законної сили.

Консультація юриста

2) Посвідчення опікуна.

* Ці два документи є підтвердженням права військовозобовʼязаного на відстрочку від призову під час мобілізації на підставі опікунства над повнолітньою особою.

Таким чином, наші послуги не обмежуються лише поданням заяви до суду. Ми взаємодіємо з вами на кожному етапі, починаючи з перевірки необхідних документів та підготовки заяви, і закінчуючи отриманням посвідчення опікуна. Ми гарантуємо, що ви будете повністю залучені до кожного кроку процесу.

Звернення до нас для встановлення опікунства над родичем – це не просто вибір. Це рішення, яке дозволить вам віддати справи у руки досвідчених фахівців, щоб ви могли зосередитись на найважливіших речах у Вашому житті.

Прийнявши рішення звернутися до нас, ви можете бути впевнені, що ми зробимо все можливе, щоб забезпечити вам захист та підтримку, на яку ви заслуговуєте.

На який строк встановлюється опікунство?

Опіка над недієздатною особою встановлюється судом строком до 2 років. Проте, цивільна дієздатність фізичної особи, над якою встановлено опіку, може бути поновлена достроково.

Якщо після завершення 2 років, продовжують існувати обставини, що послугували підставою для визнання особи недієздатною та призначення їй опікуна, то особа може звернутись до суду повторно.

Якщо у вас залишились будь-які інші запитання про опікунство, порядок встановлення опікунства або ж ви потребуєте допомоги та супроводу при встановлені опікунства над родичем, звертайтесь до АО «Бачинський та партнери».

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок