Звільнення від кримінальної відповідальності

Кримінальний закон України передбачає можливість звільнення від кримінальної відповідальності особи, яку визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення. Використання одного із видів звільнення від кримінальної відповідальності може стати хорошою стратегією захисту у кримінальному провадженні.

 

 

Що таке звільнення від кримінальної відповідальності?

Звільнення від кримінальної відповідальності – це відмова держави від застосування до особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, негативних наслідків кримінального примусу.

Зміст:

  • немає державного осуду винної особи, тобто відсутній обвинувальний вирок.
  • до винної особи взагалі не застосовується покарання.
  • у винної особи не виникає судимості.

Які є види звільнення від кримінальної відповідальності?

Звільнення від кримінальної відповідальності:

  • у зв’язку з дійовим каяттям.

Дійове каяття полягає в щирому каятті, активне сприня розкриттю кримінального правопорушення і повне відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди.

Консультація юриста

Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям допускається лише при вчиненні вперше кримінального проступку або необережного нетяжкого злочину.

Водночас не допускається звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям при вчиненні корупційних кримінальних правопорушень та порушень правил безпеки дорожнього руху в стані алкогольного чи іншого спʼяніння.

  • у зв’язку з примиренням винного з потерпілим.

Звільняється від кримінальної відповідальності також особа, яка примирилась із потерпілим та повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням винного із потерпілим допускається лише при вчиненні вперше кримінального проступку або необережного нетяжкого злочину.

Водночас не допускається звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з примиренням винного із потерпілим при вчиненні корупційних кримінальних правопорушень та порушень правил безпеки дорожнього руху в стані алкогольного чи іншого спʼяніння.

  • у зв’язку з передачею особи на поруки.

Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яку передано на поруки колективу підприємства, установи чи організації за умови якщо винна особа після цього протягом року виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.

Умовами передачі особи на поруки є також її щире каяття та вчинення вперше кримінального проступку або необережного нетяжкого злочину.

Консультація юриста

  • у зв’язку із зміною обстановки.

Якщо суд визнає, що під час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки кримінальне правопорушення, яке вчинила особа або ця особа втратили суспільну небезпечність.

  • у зв’язку із закінченням строків давності

І нарешті, звільняється від кримінальної відповідальності особа у випадку, якщо від дня вчинення кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули строки давності, а саме:

2 роки – у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі.

3 роки – у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше 2 років.

5 років – у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.

10 років – у разі вчинення тяжкого злочину.

15 років – у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Aвтор

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок