Призначення пенсій військовослужбовцям: основні аспекти

Насамперед хочу зазначити, що пенсійне забезпечення військовослужбовців регулює закон, ухвалений ще у 1992 році (Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ). Він встановлює особливі умови розрахунку розмірів пенсій, а також вимоги щодо стажу та віку виходу на пенсійне забезпечення.

Цей законодавчий акт регулює питання пенсійного забезпечення не тальки військовослужбовців, а й НАБУ, Служби судової охорони, Управління державної охорони, Державної служба спеціального зв’язку та захисту інформації, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, Бюро економічної безпеки України.

 

ЯКІ Ж ІСНУЮТЬ ВИДИ ПЕНСІЇ ЗА ЗАЗНАЧЕНИМ ЗАКОНОМ?

  • Пенсія за вислугу років;
  • Пенсія по інвалідності;
  • За віком;
  • Пенсія у разі втрати годувальника.

Людині, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Так, за загальним правилом право на “військову“ пенсію за вислугу років мають право громадяни, які на день звільнення зі служби мають вислугу 20 років і більше.

Пенсія по інвалідності призначається, якщо інвалідність настала в період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення.

Пенсії в разі втрати годувальника призначається так само, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання.

Консультація юриста

Також корисно: Виплати за поранення військовослужбовцям під час війни 2024.

НА ЯКІ Ж РОЗМІРИ ПЕНСІЇ МОЖУТЬ РОЗРАХОВУВАТИ ЗАЗНАЧЕНІ ВИЩЕ СЛУЖБОВЦІ?

По-перше, розмір пенсій військових напряму залежить від розміру грошового забезпечення,  яке вони отримували на момент настання права на пенсію.

Так, якщо військовий має вислугу 25 років і більше (незалежно від віку), то може отримати пенсію в розмірі 65% від свого грошового забезпечення (50% за 20 років вислуги плюс по 3% за кожен наступний рік).

Якщо ж їм виповнилося 45 років і вони мають 25 років страхового стажу, з яких мінімум половину становить військова служба або служба в силових структурах, вони отримуватимуть 50% від грошового забезпечення плюс по 1% за кожен додатковий рік понад 25 років стажу.

Максимальний розмір пенсії – 70% від грошового забезпечення.

Але Велика Палата Верховного Суду в постанові від 16 жовтня 2019 року у справі № 240/5401/18 з цього питання вказала, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Також читайте: Перелік хвороб, які можуть бути підставою для звільнення з зсу

Консультація юриста

Пенсія по інвалідності внаслідок війни

У разі призначення пенсії по інвалідності внаслідок війни розміри таких виплат становлять:

  • за 1 групу інвалідності – 100% грошового забезпечення,
  • за 2 групу інвалідності – 80% грошового забезпечення,
  • за 3 групу інвалідності – 60%.

Іншим особам з інвалідністю I групи – 70 процентів, II групи – 60 процентів, III групи – 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Розмір пенсії у разі втрати годувальника також варіюється залежно від причин смерті та кількості утриманців.

Членам сім’ї загиблого під час війни, виплачується 70% грошового забезпечення військового, якщо дітей двоє і більше, то розмір пенсії на кожну – по 50% від грошового забезпечення.

Якщо смерть настала не внаслідок бойових дій – 30% заробітку годувальника.

Щодо перерахунку пенсій військовослужбовців слід зазначити, що держава зобов’язана підвищувати пенсії військовим пенсіонерам не лише під час проведення загальної індексації щороку з 1 березня, але й у разі, якщо зростає розмір грошового забезпечення чинних військовослужбовців.

Загалом, слід зазначити, що питання пенсійного забезпечення військовослужбовців є доволі складним та неоднозначним, має певну усталену судову практику зі спірних питань, тому у разі виникнення складнощів чи незрозумілих застосувань норм закону, безумовно необхідно звертатись до адвокатів – спеціалістів з питань пенсійного забезпечення.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок