Відповідальність за контрабанду в Україні

Контрабанда в Україні є правопорушенням, за яке передбачено як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. У рамках теми розглядається залежність від характеру предмета, обсягу та способу переміщення через митний кордон.

Кримінальний кодекс України встановлює відповідальність окремо за контрабанду товарів, наркотичних засобів, культурних цінностей, тому слід казати про це окремо.

 

Що таке контрабанда?

Під контрабандою розуміються незаконне переміщення товарів, предметів через митний кордон України. Це відбувається з порушенням встановленого порядку і часто шляхом приховування від митного контролю. Також трапляються випадки подання недостовірних документів або переміщення поза митними пунктами.

У кримінально-правовому розумінні контрабанда визначена у відповідних статтях Кримінального кодексу України. В першу чергу слід звернути увагу на статті 201, 201-1та 305. Далі вже йде деталізація в Митному кодексі України. Але це стосується лише частини про адміністративні правопорушення. Якщо взяти пункт 4 статті 4 МКУ, переміщення товарів через митний кордон є об’єктом митного регулювання. Як висновок, порушення цього порядку становить основу для визначення контрабанди.

Переміщення товарів – це завжди контрабанда?

Контрабандою визнається незаконне переміщення через митний кордон України певних товарів, які становлять особливу цінність, небезпеку або мають спеціальний правовий режим. Законодавством визначено перелік об’єктів, переміщення яких заборонено. Також є обмеження, тобто незаконне їх ввезення або вивезення визнається контрабандою.

Мова йде про культурні цінності, отруйні і сильнодіючі речовини, зброю, боєприпаси, вибухові речовини. Додатково зазначаються наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори. Заборона діє на лікарські засоби або прекурсори без відповідних дозволів, грошові кошти або валюту в обсягах, що перевищує дозволені норми.

Цікаво, що в Україні з 2022 року криміналізовано контрабанду товарів, що раніше була лише адміністративним правопорушенням. Відповідна норма закріплена у статті 201-2 КК України, і вона передбачає відповідальність за переміщення товарів у значному розмірі з приховуванням від митного контролю.

Коли наступає кримінальна відповідальність за контрабанду?

Кримінальна відповідальність за контрабанду в Україні настає за наявності сукупності ознак складу злочину. Згідно Кримінального кодексу України основними підставами для кваліфікації діяння як кримінального правопорушення є умисне переміщення заборонених предметів. Також це стосується вчинення діяння з приховуванням від митного контролю.

Кваліфікуючою ознакою є вчинення дій групою осіб або за попередньою змовою. При цьому кримінальна відповідальність наступає незалежно від того, чи були товари вилучені митницею чи ні. Будь-який юрист скаже, що достатньо факту спроби чи самого переміщення з порушенням установленого порядку.

АО «Бачинський та партнери» завжди допомагає з’ясувати суть справи стосовно контрабанди. Люди часто є необізнаними саме у тонкощах перевірки, тому варто довіряти перевіреним юристам, телефонуйте.

Ми вам
зателефонуємо