Покарання за дачу або отримання хабара

В Україні за надання або одержання хабара передбачена кримінальна відповідальність. Залежно від суми неправомірної вигоди та обставин злочину, покарання може коливатися від штрафу до тривалого позбавлення волі з можливістю конфіскації майна.

Детальніше про покарання – розповідаємо нижче.

 

По новинам усі чують про хабарі і здається, що українське законодавство майже не працює у цьому напрямку. Але так кажуть про голосні справи, і потрібно бути реалістом. Щоб не отримати безпідставне звинувачення у хабарі та не поїхати в тюрму, професійні юристи допомагають зрозуміти, як суд розглядає такі справи.

Поняття хабара та особливості українського законодавства

У сучасному українському кримінальному праві слово хабар офіційно не використовується. Замість цього законодавець оперує точнішими формулюваннями, які охоплюють суть корупційних дій. Це, наприклад такий термін, як неправомірна вигода. Мається на увазі майно, перевага, пільга, послуга, нематеріальні блага. Все це пропонується, обіцяється, надається чи отримується без законних підстав.

Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди називається дачею хабара. А прийняття пропозиції, одержання неправомірної вигоди класифікується як одержання хабара. Це терміни з примітками зазначені у статті 364 КК України та в Законі України “Про запобігання корупції”.

Відповідальність за дачу хабара

Якщо розглядати надання неправомірної вигоди, таке діяння передбачено статтею 369 Кримінального кодексу України. Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі тягне відповідальність по частині 1 статті 369 ККУ. Це може бути як штраф до 8500 грн, так і арешт до 6 місяців. Частина 2 статті 369 ККУ присвячена тій самій дії, вчиненій повторно. Відповідальність доволі сурова, бо дають від 4 до 8 років позбавлення волі, з конфіскацією майна або без неї. Добровільне повідомлення про спробу дачі хабара може звільнити особу від кримінальної відповідальності.

Відповідальність за отримання хабара: наслідки

Якщо розглядати одержання неправомірної вигоди службовою особою, застосовується стаття 368 КК України. Вона присвячена прийняттю пропозиції, обіцянці або одержанню неправомірної вигоди службовою особою. Щодо відповідальності застосовується частина 1 статті 368 ККУ, де вказаний штраф до 68 000 грн, або обмеження волі до 3 років, з позбавленням права обіймати посади до 3 років.

У частині 2 статті 368 ККУ про повторність, за попередньою змовою, або в значному розмірі йде мова про позбавлення волі від 3 до 6 років, з конфіскацією майна та позбавленням права обіймати посади. Частини 3–5 статті 368 ККУ щодо хабара у великому чи особливо великому розмірі тягнуть тяжкі наслідки. Людям дають від 5 до 12 років позбавлення волі, з конфіскацією майна. Суб’єктом злочину може бути лише службова особа, визначена згідно зі статтею 18 КК України.

Яке покарання за дачу хабара в Україні?

Як зазначалося вище, в українському кримінальному законодавстві поняття хабар використовується як неправомірна вигода. Відповідальність за її надання встановлена статтею 369 Кримінального кодексу України. Розгляд справ починається з встановлення розміру вигоди.

Від цього залежить пункт статті Кримінального кодексу і відповідальність особи. У 2025 році більшість справ стосується відсторонення від посади та арешту. У меншій мірі йде мова про конфіскацію майна і позбавлення волі.

Алгоритм дій підозрюваного у хабарництві

Якщо людина стала підозрюваним у справі про надання хабара, варто дотримуватися наступного алгоритму:

  1. Мовчати.
  2. Дізнатися деталі справи.
  3. Зважити варіант каяття.
  4. Зважити варіант укладання угоди.

АО «Бачинський та партнери» стоїть на захисті інтересів громадян. У випадку з обвинуваченням у хабарі, слід знати про відповідальність і алгоритм дій. Професійний юрист саме на цьому спеціалізується, тому варто довіряти кращим, телефонуйте.

Ми вам
зателефонуємо