Як визнати зниклого безвісти військового померлим: що робити рідним

У лютому 2024 року минуло вже два роки із дня повномасштабного вторгнення рф на територію України. На жаль, з початку активної збройної агресії рф безліч військовослужбовців, які сміливо стали на захист кордонів України загинули або ж зникли безвісти.

Безумовно, коли військовослужбовець зникає безвісти, це велика трагедія, яка також і породжує певну правову невизначеність, адже в такому випадку не настають юридичні наслідки, пов’язані зі смертю такі як відкриття спадщини та інші.

В Україні з травня 2023 року працює Єдиний реєстр зниклих безвісти осіб. Туди потрапляють всі дані про військовослужбовців, які розшукуються.

Як діяти родичам військовослужбовця, який зник безвісти?

Щоб усунути правову невизначеність, пов’язану зі зникнення безвісти, потрібно визнати військовослужбовця померлим, що здійснюється в судовому порядку. Закон встановлює для цього певний строк. Зрозуміло, що одразу військовослужбовця визнавати померлим видається нелогічним.

Відповідно до положень Цивільного кодексу України для того, щоб визнати особу померлою під час дії воєнного стану має минути два роки.

Саме тепер щодо багатьох військовослужбовців минув такий строк, оскільки воєнний стан вже триває більше двох років.

Як визнати військовослужбовця померлим?

Для визнання військовослужбовця померлим потрібно звернутися в місцевий загальний суд в порядку окремого провадження із заявою про визнання особи померлою.

Консультація юриста

В заяві потрібно описати обставини, які дають підставу припускати, що військовослужбовець загинув, а також мету для оголошення військовослужбовця померлим.

Перед безпосереднім зверненням до суду необхідно подбати про докази, які свідчать на користь того, що військовослужбовця можна вважати загиблим.

Такими доказами можуть бути:

  • довідка командира військової частини про те, що військовослужбовець приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії у складі військової частини;
  • акт службового розслідування по факту зникнення військовослужбовця;
  • наказ командира військової частини, за яким військовослужбовець вважається зниклим безвісти;
  • сповіщення районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про те, що особа зникла безвісти;
  • показання свідків.

Вже сьогодні у реєстрі судових рішень з’являються поодинокі рішення судів, у яких військовослужбовці оголошуються померлими.

Також корисно: Права на виплату військовослужбовцям та членам сім’ї.

Які юридичні наслідки оголошення військовослужбовця померлим?

Наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до наслідків, які настають у разі смерті особи.

Зокрема, внаслідок оголошення військовослужбовця померлим за рішенням суду відкриється спадщина. Родичі зниклого військовослужбовця отримають змогу успадкувати нерухоме та рухоме майно, яке належало такому військовослужбовцю.

Крім цього, родичі зниклого військовослужбовця зможуть отримати одноразову грошову допомогу у звʼязку із загибеллю військовослужбовця.

Не секрет, що підстава для отримання одноразової грошової допомоги – це саме смерть військовослужбовця. Таким чином, у випадку, якщо військовослужбовець за статусом є безвісти зниклою особою, то родичі такого військовослужбовця не мають права на отримання одноразової грошової допомоги, хоча, безумовно, такої допомоги потребують.

Юридична допомога при оголошенні військовослужбовця померлим

Спеціалісти АО «Бачинський та партнери» готові забезпечити супровід та представництво у справі про оголошення військовослужбовця померлим.

Наші адвокати нададуть якісну правову допомогу на кожному етапі при оголошенні військовослужбовця померлим, підготують повний пакет необхідних документів, нададуть відповіді на усі запитання.

Якщо у вас виникають будь-які запитання з приводу оголошення військовослужбовця померлим за спливом двох років зникнення безвісти, то звертайтесь в АО «Бачинський та партнери».

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок