Виключення з військового обліку, непридатність до військової служби

Військова агресія рф проти державності та територіальної цілісності України від 24.02.2022 року схилила кожного українця виконати покладений на нього/неї обов’язок захисту держави від дії країни агресора.

Кожен громадянин України чоловічої статі, який досяг 18 років, зобов’язаний проходити військову службу та це прямо визначено Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі змінами від 18.05.2024 року та Постановою Верховної ради України № 560 від 16.05.2024 року.

Однак, існують випадки, коли людина може бути виключена з військового обліку.

 

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону “Про військовий обов’язок та військову службу” основними підставами для виключення з військового обліку є:

  • померлі або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
  • особи, які припинили громадянство України;
  • визнані непридатними до військової служби відповідно до висновку військово-лікарської комісії;
  • особи, що досягли граничного віку – 60 років.

Якщо людина підпадає під будь-яку з цих категорій, вона може подати заяву про виключення з військового обліку. Окрім цих підстав, існують інші підстави, які можуть бути використані для виключення з військового обліку. Наприклад, якщо військовий одноособово виховує дитину віком до 18 років, то він/вона може бути виключені з військового обліку. Також, якщо людина є студентом денної форми навчання, вона може отримати відстрочку від військової служби.

Якщо громадянина виключено з військового обліку відповідно до останніх двох пунктів, військово-обліковий документ в нього не вилучається. Туди вносяться дані про виключення із військового обліку.

Тож до досягнення 60 років такі громадяни повинні мати при собі військово-обліковий документ і пред’являти його на вимогу працівників ТЦК або поліцейських.

ПРИДАТНІСТЬ ДО СЛУЖБИ

Категорії непридатності до військової служби визначаються на підставі медичних оглядів. Це може бути від абсолютної непридатності до військової служби до придатної. Якщо людина визнається непридатною до військової служби, військовослужбовець отримує відповідну медичну довідку та витяг з наказу про звільнення з лав ЗСУ.

Для того, щоб бути виключеним з військового обліку, потрібно подати заяву до Центру комплектування та соціальної підтримки, вказавши підставу виключення з обліку та надавши всі відповідні підтверджуючі документи. Після цього, Центр комплектування та соціальної підтримки видає наказ про виключення з обліку, який передається до військової частини, де знаходиться військовослужбовець. Він має право на отримання відпустки, щоб зібрати речі та документи.

ЯКЩО Є ПІДСТАВИ НА ЗВІЛЬНЕННЯ, А НЕ ЗВІЛЬНЯЮТЬ

Кожен військовослужбовець має свої права та обов’язки. У випадку, коли людина бажає бути виключеною з військового обліку, вона повинна подати заяву про зняття з обліку. При цьому, вона звільняється від виконання військових обов’язків.

Інколи виникають спірні ситуації, які вирішуються в судовому порядку. Наприклад, якщо Центр комплектування та соціальної підтримки відмовляється виключити людину з обліку, вона може подати позов до суду та треба розуміти, що судові рішення можуть бути важливими.

Виключення з військового обліку та непридатність до військової служби — серйозна тема для громадян, які не можуть проходити військову службу з певних причин. Однак, наявність підстав для виключення не гарантує, що людина буде звільнена від військової служби. Для того, щоб бути виключеним з обліку, необхідно подати заяву та дотримуватися встановленої процедури.

ДО КОГО ЗВЕРНУТИСЬ ЗА ДОПОМОГОЮ У РАЗІ ПОРУШЕННЯ ПРАВ

Адвокат Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери», у разі необхідності, при залученні інших фахівців у галузі права, зустрічається з клієнтом у зручний для клієнта час, вислуховує проблему клієнта, вивчає документи, надані клієнтом, та в подальшому, адвокат надає правову оцінку та шляхи вирішення проблеми клієнта.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок