Відстрочка від мобілізації: перелік тих, хто може отримати

Під час мобілізації, оголошеної в Україні через повномасштабне вторгнення Росії, передбачені певні категорії громадян, які можуть претендувати на відстрочку від призову на строкову військову службу. Розглянемо детальніше, хто саме має право на відстрочку.

Хто має право на відстрочку від мобілізації

Згідно із Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, чоловіки віком від 18 до 60 років можуть отримати відстрочку від мобілізації за такими причинами:

 • За станом здоров’я
 • За сімейними обставинами
 • У зв’язку з професійною діяльністю
 • У зв’язку з навчанням та/або набуттям наукового ступеня
 • Через бронь на певних роботах

Варто зазначити, що відстрочка не звільняє від військової служби, а лише відкладає виконання військового обов’язку на певний термін. Особи, що отримали відстрочку, залишаються на військовому обліку.

Відстрочка від мобілізації за станом здоров’я

Відстрочку за станом здоров’я можуть отримати особи з інвалідністю або тимчасово непридатні до військової служби за висновком військово-лікарської комісії (на термін до 6 місяців). Деякі діагнози, такі як важкі деформації опорно-рухового апарату, ендопротезування, психічні розлади, хвороба Дауна, шизофренія та інші, можуть повністю звільняти від мобілізації.

Відстрочка від мобілізації для батьків та опікунів дітей

На відстрочку мають право:

 • Жінки та чоловіки, які утримують трьох і більше дітей до 18 років
 • Одинокі матері/батьки, які виховують дитину до 18 років
 • Усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування до 18 років

Відстрочка у зв’язку з навчанням

На відстрочку мають право здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти денної/дуальної форм навчання. Розглядається питання про уточнення щодо відстрочки для здобувачів вищої освіти, що вже мають диплом за іншою спеціальністю. Наразі чинне законодавство не розділяє, чи здобувається перша вища освіта, чи наступна за іншою спеціальністю/фахом. Денна або дуальна форма навчання є підставою для відстрочки від мобілізації.

Відстрочка для заброньованих працівників

Можуть бути заброньовані на час мобілізації працівники органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств та організацій у порядку, встановленому КМУ.

Консультація юриста

Відстрочка від мобілізації у зв’язку з професійною діяльністю

Відстрочка надається працівникам органів військового управління, військових частин, підприємств МО, ЗСУ, СБУ, Нацгвардії, Нацполіції, НАБУ, ДБР та інших силових структур.

Відстрочка від мобілізації через інвалідність дитини

Відстрочку можуть отримати особи, які виховують:

 • Дитину з інвалідністю віком до 18 років
 • Дитину з важкими захворюваннями (перинатальні ураження нервової системи, вроджені вади, рідкісні хвороби, онкологія, ДЦП, цукровий діабет І типу, хронічні хвороби нирок IV ст. тощо)
 • Повнолітню дитину з інвалідністю І або ІІ групи

На відстрочку також мають право батьки дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа або паліативної допомоги, що підтверджується відповідним документом лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

Відстрочка від мобілізації по догляду за інвалідом або літньою людиною

На відстрочку можуть претендувати:

 • Родичі, які доглядають за хворою дружиною/чоловіком, дитиною, батьками, що потребують постійного догляду
 • Особи, які мають дружину/чоловіка або батьків з інвалідністю І-ІІ групи (за умови відсутності інших утриманців)
 • Опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною
 • Особи, які здійснюють постійний догляд за інвалідом І групи або особою, що потребує постійного догляду (за відсутності інших доглядачів)

Слід звернути увагу на зміни, для отримання відстрочки від мобілізації особами, які мають дружину/чоловіка з інвалідністю та/або одного з батьків з інвалідністю І чи ІІ групи, необхідно довести відсутність інших працездатних осіб, зобов’язаних їх утримувати згідно із законом.

Відстрочка від мобілізації за сімейними обставинами

Відстрочку можуть отримати чоловіки та жінки, які мають неповнолітню дитину та чоловіка/дружину, що проходить військову службу.

Окрім вже зазначених категорій, відстрочку за сімейними обставинами можуть отримати жінки та чоловіки, які є єдиними працездатними особами, що утримують сім’ю. Йдеться про ситуації, коли в разі мобілізації члени сім’ї залишаться без засобів для існування.

Такі випадки розглядаються індивідуально військовими комісіями з урахуванням конкретних обставин життя сім’ї.

Механізм отримання відстрочки

Для отримання відстрочки від мобілізації за будь-якими підставами громадянин має звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) зі відповідними документами, що підтверджують його право на відстрочку.

Перелік необхідних документів може різнитися в залежності від підстави відстрочки. Наприклад, для відстрочки у зв’язку з навчанням потрібна довідка з навчального закладу, при інвалідності дитини – медичний висновок тощо.

Рішення про надання відстрочки приймається відповідною призовною комісією на підставі ретельного вивчення кожної справи. У разі відмови можна оскаржити рішення в судовому порядку.

Важливо пам’ятати, що відстрочка не звільняє остаточно від виконання військового обов’язку, а лише відтермінує його виконання на певний період часу. Особи, що отримали відстрочку, залишаються військовозобов’язаними.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок