Особливості проведення державних закупівель під час війни

Введення воєнного стану обумовило прийняття чималих змін у всіх сферах бізнесового життя. Не оминули ці зміни, і досить суттєві, також і сферу державних закупівель.

Зупинимось на основних нововведеннях у даній сфері.

 

Нові правила проведення публічних закупівель

По-перше, і це цілком логічно, запроваджено заборону на закупівлю товарів та послуг з постачальниками, пов’язаними з росією і білоруссю.

Також передбачено великий перелік підстав для укладання прямих договорів для нагальних та оборонних потреб: в такому випадку достатньо буде прозвітувати про укладений договір (від 50 тис. грн) у системі Prozorro.

Нова постанова Кабінету Міністрів України запроваджує і нові пороги для обов’язкового здійснення закупівель у Prozorro. Для закупівель товарів і послуг відкриті торги з особливостями необхідно буде проводити, якщо вартість закупівель дорівнює або перевищує 100 тис. грн; для послуг з поточного ремонту – 200 тис. грн; робіт – 1,5 млн грн.

Уряд серед іншого передбачив, що тендер в Prozorro може бути проведений з пропозицією лише від одного учасника (а не мінімум двох, як раніше). При цьому залишено можливість для відкритої конкуренції на торгах.

Консультація юриста

Тепер відсутні обмеження щодо максимальної суми закупівлі в каталогах. Тож закупівельники зможуть майже в необмеженій кількості купувати типові товари (пальне, електроенергію, харчові продукти, ліки та медвироби тощо) за принципом електронного магазину або використовуючи запит цінових пропозицій.

Дозволено замовнику не публікувати інформацію про своє місцезнаходження у річному плані закупівель, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника.

Так, відкриті торги — основна процедура закупівлі.

Відкриті торги передбачають конкурентну боротьбу. Замовник не мав би їх проводити, якщо відсутня конкуренція. Однак навіть тоді, коли немає конкуренції і учасник на ринку один, він може подати ТП і стати переможцем процедури закупівлі. Потрібно лише, щоб усі документи його ТП відповідали вимогам тендерної документації (ТД).

Електронний каталог замовники можуть застосовувати замість відкритих торгів або паралельно з ними винятково для закупівлі товарів.

Щодо звітності слід зазначимо, що звітність про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю (додатками і змінами) оприлюднюються замовником протягом 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану в Україні. У разі закупівлі на відкритих торгах або шляхом використання електронного каталогу замовник оприлюднює договір про закупівлю (з додатками) та звіт про результати проведення закупівлі. Можна не оприлюднювати звіт про договір, укладений без використання електронної системи, якщо вартість закупівлі менше ніж 50 тис. грн.

 

Допомогти розібратись у питаннях підготовки, проведення та участі у державних закупівлях, а також в процедурі досудового або судового оскарження – допоможуть наші кваліфіковані юристи з податкового напрямку діяльності.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок