Посвідка на постійне проживання в Україні

Посвідка на постійне проживання в Україні — це документ, що надає іноземцям та особам без громадянства право на постійне проживання на території України. Цей документ є необхідним для тих, хто планує оселитися в Україні на тривалий термін, вести тут свою діяльність, працювати, навчатися чи возз’єднатися з родиною.

Отримання посвідки на постійне проживання вимагає дотримання певних процедур та подання необхідних документів, включаючи підтвердження легальності перебування, фінансову стабільність та інші вимоги.

Переваги такого статусу включають можливість безвізового перебування в Україні, доступ до соціальних та медичних послуг, а також права, схожі на права громадян України.

Іноземці, які бажають іммігрувати в Україну і мають на це право відповідно до законодавства, повинні отримати посвідку на постійне проживання в Україні. Цей документ (який раніше виглядав як паспорт-книжечка, тепер – ID-картка) дає особі право проживати в Україні протягом 10 років  і без обмежень в’їжджати на її територію. Іноземець, який отримав посвідку на постійне проживання, володіє всіма правами та обов’язками громадян України, за виключенням тих, що можуть мати лише громадяни України.

Право на отримання посвідки на постійне проживання мають:

  1. Іноземці та особи без громадянства, які відповідно до Закону України “Про імміграцію” іммігрували в Україну на постійне проживання;
  2. Іноземці та особи без громадянства, які до прийняття рішення про припинення громадянства України постійно проживали на території України і після прийняття такого рішення залишилися постійно проживати на її території (у цьому випадку підставою для видачі посвідки на постійне проживання іноземцям та особам без громадянства є відповідний указ Президента України про припинення громадянства України та заяви таких осіб).

Посвідки оформляються іноземцями та особам без громадянства, які:

  • Досягли 16-річного віку – на підставі заяв-анкет, поданих ними особисто;
  • Не досягли 16-річного віку або визнані обмежено дієздатними чи недієздатними, – на підставі заяв-анкет одного з батьків (усиновлювачів), з ким проживають особи на підставі дозволу на імміграцію, опікунів, піклувальників.

 

Процедура отримання посвідки на постійне проживання

  1. Зібрати необхідні документи;
  2. Звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби України для подачі заяви для отримання дозволу на імміграцію;
  3. Отримати дозвіл на імміграцію;
  4. Отримати довгострокову візу в Україну та посвідку на постійне місце проживання на підставі дозволу на імміграцію;
  5. Зареєструвати своє місце проживання, тобто прописатися.

Строк дії посвідки:

Посвідка видається строком на 10 років.

У разі виникнення обставин (подій), у зв’язку з якими посвідка підлягає обміну (крім закінчення строку дії), документи для її обміну подаються протягом одного місяця з дати виникнення таких обставин (подій).

Консультація юриста

Підстави отримання посвідки на постійне проживання в Україні:

Посвідка на постійне проживання іноземців в Україні може бути видана тільки на підставі дозволу на імміграцію в Україну.

Українське законодавство встановлює вичерпний перелік підстав, які надають право на отримання дозволу на імміграцію в Україну.

Підстави для отримання дозволу на імміграцію і посвідки на постійне проживання наступні:

  1. Належність до українського громадянства в минулому;
  2. Внесення інвестиції в українську економіку в сумі не менше 100 тисяч доларів США;
  3. Родинні зв’язки з громадянами України (діти, батьки, брати, сестри, дід, баба, онуки), а також якщо чоловік/дружина іноземця є громадянином України, з яким він перебуває у шлюбі понад 2 років;
  4. Якщо іноземець є опікуном чи піклувальником громадянина України, або перебуває під опікою чи піклуванням громадянина України;
  5. Родинні зв’язки з іммігрантами в Україну (батьки, чоловік/дружина, неповнолітні діти);
  6. Якщо особа є діячем у галузі науки та культури, за умови, що імміграція такої особи відповідає інтересам України;
  7. Якщо особа є висококваліфікованим спеціалістом чи робітником, за умови, що економіка України має гостру потребу саме в цій спеціалізації;
  8. Якщо імміграція іноземця становить державний інтерес для України;
  9. Наявність в особи права на набуття громадянства України за територіальним походженням;
  10. Статус закордонного українця надає іноземцю право на імміграцію в Україну, а також іншому з подружжя та їх дітям у разі спільного в’їзду та перебування Україні;
  11. Статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, за умови безперервного проживання в Україні впродовж останніх 3 років з моменту отримання такого статусу;
  12. Служба у Збройних Силах України протягом 3 років і більше.

Отримання дозволу на імміграцію в Україну:

Окрім обмеженого переліку підстав для одержання дозволу на імміграцію в Україну, для деяких категорій іммігрантів законодавством встановлено квоту імміграції, тобто обмеження щодо кількості осіб, які можуть в конкретному році звертатися за отриманням дозволу на імміграцію в Україну. Кожного року  Кабінет Міністрів України визначає у своєму розпорядженні максимальну кількість осіб відповідно до підстави імміграції окремо для кожного регіону України. Таким чином, іноземець, який пізно звернувся із заявою про отримання дозволу на імміграцію і не потрапив у квоту, буде змушений чекати наступного року.

Квота імміграції не встановлюється для близьких родичів громадян України, опікунів й піклувальників громадян України та підопічних громадян України, осіб, імміграція яких становить державний інтерес, закордонних українців та тих, хто має право набути українське громадянство за територіальним походженням. Найбільш поширеним способом отримання дозволу на імміграцію є саме возз’єднання сім’ї після 2 років шлюбу.

Процедура звернення за дозволом на імміграцію та отримання посвідки на постійне проживання є досить складною та довгою, передбачає збір  великої кількості документів, їх перекладів, легалізації окремих документів та звернення за довідками до компетентних органів.

Оформлення посвідки на постійне проживання в Україні:

Згідно із законодавством заяви на імміграцію розглядаються строком до одного року. Протягом цього часу проводяться всі необхідні перевірки та за їх результатами видається дозвіл на імміграцію в Україну або рішення про відмову у видачі дозволу.

Вже на підставі отриманого дозволу іммігранту виготовляється посвідка на постійне проживання в Україні.

Перелік документів, необхідних для подання заяви, залежить від підстави звернення за дозволом на імміграцію в Україну. Та у всіх випадках особа обов’язково подає нотаріально засвідчений переклад паспорта та документи про місце проживання в Україні та за кордоном. Документом, що підтверджує місце проживання іноземця в Україні, є нотаріально посвідчена згода власника житла, де буде проживати іноземець. У випадку, якщо іноземець перебуває в Україні на підставі посвідки на тимчасове проживання, отримувати таку згоду немає необхідності. Іноземцеві достатньо пред’явити посвідку на тимчасове проживання в Україні.

Посвідка на постійне проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі:

  1. Скасування дозволу на імміграцію в Україну відповідно до статті 12 Закону України “Про імміграцію”;
  2. Отримання від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів;
  3. В інших випадках, передбачених законом.

Детальніший порядок підготовки та подачі документів для отримання дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне місце проживання в Україні відповідно до категорії іммігрантів можна дізнатися з наступних публікацій на нашому сайті.

Посвідка на постійне проживання в Україні відкриває широкі можливості для іноземців та осіб без громадянства, бажаючих інтегруватися в українське суспільство. Отримання цього статусу забезпечує правовий захист, стабільність та доступ до численних соціальних та економічних переваг, включаючи можливість працевлаштування, навчання та медичне обслуговування. Важливо відзначити, що процедура отримання посвідки на постійне проживання може бути складною та зайняти певний час.

Міграційний юрист Адвокатського Об’єднання «Бачинський та партнери» допоможуть вам підготувати необхідні документи для отримання посвідки на постійне проживання в Україні та досягти бажаного результату.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок