Рекомендації як уникнути подвійного оподаткування для фізичних осіб-підприємців

Особливо питання подвійного оподаткування стосується ФОП з українською реєстрацією, оскільки дохід від діяльності іноземного ФОПа також може бути оподаткований Україною.

З цією метою Україною укладено цілу низку міжнародних договорів (угод) про уникнення подвійного оподаткування. Це більше ніж 72 країни світу.

До речі, денонсовано та припинено дію міжнародних угод між Урядом України і Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків, а також між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь.

Задля уникнення можливих проблем ми б радили уважно вивчити міжнародний договір нашої країни з відповідною іноземною юрисдикцією про уникнення подвійного оподаткування.

І взагалі діючі адвокати з податкових питань не радили б ототожнювати резидентство зі схемами ухилення від сплати податків.

По-перше резидентство прямо впливає на місце сплати податків, а саме в якій країні їх має бути сплачено.

В різних країнах податкове резидентство визначається відповідно до внутрішнього податкового законодавства. Так, в Україні резидентство визначається за кількома показниками, зокрема такими як: місце реєстрації підприємницької діяльності, постійне проживання членів сім’ї, наявність інших тісних особистих чи економічних зв’язків, а також перебування в Україні не менше 183 днів.

Консультація юриста

Для підтвердження ж статусу податкового резидента саме України будь-якою особою (фізичною чи юридичною) може бути отримання довідки-підтвердження в органах Державної податкової служби України.

Довідка, що підтверджує резидентство також дає право на застосування положень міжнародних договорів.

Заяву на отримання вказаної довідки особа може подати особисто, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом) на адресу територіального органу ДПС або заповнивши заяву онлайн на сайті: https://cabinet.tax.gov.ua/login.

Вказану довідку потрібно оновлювати щороку.

Також можливим є варіант звернення до податкових органів країни проживання та зробити запит чи вважається громадянин податковим резидентом даної країни та чи зобов’язаний він сплачувати податки в країні теперішнього проживання відповідно умов внутрішнього податкового законодавства.

Як правило, за Конвенцією податки сплачені в Україні можуть бути зараховані в країні перебування. Українці які не набули статусу податкового резидента, але отримують доходи від українського роботодавця можуть звільнятися від оподаткування в країні-перебування за умов Конвенції.

Українці які працюють у країні-перебування та набули статус податкового резидента мають задекларувати доходи та сплатити податки. Ті особи, що не набули статусу податкового резидента мають задекларувати доходи та сплатити податки в Україні.

Українці зареєстровані в Україні як ФОП які набули статус податкового резидента країни-перебування мають декларувати отримані доходи та оподатковуватися в країні-перебування. Податки сплачені в Україні як ФОП не зараховуються в країні перебування.

І все ж, у разі виникнення спірних питань щодо можливого подвійного оподаткування ми б радили звертатись до юристів та адвокатів відповідного напрямку діяльності, які допоможуть в конкретній ситуації та підкажуть шляхи вирішення проблеми саме з урахуванням конкретної ситуації.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок