Реєстрація авторських прав на дизайн або ілюстрацію в Україні не є обов’язковою. Це право виникає автоматично з моменту створення твору, але все одно виникають питання щодо передачі прав, спорів.
Дизайнери хочуть дізнатися більше про можливі об’єкти реєстрації, алгоритм дій при порушенні права, відповідальність сторін, тому юристи дають поради.
Як ілюстрації та дизайн охороняються авторським правом?
Авторським правом охороняються результати інтелектуальної творчої діяльності. До цього переліку входять художні твори, графічні ілюстрації, ескізи, макети, концепти, логотипи, персонажі, візуальні образи та багато іншого. Ключовим критерієм для охорони є оригінальність. Якщо взяти наприклад твір, він має бути результатом самостійної творчої праці. Не охороняються ідеї, методи, концепції, технічні інструкції, а також елементи, що не мають творчої новизни.
Охорона виникає автоматично з моменту створення твору. Цікаво, що вона не вимагає дотримання жодних формальностей. Але реєстрація дозволяє офіційно зафіксувати пріоритет і використовується у судовій практиці для захисту прав автора.
Хто може зареєструвати авторське право на дизайн?
Подати заявку на реєстрацію авторського права може як автор, так і правонаступники чи юридичні особи. Коли кажуть про автора, розуміють фізичну особу, яка створила дизайн чи ілюстрацію. Співавтори розглядаються у разі створення твору кількома особами. А правонаступниками можуть бути юридичні або фізичні особи, яким автор передав майнові права за договором.
Юридичні особи, як правило, подають заявки через оформлену передачу прав або через положення трудового договору про створення службового твору. Ще є роботодавець і він може здійснювати реєстрацію у випадку створення твору в межах трудових обов’язків, якщо це передбачено договором або законом.
Коротко про майнові та немайнові права
Авторське право включає немайнові та майнові права. Якщо казати коротко про немайнові права автора, це право визнаватися автором твору, і про зазначення імені при використанні твору. Категорія охоплює недоторканність твору; заборони спотворення, перекручення або інше змінення твору.
Ці права є невідчужуваними і залишаються за автором завжди. Це відбувається незалежно від передання майнових прав. При цьому майнові права автора охоплюють аспект використання твору в будь-якій формі. Це може бути відтворення, публікація, демонстрація, переклад, адаптація. Далі у підгрупу додається право дозволяти чи забороняти третім особам використання твору і право на отримання винагороди за використання твору. Майнові права можуть бути передані повністю або частково за ліцензійним чи авторським договором.
Алгоритм реєстрації авторського права на дизайн
Щоб зареєструвати авторське право на дизайн в Україні, необхідно пройти процедуру державної реєстрації у Національному органі інтелектуальної власності. В Укрпатенті ця реєстрація має декларативний характер, тобто не створює права, а лише фіксує факт його існування.
Етапи реєстрації:
- Підготовка.
- Подача пакету документів.
- Розгляд справи.
- Видача свідоцтва.
Підготовка документів починається з заяви встановленої форми. Примірник твору у форматах PDF, PNG, JPG з ілюстрацією чи макетом додається до заяви. Далі потрібен документ про сплату державного збору. У разі необхідності готують документи, що підтверджують передачу прав або співавторство.
Етап подачі полягає в тому, що реєстратор особисто, поштою або через онлайн-платформу Укрпатенту все здає. Потім заява перевіряється на відповідність вимогам. У разі позитивного рішення заявнику видається свідоцтво про державну реєстрацію авторського права. Процедура зазвичай займає до 2 місяців, а вартість складає близько 150–350 грн. Тут багато залежить від типу заявки та статусу заявника.
Передача прав через доступ, спадкування та викуп
Авторське право може бути передано частково або повністю, що дозволяє використовувати дизайн або ілюстрацію третім особам. Але це відбувається за визначеними умовами. Тобто потрібна ліцензія, викуп чи спадкування. Якщо казати про ліцензію, автор може надати дозвіл на використання творую Також є поняття виключної ліцензії. Це коли тільки ліцензіат має право використовувати твір у визначений спосіб. А невиключна ліцензія вказує на те, що автор зберігає за собою право дозволяти використання іншим.
Саме відчуження передбачає повну передачу майнових прав іншій особі на підставі договору про передачу прав, після чого новий власник може використовувати дизайн без обмежень. При спадкуванні майнові права на твір можуть передаватися спадкоємцям автора відповідно до цивільного законодавства України. Немайнові права не переходять у спадщину, вони залишаються за автором вічно. Передача прав повинна бути задокументована письмово, а для повної юридичної сили, вона має бути зареєстрована або нотаріально посвідчена.
Дія авторського права має обмеження?
Авторське право має строк дії, що залежить від типу прав. Коли розглядаються майнові права, завжди дія продовжується протягом усього життя автора і ще 70 років після його смерті. Якщо твір створено в співавторстві, тоді дається 70 років від смерті останнього із співавторів. У разі анонімного або псевдонімного твору, маємо 70 років з моменту опублікування.
З немайновими правами ситуація дещо інша. Вони є безстроковими і невідчужуваними. Автор завжди вважається творцем, навіть якщо майнові права були продані, передані або успадковані. Для юридичних осіб строк дії майнових прав такий самий, як і для фізичних осіб, тобто 70 років після смерті автора.
Прості кроки для захисту авторського права
Захист авторського права на дизайн в Україні здійснюється як попереджувальними заходами, так і юридичними механізмами у разі порушення. До основних способів захисту відносять фіксування, публікації, звернення. Якщо казати більш детально, державна реєстрація авторського права фіксує факт створення твору, що значно полегшує доказування у суді.
Далі важливим є збереження доказів створення. Для справи знадобляться будь-які ескізи, чернетки, електронні листи, файли з датами створення. Публікація в портфоліо, на авторських ресурсах із зазначенням імені автора та дати може зіграти свою роль. А от з укладанням ліцензійних або авторських договорів із клієнтами та партнерами дещо складніше. Вони мають бути з чітко визначеними умовами використання, обмежень і відповідальності. Звісно у разі порушення прав автор може вимагати припинення незаконного використання твору. Часто мова йде про відшкодування матеріальних і моральних збитків. Не обов’язковим є звернення до суду або адміністративних органів для захисту інтересів.
Хтось порушив авторське право на дизайн – поради
Якщо виявлено, що дизайн було використано без дозволу, слід діяти швидко і послідовно. Алгоритм дій простий і одночасно вимогливий. Спочатку треба зібрати докази. Це означає, що важливо зберегти скріншоти, посилання, друковані матеріали.
Далі фіксується дата публікації, використання, авторство. Треба надіслати претензію чи досудову вимогу і для цього звертаються письмово до порушника з вимогою припинити використання твору, видалити копії і сплатити компенсацію. Краще звернутися до юриста або адвоката, щоб оцінити перспективу судового захисту. Спочатку складається позовна заява, якщо порушник ігнорує вимоги. Наступний крок – подача позов до суду. Тут можна вимагати відшкодування шкоди, моральної компенсації, а також публічного спростування. Краще повідомити онлайн-платформи про порушення. Вони часто реагують на скарги про порушення авторського права і видаляють контент.
АО «Бачинський та партнери» допоможе провести юридичний аналіз твору на предмет охороноздатності, підготувати договори передачі прав, ліцензій або співпраці. Професійні юристи складуть офіційну претензію до порушника і представлятимуть ваші інтереси в суді, медіації або переговорах. Важливо визначити розмір збитків, які можна вимагати як компенсацію, тому телефонуйте.