Існування в Україні загальнообов’язкового страхування на випадок безробіття чи у зв’язку з втратою працездатності, або від нещасного випадку на виробництві чи захворювання, а також пенсійне страхування – несе за собою обов’язок сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ). Саме цей загальнообов’язковий збір забезпечує населенню захист права на отримання страхових виплат.
Єдиний соціальний внесок сплачує щомісячно роботодавець, що свідчить про статус працівника як застрахованої особи.
Щодо ставок ЄСВ, то їх лише дві:
- 22% для працівників, що не мають інвалідності;
- 8,41% для працівників з інвалідністю.
Оскільки розмір сплати ЄСВ залежить від мінімальної заробітної плати, то логічно підкреслити факт зміни нарахування ЄВС у разі її збільшення . З огляду на те, що з 1 квітня 2024 року мінімалка зросла до 8000 грн, то мінімальний страховий внесок з ЄСВ наразі становить 1760 грн на місяць або 5280 на квартал.
Зауважимо, що періодом нарахування ЄСВ є календарний квартал!
Приємним залишається пільга по ЄСВ за себе на період воєнного стану та ще протягом 12 місяців після, тому оплачувати чи ні вирішувати підприємцю, але при цьому розуміємо і приймаємо до уваги, що несплачені періоди до страхового стажу не увійдуть.
Нараховані за відповідний місяць суми ЄСВ сплачуємо за місцем обліку установи до 20 числа наступного місяця, а також при виплатах заробітної плати, винагороди чи допомоги на які нараховується ЄСВ.
Звітним періодом залишається календарний місяць!
Зазвичай є певні нюанси для категорій осіб, що знаходяться на різних системах оподаткування, або місце реєстрації підприємства у зоні бойових дій або на окупованій територіях. Здебільшого це питання щодо пільг та нарахування сум, складання відповідних декларацій та інші питання, які доволі складно вирішити в реаліях воєнного стану.
Тому порадою завжди залишається не створювати собі зайвий клопіт, а звертатися до професійних фахівців податкового законодавства, які постійно слідкують за нормотворчим процесом та строками.