Ні для кого не секрет, що житлова нерухомість в рази дешевша від комерційної. Тому багато покупців задумуються над питанням, як же зекономити? – можливо придбати квартиру на цокольному чи першому поверсі та змінити її на нежитлове приміщення?. Так, це справді хороший варіант, а основне – цілком реальний.
Існує й інша необхідність, коли власники квартир придбають нежитлове приміщення, наприклад творчі майстерні над своєю квартирою, і таким чином мають бажання збільшити свою житлову площу. Тобто виникає протилежна необхідність – переведення нежитлової площі в житлову.
Опираючись на норми цивільного законодавства – кожен може користуватися своєю нерухомістю для здійснення підприємницької діяльності у відповідності до встановлених норм, тобто власник майна може розпоряджатися ним на свій розсуд у межах закону.
Ці питання регулюються нормами житлового, цивільного, господарського та сімейного законодавства.
Розглянемо більш детально перший варіант у форматі «питання – відповідь».
Як перевести квартиру у нежитловий фонд
Житлове приміщення – це об’єкт нерухомості, який відповідає певним технічним критеріям, санітарним нормам, повинен бути під’єднаним до всіх комунікацій (відповідно до встановлених норм) та є придатним для постійного проживання у ньому людей.
Куди звертатися?
До виконавчого комітету відповідного органу місцевого самоврядування через ЦНАП.
Які документи потрібні?
Єдиного вичерпного переліку не існує, оскільки такий приймається локально, відповідним ОМС.
Зокрема, потрібними стануть:
- заява власника щодо переведення його житлового приміщення в нежитлове;
- завірена в установленому порядку копія правовстановлюючих документів на такий об’єкт;
- завірена в установленому порядку копія технічного паспорта на такий об’єкт;
- підтвердження у довільній формі про наявність у заявника або членів сім’ї іншого житла (житлова площа на кожного члена сім’ї не може бути меншою за встановлену законодавством нормативну житлову площу на одну особу);
- письмова згода: всіх повнолітніх власників суміжних з даним житловим приміщенням квартир/ОСББ/ЖБК/відомчого будинку.
Також можуть знадобитися і інші документи. Наприклад, якщо об’єкт нерухомості розташований у історичному ареалі міста і є потреба влаштування окремого дверного прорізу чи проектні пропозиції (виготовлені сертифікованим архітектором) щодо реконструкції, якщо власник планує її здійснювати.
Які основні вимоги для переведення з житлового фонду у нежитловий?
- таке переведення має право здійснити лише власник об’єкта;
- об’єкт повинен бути без обтяжень (він не може перебувати у заставі чи на нього не повинен бути накладений арешт);
- таке житлове приміщення не розташоване у будинку, який є пам’яткою архітектури;
- будівля, у якій знаходиться об’єкт нерухомості не є в аварійному стані;
- можливість влаштування пандуса для малорухливих груп населення та обладнання окремого евакуаційного виходу;
- це житлове приміщення розміщено не вище другого поверху. Тобто, в цокольному, першому або другому поверхах – над нежитловим приміщенням. Щодо третього поверху – на ньому можуть діяти творчі майстерні або студії.
Яку діяльність заборонено провадити у житлових будинках, якщо об’єкт переведено у комерційний?
Заборонено здійснювати діяльність з метою функціонування підприємств промислового характеру, туалетів громадського користування, похоронних послуг, прийому вторсировини, чи якщо така діяльність поширюватиме шум, вібрацію, випромінювання або застосовуватиме вибухонебезпечні речовини.
Чи може ОМС відмовити у проведенні такої зміни?
Так. У випадках, якщо пакет документів не повний, чи заповнений з помилками, містить недостовірні дані чи документи не відповідають вимогам, передбаченим законодавством.
Чи можна оскаржити таку відмову?
Якщо заявник переконаний, що така відмова була незаконна – її можна оскаржити у судовому порядку.
Важливим є те, що перед зверненням про переведення житлової нерухомості до нежитлового фонду потрібно уважно вивчити наявні документи, зібрати їх відповідно до встановленого ОМС переліку та зрозуміти реальну можливість чи неможливість такого переведення.