Як виключити підприємство з переліку ризикових платників ПДВ

Доволі часто підприємства – платники ПДВ стикаються з блокуванням податкових накладних.

І однією з причин цього може бути прийняття контролюючим органом рішення про відповідність суб’єкта господарювання критеріям ризиковості.

Якщо ж платник податку отримав статус ризикового платника ПДВ, то в подальшому реєстрація всіх складених платником податку ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних автоматично призупиняється.

Платник податку може дізнатися про наявність рішення щодо відповідності критеріям ризиковості шляхом отримання інформації:

через електронний сервіс ДПС «Електронний кабінет платника податків» (розділ «Моніторинг ПН/РК», підрозділ «Відповідність критеріям ризиковості») або через квитанції, які повідомляють про блокування податкових накладних.

Підставами ж для віднесення до статусу ризикового платника можуть бути наступні ситуації:

  •  відсутність платника податку за юридичною адресою;
  • наявність ознак «фіктивності» в господарських операціях;
  • невідповідність реалізованих товарів / послуг придбаним;
  • недопуск до перевірок;
  • відсутні достатні трудові/виробничі ресурси для здійснення діяльності та інші.

Одразу зауважимо, що платник податку може оскаржити рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості в адміністративному або судовому порядку.

Консультація юриста

Спробуємо в цьому розібратись детальніше.

Так, якщо брати процедуру адміністративного оскарження, платник податків має право подати в електронному вигляді «Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку».

Постановою уряду № 1165 встановлено приблизний перелік документів, необхідних для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які подаються разом із повідомленням. Платник податку може доповнювати таке повідомлення будь-якою інформацією, яку вважає за потрібне відобразити.

Вказані повідомлення розглядаються комісіями регіонального рівня (ДПС областей) протягом 7 робочих днів.

Нормативно-правовими актами не визначено обмежень щодо кількості разів подання таких повідомлень.

Якщо в адміністративній процедурі оскарження суб’єкт господарювання та податковий орган так і не дійшли згоди, платники податку можуть спробувати в судовому порядку оскаржити рішення про віднесення платника податку до ризикових із зобов’язанням виключити з переліку ризикових платників.

ДПС зобов’язана виключити платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, в разі надходження рішення суду, яке набрало законної сили.

Щодо строків судового оскарження слід пам’ятати наступне.

Коли платник податків використовував процедуру адміністративного оскарженнястрок звернення до суду з позовом становить три місяці із дня, коли особа дізналася або мала дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 11 жовтня 2019 року у справі № 640/20468/18, полягає перш за все у тому, що у справах цієї категорії застосовуються загальні строки звернення до суду, визначені нормами КАС України, а не ПК України.

Верховний суд вказує, що строк звернення до суду з позовом про визнання протиправним і скасування рішення, у разі, коли платником податків не використовувалася процедура адміністративного оскарження таких рішень, як досудового порядку вирішення спору, визначається частиною 1 статті 122 КАС України і становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Надати ж якісну і своєчасну консультацію та допомогу з приводу окреслених вище ситуацій – завжди допоможуть спеціалісти з відповідного напрямку діяльності АО “Бачинський та партнери“.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок