Музичний твір — результат творчості, він складається з мелодії, гармонії та ритму. З юридичного погляду музичний твір – об’єкт інтелектуальної власності. Під юридичний захист він попадає в тому випадку, якщо створена автором та є унікальним.
Коли відбувається порушення авторського права на музику чи пісні
Авторське право на музичний твір вважається порушеним, якщо використовується без дозволу автора чи власника. Це може бути як публічне виконання, так і розповсюдження, навіть, створення похідних творів. Приклад, використання музичного твору у рекламному ролику без згоди автора – порушення авторського права. Інші приклади – розповсюдження музичних творів на піратських сайтах, використання мелодії у режимі фонової музики без згоди та ін.
За таки дії передбачена відповідальність. Частіше за все в якості санкції порушник змушений сплатити автору компенсацію за нелегальне використання твору. Інший спосіб впливу на порушника – конфіскація носіїв, на яких записано нелегальний твір. В деяких випадках може бути припинена діяльність компанії, яка порушила авторські права.
Реєстрація авторських прав на музику та пісні: порядок дій
- Підготовчий етап. На ньому відбувається створення нотного запису, тексту ін. елементів твору;
- Подання заявки. На цьому етапі заявка подається до відповідного органу, наприклад, Українському агентстві з авторських і суміжних прав (УААСП). В ній вказується автор, назва твору та ін. дані;
- Сплата збору за реєстрацію. Розмір залежить від обсягу твору, складності процесу реєстрації;
- Отримання свідоцтва. Якщо все зроблено вірно, отримуєте свідоцтво, котре є доказом вашого авторського права на твір.
Реєстрація авторських прав – необхідна юридична процедура, необхідна для співпраці з представниками музичної індустрії.
Які документи потрібні для реєстрації
- Заявка;
- Музичний твір (ноти, текст та ін.);
- Документ, що підтверджує особу автора (паспорт та ідентифікаційний код);
- Якщо право власності на твір передано третім особам, додається договір;
- Квитанція про сплату збору.
В деяких випадках можуть знадобитись додаткові документи. Це може бути: докази співавторства, використання певних технологій в процесі роботи та ін. Бажано, щоб в процесі збору документів брав участь юрист, котрий надасть консультацію щодо додаткових документів.
Як передати права на пісню
Право передаються шляхом укладення договору, в якому визначені умови передачі, ексклюзивність прав, термін дії, територія та ін. вагомі умови.
Передача прав може бути частковою. Наприклад, твір може бути передано для використання у рекламному кліпі, але заборонено інші види використання.
Скільки коштує оформити авторське право?
Вартість залежить від декількох обставин. В середньому це буде коштувати від кількох сотень до кількох тисяч гривень.
Також слід взяти до уваги витрати, пов’язані з юридичним супроводом, підготовкою матеріалів. Якщо твір планується зареєструвати в різних країнах, витрати значно зростуть.
Як захистити авторське право на пісню чи музику
- Реєстрація: це законодавче підтвердження ваших прав;
- Публікація: це публікація твору в інтернеті або на фізичних носіях із зазначенням авторства;
- Використання водяних знаків: це додавання елементів для ідентифікації;
- Юридична підтримка: це юридична допомога в разі порушення права власності;
- Своєчасне реагування: в разі виявлення факту порушення ваших авторських прав, необхідно терміново звернутися до юриста за захистом. Це допоможе мінімізувати витрати.
Таким чином, реєстрація авторських прав на музичний твір — це елемент захисту власності. За допомогою цього кроку автор може ексклюзивно користуватися своїм твором та отримувати від нього зиск. Своєчасний захист права інтелектуальної власності убереже від багатьох проблем у майбутньому. Також постійне вдосконалення захисту авторського права, допоможе їх ефективніше захистити.