Як розірвати шлюб під час війни

Розірвання шлюбу здійснюється через один з двох державних органів – РАЦС або суд.

Критерії поділу прості –  або наявність дітей, або наявність спору. Якщо у подружжя є спільні неповнолітні діти, розлучитися можна тільки через суд. Якщо розлучається сімейна пара, діти якої досягли 18 років, то для такої пари доступна опція розлучитися через відділ РАЦС, а не через суд.

Що означає наявність спору? Це значить, що один із подружжя бажає розірвати шлюб, а інший ні. До відділу ДРАЦС звертаються тоді, коли є спільна взаємна згода і немає дітей. Навіть якщо дітей немає, але дружина або чоловік, надивившись кіно, обіцяє «Я тобі не дам розлучення!», то слід звертатися до суду.

Як подати на розлучення у відділі ДРАЦС

Чоловік та дружина особисто приходять і подають спільну заяву до відділу РАЦС за місцем проживання – або спільним, або когось одного з них. Тобто, якщо чоловік зареєстрований у Галицькому районі м. Львова, а дружина – у Стрийському районі Львівської області, то вони можуть вибирати, куди їм зручніше звернутися. Це загальне правило.

Звертаєтеся особисто обоє. Втім, якщо хтось один з подружжя не може прийти з поважної причини – у зв’язку з тяжкою хворобою, тривалим відрядженням, проживанням у віддаленій місцевості – допускається подання заяви представником за довіреністю. Але не будь-ким, а лише іншим з подружжя.

Виняток – якщо чоловік чи дружина визнані судом недієздатними чи безвісно відсутніми (а ці факти встановлюються строго за рішенням суду). У такому випадку заява подається одноособово. Давніше, до 1 липня 2010 року, одноособове подання заяви було можливе ще в одному випадку – якщо чоловік або дружина заявника були засуджені до позбавлення волі мінімум на 3 роки. Втім, зараз така підстава скасована.

Сюди ж можна віднести випадок, якщо є потреба розлучитися, дітей немає, є взаємна згода, але дружина або чоловік знаходяться за кордоном і не можуть приїхати спеціально щоб подати заяву.

Консультація юриста

Які документи треба з собою мати?

 • Паспорти (якщо приходите обоє особисто);
 • Паспорт, нотаріальна заява про розірвання шлюбу, довіреність, заява про проведення розірвання шлюбу без присутності одного з подружжя (якщо приходить хтось один).

Яка тривалість розлучення?

Через 1 місяць з моменту подання заяви на обумовлений день і час приходите у відділ РАЦС і отримуєте свідоцтво про розірвання шлюбу. З цього дня вже колишні чоловік та дружина вважаються розлученими.

А чи можна не чекати місяць?

Ні, не можна. Таким чином держава дає час на примирення, бо за цей час заяву можна відкликати.

Скільки коштує розлучення через відділ РАЦС?

8.50 грн становить державне мито + 595 грн за послуги ДРАЦС (станом на 18.11.2022)

Чи можна розлучитися у ДРАЦС онлайн або через Дію?

Ні, наразі існує лише можливість подавати онлайн заяву про реєстрацію шлюбу, але не про його розірвання.

А як розлучитися, якщо подружжя за кордоном?

Якщо і чоловік, і дружина за кордоном, то найоптимальнішим способом для них буде розлучитися через суд в Україні. Хоча закон і передбачає можливість розлучитися через українське посольство або консульство (яке у такому випадку буде виконувати функцію органів ДРАЦС), але право розлучитися через дипломатичну установу мають лише ті громадяни України, які постійно проживають за кордоном (перебувають на постійному консульському обліку). Як показує практика, цій вимозі відповідають далеко не всі.

Як подати на розлучення через суд

Розлучення через суд має 2 можливих варіанти:

 • «мирний», в порядку окремого провадження (як справа про встановлення факту, що має юридичне значення) – шляхом подання знову ж-таки спільної заяви подружжя;
 • «конфліктний» (позовний) – шлях, звісно, менш бажаний. Має місце тоді, коли подружжя не може дійти згоди стосовно певних питань – як правило, стосовно того, з ким житимуть діти / дитина, або за наявності певних майнових претензій. Здійснюється через подання позову одним з подружжя до суду першої інстанції.

Розглянемо детальніше ці способи.

Консультація юриста

Розлучення через подання спільної заяви до суду

При мирному вирішенні питання до заяви необхідно долучати письмовий договір, у якому чоловік та дружина домовляються, з ким із них проживатимуть діти, яким чином до їх утримування та виховання долучиться той з батьків, хто проживатиме окремо, та на яких умовах і в якому обсязі таке утримання і виховання буде здійснюватися.

Також можна укласти окрему угоду про розмір аліментів на дитину. Така угода має бути нотаріально посвідчена. Сплата аліментів за таким договором буде обов’язковою так само, як і сплата аліментів, встановлена рішенням суду. Звертаємо увагу, що у разі несплати або невчасної сплати заборгованість по аліментах може стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Яка вартість розлучення через спільну заяву?

Судовий збір у справах такого виду станом на 01.03.2024 становить 605,60 грн.

Окремо враховуйте вартість нотаріальних послуг – вона у кожного нотаріуса різна.

Розлучення через подання позову

Якщо ж Ви не можете домовитися і вирішили подавати позов, одразу врахуйте, що є деякі суттєві обмеження.

Позов про розірвання шлюбу не можна подавати у разі, якщо:

 • дружина вагітна (протягом усього періоду вагітності, причому неважливо, хто виступає ініціатором, – сама жінка чи чоловік – розлучення неможливе);
 • у подружжя є маленька дитина віком до 1-го року.

Виняток з цих двох обмежень становить лише ситуація, коли один з подружжя вчинив злочин щодо дружини / чоловіка або дитини.

Консультація юриста

Ще одна наполеглива рекомендація – у позові про розірвання шлюбу варто обмежитися однією позовною вимогою – просити суд  тільки розірвати шлюб. Ми не радимо об’єднувати в одній позовній заяві ще й вимоги про поділ майна, призначення аліментів чи про порядок спілкування з дітьми. Краще пізніше подати окремі позови з цих приводів.

Розірвання шлюбу при наявності неповнолітніх дітей або спільного майна

Існує поняття меж розгляду позовних вимог. Це означає, що суд не буде вирішувати з власної ініціативи питання, які сторони перед ним не поставлять.

В Україні не існує такого правила, що при розлученні суд автоматично вирішує питання про опіку над дітьми або про поділ майна. Ні! Суд вирішує строго те, з чим ви звернулися: якщо ви подали позов, у якому просите просто розірвати шлюб – у рішенні буде написано просто «розірвати шлюб». Питання поділу майна чи місця проживання дітей вирішуватися не буде: вважається за замовчуванням, що раз сторони не підняли це питання у позові, значить, нема потреби суду у це втручатися.

Якщо ж спір таки є, це означає, що вам треба звертатися до суду окремо з позовом про визначення місце проживання дитини і окремо – про поділ майна.

Як подається позов про розірвання шлюбу?

Перш за все, мусите з’ясувати, до якого суду звертатися. За загальним правилом позов подається до суду за місцем проживання відповідача. Винятки, коли дозволяється звертатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача:

 • якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти;
 • або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача;
 • якщо є домовленість подружжя розглядати справу за місцем проживання саме позивача. Зауважимо, що ця домовленість має бути зафіксована письмово, самої лише усної згоди недостатньо. На думку автора цієї статті, цей пункт найдоцільніше застосовувати при поданні спільної заяви про розірвання шлюбу, в якій можна чітко, з підписами чоловіка та дружини зафіксувати їхнє волевиявлення.

Які документи треба додавати до позовної заяви?

Перелік додатків, звісно, буде відрізнятися у кожному випадку, але у будь-якому разі буде містити:

 • Копії свідоцтва про народження дитини/дітей;
 • Свідоцтво про шлюб;
 • Квитанція про сплату судового збору;
 • Копію позовної заяви та додатків до неї для відповідача.

Як подати заяву до суду онлайн, ми розповідаємо тут.

Консультація юриста

Крім того, заяву про розлучення можна подати до канцелярії суду особисто або надіслати поштою (рекомендованим листом з описом вкладення).

Яка вартість розірвання шлюбу через суд?

Станом на дату публікації цієї статті (березень 2024) судовий збір, який оплачується до державного бюджету за розгляд у суді справи про розірвання шлюбу, становить 1211,20 грн. Щороку в січні ця сума зростає, оскільки збільшується прожитковий мінімум, на основі якого судовий збір вираховується.

Зауважте, що у разі подання позову через Електронний суд, судовий збір можна сплатити зі знижкою 20%.

Яка тривалість розірвання шлюбу через суд?

Розраховуйте на декілька місяців. Точний строк назвати неможливо, тому що на нього впливають надто багато змінних: завантаженість суду і судді, надання чи ненадання строку на примирення, поведінка відповідача (тобто зацікавлений він у швидкому розгляді справи чи навпаки хоче її затягувати), а під час воєнного стану – повітряні тривоги, наявність у суді електропостачання, графіки відключення електроенергії.

Які документи підтверджують розірвання шлюбу?

У разі розлучення через орган ДРАЦС таким документом є Свідоцтво про розірвання шлюбу.

У разі розлучення через суд – рішення суду з відміткою про набрання ним законної сили.

Штампи про розлучення (як і штампи про одруження) у паспорт не ставляться з 1 жовтня 2016 року.

Залишилися запитання? Напишіть нам!

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок