Скоріш за все для вас не буде новиною, якщо ми повідомимо, що для ведення діяльності із роздрібного продажу алкогольних напоїв (крім столових вин) – суб’єкт господарювання повинен отримати ліцензію (ч. 20 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (надалі – «Закон»).
Що розуміємо під продажем алкоголю
Також слід нагадати, що роздрібна торгівля (продаж) – це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування (ст. 1 Закону).
Тож, у цій статті ми розповімо про порядок отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, підстави її анулювання та правові наслідки у разі ведення згаданої діяльності без отримання ліцензії.
Читайте також: Реєстрація торгової марки. Відповіді на найбільш поширені запитання.
Хто може отримати ліцензію на алкоголь
Ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями мають права отримати як юридичні особи (ТОВ, ПП, АТ), так і фізичні особи – підприємці. Потрібно врахувати, що торгувати алкоголем можна лише у приміщеннях, площа яких становить не менше 20-ти квадратних метрів. Ця вимога породжує ланцюжок додаткових кроків, які потрібно зробити до отримання ліцензії. Окрім зазначеної площі, приміщення повинно відповідати цілій низці вимог, щоб суб’єкт господарювання міг розпочати продаж алкоголю. Оскільки зазначених вимог доволі багато, а їх недотримання може повпливати на Вашу можливість здійснювати торгівлю – рекомендуємо звернутися до юристів, щоб отримати вичерпну консультацію на цю тему.
Зміст ліцензії на продаж алкоголю
Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім торгівлі класичними групами алкогольних напоїв, також надає право здійснювати продаж сидру та перрі (без додання спирту), не отримуючи для них додаткової ліцензії, яка встановлена законодавством.
Нагадуємо, що продаж столових вин не потребує ліцензування.
Скільки коштує ліцензія на продаж алкоголю
Ціна ліцензії на продаж алкоголю становить 8000 грн на рік на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (на території сіл, селищ 500 грн).
Коли потрібно сплачувати
При поданні документів для отримання ліцензії ви повинні здійснити повну оплату за ліцензію та долучити квитанцію/платіжне доручення або будь-який інший документ, який підтверджує проведення оплати. Аналогічна оплата здійснюється і при продовженні дії ліцензії.
Строк дії ліцензії на торгівлю алкоголем
Ліцензії видаються строком на 1 календарний рік, а їхнє подальше поновлення (проставлення відповідної відмітки на ліцензії) відбувається шляхом звернення до ДПС із заявою, до якої необхідно додати оригінал ліцензії та копію платіжного доручення/квитанції з відміткою банку про сплату.
Порядок отримання ліцензії на алкогольні напої
Заяву на отримання ліцензій суб’єкт господарювання може подати нарочно (особисто або через представника), поштою або електронною заявою через електронний кабінет платника. Подання документів здійснюється у ліцензійний орган, яким є відповідний територіальний орган ДПС обласного рівня.
Пакет документів виглядає наступним чином:
- Заява на отримання ліцензії. У заяві обов’язково зазначається адреса місця торгівлі, РРО (дані про нього, зокрема модель, модифікація, заводський номер, дата виготовлення та реєстраційний номер посвідчення) або ПРРО (дані про фіскальний номер та дата початку їх обліку у ДПС), які використовуються. Тобто встановлення РРО або ПРРО є обов’язковим незалежно від місцевості ведення діяльності (звільнення сіл – не поширюється).
- Платіжне доручення з відміткою банка про сплату (інший документ, який підтверджує оплату);
- Документ, що надає право представляти інтереси суб’єкта господарювання (у разі представництва) (довіреність тощо).
Пам’ятайте, що ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями видається на одне місце торгівлі. Для кожного наступного місця потрібно отримувати окрему ліцензію.
Скільки очікувати на ліцензію?
Рішення про видачу або про відмову у видачі ліцензії приймається ДПС протягом 10 робочих днів.
Додаткові вимоги
Також візьміть до уваги, якщо ліцензіат зберігає алкогольні напої місці відмінному від місця торгівлі (вказувалось при отриманні ліцензії), тоді після отримання ліцензії такий суб’єкт господарювання повинен звернутись до ДПС з заявою, у якій буде відображено місце зберігання алкогольних напоїв, які реалізуються ліцензіатом.
До такої заяви обов’язково додається копія ліцензії (нотаріальна або засвідчена працівником ДПС) та копія документа, який посвідчує права (користування, власності) на конкретне приміщення.
Варто зазначити, що підприємства, які здійснюють роздрібну торгівлю алкоголем не можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування. Тобто, усім суб’єктам господарювання (як підприємствам, так і ФОПам) заборонено продавати алкоголь, перебуваючи на спрощеній системі. Таким чином пристворенні підприємства потрібно обирати загальну систему оподаткування, або ж переходити на неї зі спрощеної, якщо Ви прийняли рішення додати торгівлю алкоголем до сфери діяльності вже функцціонуючого товариства.
Також може бути корисно: Реєстрація торгової марки в Україні.
Підстави для анулювання
Усі підстави для анулювання ліцензій на роздрібний продаж алкогольних напоїв, встановлені у ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»:
1) У разі добровільної відмови шляхом подання ліцензіатом заяви до ДПС;
2) У разі скасування державної реєстрації ліцензіата.
Припинення фізичної особи – підприємця, ліквідація юридичної особи, скасування реєстраційної дії тощо.
3) У разі пропуску сплати чергового платежу за ліцензію.
4) Торгівля алкогольними напоями без ліцензії.
Відповідальність за ігнорування ліцензування або порушення ліцензійних умов
Стосується таких випадків, як-от отримана вами ліцензія поширюється лише на одне місце торгівлі, проте, крім нього, ви реалізуєте алкогольні напої і в інших місця торгівлі, які не були ліцензовані.
На додачу слід пам’ятати, що штраф за здійснення ліцензійної діяльності без отримання ліцензії становить від 17 000 грн – 34 000 грн (ч. 1 ст. 164 КУпАП) за перше адміністративне правопорушення та від 34 000 грн – 85 000 грн за повторне, протягом року правопорушення (ч. 2 ст. 164 КУпАП).
Також ст. 17 Закону, передбачено штраф у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
5) Продаж алкогольних напоїв особам, які не досягли 18-річного віку або не у визначених для цього місцях (не задекларованих у заяві).
Крім анулювання ліцензії, продаж алкогольних напоїв особам, які не досягнули 18-річного віку тягне за собою штраф у розмірі 6800 грн (ст. 17 Закону).
6) Встановлення факту здійснення роздрібної торгівлі через РРО, не зазначені в ліцензії.
Додатково застосовується штраф у розмірі 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат продукції, але не менше 10000 гривень (ст. 17 Закону).
7) Встановлення факту відсутності суб’єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії;
8) Порушення місячного терміну звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб’єкту господарювання ліцензії.
Також застосовується штраф у розмірі від 850 грн – 8500 грн (ч. 6 ст. 164 КУпАП).
9) Відмови, без законодавчих підстав, від доступу представника контролюючого органу до проведення перевірки. Анулювання здійснюється на підставі акта, складеного посадовими (службовими) особами ДПС, який засвідчує факт відмови.
Читайте детальніше: Штрафи за порушення правил торгівлі тютюновими та алкогольними виробами.
Висновок
Отримання ліцензії надає Вашому бізнесу цілий ряд переваг. Не потрібно постійно переживати, очікуючи візиту від контролюючих органів та непомірних штрафів, збільшується привабливість для інвесторів та партнерів тощо. Процедура отримання довзволу на торгівлю алкоголем однакова для всіх, однак можуть виникнути непередбачувані обставини та нюанси, що потребуватимуть ретельного юридичного аналізу, тож радимо звернутися по допомогу до спеціалістів.