Нарешті – фермерським господарствам вже не обов’язково створювати юридичну особу, щоб обрати 4 групу єдиного податку. З 15 серпня цього року значно розширено можливості фермерів у формі ФОП, але з однією умовою. Це мають бути сімейні ферми.
Далі – детальніше та по порядку.
Новий Закон № 2497-VIII від 10.07.2018, чинний з 15 серпня 2018 року вніс зміни до податкового законодавства та інших законів, що стосуються діяльності ферм.
Що ж змінилося?
Перш зa все, визначено новий установчий документ – договір (декларація) про створення. З назви випливає, що у випадку реєстрації ферми однією фізичною особою– установчим документом буде декларація. У разі ж залучення членів сім’ї, як це і було раніше – договір.
При цьому, декларація, на відміну від договору, не вимагає посвідчення нотаріусом.
Під час реєстрації сімейної ферми – ФОП необхідно подати державному реєстратору додаткові документи: договір/декларацію про створення сімейного ФГ. Зазначений документ необхідно подати для набуття статусу «сімейного» фермерського господарства, незалежно від того самостійно особа (ФОП) створює таке господарство чи разом з членами своєї сім’ї.
Відповідні відомості про ФОП – сімейну ферму тепер будуть міститися в Єдиному державному реєстрі.
І якщо раніше у разі пошуку в Реєстрі встановити факт створення сімейного ФГ було неможливо, тепер такі відомості мають відображатися.
Закон про ФГ врахував також можливість реєстрації сімейної ферми особою, яка вже зареєстрована як ФОП – потрібно просто внести зміни в Реєстр.
Раніше серед вимог до змісту договору про створення сімейної ферми були: назва, місцезнаходження, мета, види діяльності, порядок прийняття рішень, правовий режим майна, покриття витрат, розподіл прибутків/збитків, вступ/вихід, оформлення трудових відносин. Тепер договір/декларація обов’язково має містити ще й ПІБ членів господарства, їх родинні зв’язки, паспортні дані та РНОКПП.
Мінагрополітики в найближчому майбутньому має затвердити типові форми договору/декларації.
З будь-якими питаннями щодо сімейних ферм Вам допоможе адвокат по сімейним справам.
А тепер про головне – податки та підтримка.
До прийняття закону фізичним особам-підприємцям був закритий доступ до четвертої групи платників єдиного податку через неохоплення ФОП-ів поняттям «сільськогосподарський товаровиробник». Нагадуємо, четверта група – це ті, які сплачують податок не з доходу або прибутку, а з площі земельних ділянок.
З 15 серпня 2018 року за податковими нормами поняття «сільськогосподарський виробник» змінено, відтепер до них віднесено і ФОП-ів.
А перелік спрощенців 4 групи розділено на такі дві категорії:
- юридичні особи з часткою сільгосптоваровиробництва за попередній звітний рік 75% (тут нічого не змінилося);
- ФОП, які здійснюють діяльність виключно в межах фермерського господарства та виконують ряд вимог в сукупності:
- займаються тільки вирощуванням, відгодовуванням сільгосппродукції, її збиранням, виловом, переробкою, продажем;
- ведуть діяльність (крім постачання) за своєю податковою адресою;
- не наймають працівників;
- ФГ сформоване членами сім’ї ФОП-а у розумінні Сімейного кодексу (частина 2 статті 3);
- всі угіддя, що знаходяться у власності/користуванні мають сукупно площу не менше 2-х та не більше 20-ти га.
Крім цього, закон надав таким сімейним фермам нову форму підтримки – доплата частини ЄСВ за членів сімейної ферми від 90% за перший рік 10% за 9-10-ті роки після реєстрації.
Зазначена підтримка можлива лише за умови оплати іншої частини внеску головою ферми, а умови її надання мають бути визначені Кабміном.
Підсумуємо
Ви можете сплачувати податок з площі земель та отримувати доплату частини ЄСВ якщо зареєструєте сімейну ферму у формі ФОП на підставі договору (укладеного з родичами та нотаріально посвідченого) або декларації (форма – проста письмова).
Перелік тих, кого вважають членом сім’ї варто перевірити в Сімейному кодексі.
- Це будь-які особи, що проживають разом та мають спільний побут, пов’язані взаємними правами й обов’язками.
- Це подружжя – навіть якщо вони живуть окремо, однак тільки з поважних причин. До невиключного переліку таких «поважних» причин відносяться навчання, робота, лікування, догляд за дітьми чи батьками. Поки що залишається невідомо як та кому доводити цю поважність.
- Діти та батьки – завжди є членами сім’ї, незалежно від факту спільного проживання.
- Наймати працівників не можна, а землі має бути від 2-х до 20-ти га, включаючи землі у власності та оренді голови та членів ФГ.
Варто звернути увагу на обов’язковість здійснення виробництва та переробки власновирощеної, відловленої чи відгодованої сільськогосподарської продукції за податковою адресою.
Наскільки економічно вигідним стане сімейне фермерство з набранням чинності цим законом покаже час. Однак кроки назустріч його розвитку вітаються.
А у разі потреби зареєструвати фермерське господарство чи отримати іншу інформацію з приводу юридичних аспектів агробізнесу – ми завжди готові прийти на допомогу ы надати якісні юридичні послуги. Звертайтеся!
Олеся Тодорюк,
юрист Адвокатського Об’єднання «Бачинський та партнери»,
помічник адвоката Андрія Кавчука, керівника практики
корпоративного права та комплаєнсу