Самовільне зайняття земельної ділянки

Самовільне зайняття земельної ділянки знаходить своє відображення та правове визначення у ст.1  Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Зокрема, під цим терміном варто розуміти будь-які дії, які підтверджують фактичне користування земельною ділянкою без будь-якої правової підстави. Тобто, у особи відсутнє рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу їй у власність чи у користування (оренду) земельної ділянки, або ж відсутнє документальне підтвердження правочину, наприклад – укладеного договору купівлі-продажу.

При самовільному захопленні земельної ділянки особа умисно нехтує нормами законодавства, які регулюють порядок набуття чи передачі земельних ділянок у власність чи користування.

Тобто, особа, яка самовільно займає земельну ділянку робить це абсолютно протиправно, тим самим грубо та ницо порушуючи гарантоване Конституцією України та закріплене в Цивільному і Земельному кодексах України право власності, право користування (оренди) та порядок набуття таких прав.

Найбільш поширеними прикладами самовільного захоплення земельної ділянки є випадки обробітку земель сільськогосподарського призначення, шляхом, який не відповідає визначеній категорії або цільовому призначенню.

Будь-яке використання земельної ділянки без належно оформлених документів можна розцінювати як самовільне її зайняття.

Відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки

Самовільне зайняття земельної ділянки є одним з найпоширеніших порушень норм земельного законодавства, яке тягне за собою цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

Якщо говорити про адміністративну відповідальність – то самовільне зайняття земельної ділянки розглядається за ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Та тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Щодо кримінальної відповідальності, то вона передбачена у ст. 197-1 Кримінального кодексу України.

Якщо Ваші законні права порушено внаслідок самовільного захоплення Вашої земельної ділянки, чи її частини – звертайтеся до нас і ми допоможемо.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок