Воєнний стан: що треба знати про це бізнесу

Керівництвом держави у 2022 році було прийняте рішення ввести воєнний стан. 

Експерти називають таке рішення доволі ризикованим в контексті надходження інвестицій в Україну та розвитку бізнесу.

Тому, необхідно проаналізувати причини таких заяв, обмеження та загрози з якими може стикнутися бізнес.

 

 

За що ж проголосували депутати?

Отже, у 2022 році парламент прийняв Закон, яким затверджено Указ Президента про введення воєнного стану на тридцять днів. Основна інформація, щодо можливих обмежень зазначається саме в Указі та Законі України «Про правовий режим воєнного стану». Відповідно до Указу, під час воєнного стану можуть обмежуватися конституційні права особи.

В аспекті ведення бізнесу, найбільш цікавим є можливе обмеження права власності, на підприємницьку діяльність, на працю та на страйк. В Указі окремо зазначається про можливі обмеження прав саме юридичних осіб відповідно до спеціального закону.

Консультація юриста

Заходи, що можуть застосовуватися під час воєнного стану

Конкретні заходи, що можуть застосовуватися в період воєнного стану передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану». Отже, проаналізуємо норми законодавства, що можуть найбільше вплинути на діяльність бізнесу.

Трудова повинність

У процесі трудової діяльності осіб, щодо яких запроваджена трудова повинність, забезпечується дотримання таких стандартів, як мінімальна заробітна плата, мінімальний термін відпустки та час відпочинку між змінами, максимальний робочий час, врахування стану здоров’я особи тощо.

На час залучення працюючої особи до виконання трудової повинності поза місцем її роботи за трудовим договором за нею після закінчення виконання таких робіт зберігається відповідне робоче місце (посада).

Використання підприємств для потреб оборони

Дане обмеження можна розділити на наступні складові:

  • використання виробничих потужностей для оборонних замовлень

У такому випадку обладнання підприємства використовується для забезпечення потреб оборони, військ. Відповідно, першочергово виконуватимуться роботи з забезпечення оборонного замовлення. Наслідком може бути тимчасове припинення виконання компанією свої функцій, або виконання їх в меншому обсязі.

  • використання трудових ресурсів – ще одна форма використання працівників, коли персонал конкретного підприємства використовується для виконання конкретного завдання, наприклад того ж оборонного замовлення. Про наслідки, що можуть бути спричиненими залученням персоналу, для власника вже відомо.
  • зміна режиму роботи – дане обмеження може стосуватися зміни початку і завершення робочого часу, встановлення позмінного режиму роботи та інші зміни робочого тривалості робочого часу, які можливі відповідно до КЗпП. Це може принести чимало незручностей власнику, оскільки потребує перебудову процесу діяльності під новий графік.
  • зміна умов виробничої діяльності – зміна трудових функцій працівників, зміна шкідливості умов праці або навпаки – створення нових умов виробництва.

Примусове відчуження майна

Відчуженням майна є позбавлення особи права власності на це майно на користь держави за умови відшкодування його вартості на підставі оцінки, здійсненої відповідно до закону.

Відшкодування вартості може здійснюватися як до відчуження, так і після нього. Рішення про відчуження приймається місцевими адміністраціями, місцевими радами та військовим командуванням. Також можливий варіант безоплатного вилучення, що може застосовуватися до державних підприємств. Проте, право власності на відчужене майно можна повернути в судовому порядку, після завершення або скасування воєнного стану. Звичайно, в такому випадку особа зобов’язана і повернути кошти, що були їй сплачені в якості компенсації.

Можливість здійснення даного заходу містить ризики для бізнесу, адже є полем для зловживань з боку влади чи військового командування. Не завжди випадки відчуження майна, які мали місце в історії, були достатньо обгрунтованими чи справді необхідним кроком.

Обмеження на реалізацію певних товарів

Під час дії воєнного стану може бути заборонена торгівля зброєю, алкоголем та сильнодіючими речовинами. Можуть вводитись і обмеження щодо виробництва та реалізації лікарських засобів, що містять наркотичні речовини чи прекурсори.

Забезпечення тимчасовим житлом військовослужбовців

За потреби, для фізичних та юридичних осіб встановлюється повинність з розквартирування військових. Тому, військове командування може змусити підприємство надати житлову площу, в разі наявності відповідних об’єктів, на потреби армії.

Висновки

Безумовно, не слід впадати в паніку через можливість запровадження даних обмежень. Хоча вони та передбачені законом, проте, як видається, наразі відсутня потреба у запроваджені більшості з них, адже активні бойові дії ведуться тільки на території операції об’єднаних сил. Надзвичайних ситуацій поки не відбувалося, а з оборонним замовленням наче справляються підприємства оборонно-промислового комплексу. Проте, будь-якому власнику підприємства на території де запроваджений воєнний стан, слід підготуватися до імовірного сценарію розвитку подій, коли передбачені законодавством заходи вживатимуться та розробити план для функціонування бізнесу кроків.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок