Реєстрація місця проживання іноземців в Україні

Зростання економіки Україні, збільшення кількості робочих місць та економічна і туристична привабливість Українських міст спричиняє наплив іноземців, які мають бажання проживати на теренах України в короткостроковій перспективі, а згодом і взагалі стають громадянами України. Зростання кількості іноземців дає можливість для людей які володіють нерухомістю вигідно здавати житлові приміщення.

Але слід пам’ятати, що законодавством України встановлені особливі умови працевлаштування, в’їзду, проживання та реєстрації місця проживання іноземців в Україні, призводять до певних ризиків, зокрема для тих осіб, які надають іноземцям житло.

Реєстрація місця проживання для нерезидентів України та ризики, пов’язані з наданням житла

Стаття 205 Кодексу України про адміністративні правопорушення вказує на те, що громадяни України які запросили в Україну іноземців чи осіб без громадянства та надали їм жилу площу можуть отримати попередження або отримають штраф в розмірі від двадцяти до сорока неоподаткованих мінімумів громадян, якщо вчасно не приймуть заходів, щодо своєчасної реєстрації іноземців.

Із статті 206 випливає, що відповідальність у разі порушення встановленого порядку надання нерезидентам України транспортних засобів, житла чи надання інших послуг буде каратися штрафом від 300 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Крім того, в зв’язку з проживанням іноземця в орендованій квартирі, виникають ризики несплати ним комунальних послуг, завдання шкоди майну власника, а також третім особам, зокрема тим, хто проживає у сусідніх житлових приміщеннях. Виконання умов угоди найму житла чи відшкодування шкоди може унеможливитись в зв’язку з виїздом такого іноземця з України, що може завдати значної майнової шкоди власнику житла.

Тому, необхідно детально дотримуватися вимог законодавства щодо надання житла іноземцю, правил реєстрації місця проживання таких осіб, а також варто, при можливості, заручитися гарантіями, наприклад від роботодавця такого іноземця, щодо солідарного обов’язку покрити витрати, які можуть виникнути у зв’язку з проживанням особи в житловому приміщенні.

Окремою проблемою, яка може з’явитися в результаті надання житла іноземцю і тимчасової прописки іноземця в Україні в цьому житлі, є зняття з реєстрації місця проживання такої особи.

Особливості реєстрації іноземців за місцем проживання регулюється Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а також Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України №1077.

Зняття з реєстрації місця проживання іноземця

Відповідно до порядку зняття з реєстрації місця проживання, особа може бути знята з реєстрації, у випадках, коли для цього є наступні підстави:

  • Заява, подана іноземцем або його офіційним представником, у якій викладено прохання зняти згадану особу з реєстрації;
  • Рішення суду, де йдеться про позбавлення іноземця права власності або права користування житловим приміщенням. Також рішення суду може стосуватися виселення особи з житла, або визнання її такою, що пропала безвісти, або ж померлою. На момент зняття особи з реєстрації, рішення повинно набрати законної сили;
  • Свідоцтва про смерть згаданої особи;
  • Паспорта, який поступив з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа, що засвідчує смерть, виданого компетентним органом іноземної держави;

Також підставою для того, щоб іноземця було знято з реєстрації, можуть бути інші документи, зокрема такі:

  • документи про те, що означена особа-іноземець більше не має підстав знаходитися на території України. Про це може свідчити завершення терміну дії посвідки на тимчасове або постійне проживання іноземця, або рішення (може бути представлена копія) про скасування цієї посвідки;
  • документи, що свідчать про те, що іноземець більше не числиться на обліку у певному закладі або установі. Наприклад, у спеціалізованій соціальній установі або закладі соціального обслуговування та соціального захисту;
  • документи, згідно яких особа більше не має прав на те, щоб користуватися означеним житлом. Наприклад, може бути наданий документ про завершення терміну дії договору оренди житлового приміщення. Також такою підставою буде документ про завершення навчання у навчальному закладі і, як результат – завершення можливості проживання у гуртожитку цього закладу. Також документом для зняття реєстрації стане документ про відчуження житла або інші подібні заключення.

Зняття з реєстрації за останніми двома підставами здійснюється за клопотанням уповноваженої особи закладу/установи або за заявою власника/наймача житла. Клопотання також можуть здійснювати законні представники означених осіб.

Практика свідчить, що іноземці, виїжджаючи з України, часто не звертаються до органів ДМС із заявою про зняття з реєстрації. Це може спричинити цілу низку проблем для власників житлових приміщень, пов’язаних, зокрема, з нарахуванням плати за комунальні послуги, надходженням кореспонденції, та інших можливих обставин, пов’язаних з тим, що іноземець зареєстрований за певною адресою, і відповідно за цією адресою здійснюються всі звернення державних органів щодо нього.

Виходячи з вищезгаданого Порядку та правил прописки в Україні, можна виділити два варіанти, як власник житла може зняти з реєстрації у ньому іноземця.

  1. Перший – подання до органу ДМС документів, які свідчитимуть про припинення права особи користування житлом. Це може бути, зокрема, договір оренди, строк якого закінчився.
  2. Другий варіант (у випадку відсутності вищезгаданих документів) – звернення до суду з позовною заявою про визнання відповідача таким, що втратив право користування житлом. У цьому випадку необхідно обґрунтувати позовні вимоги положеннями чинного законодавства та доказами, які свідчитимуть про те, що іноземець в результаті виїзду з України, розірвання договору найму, інших обставин, не має права на користування житловим приміщенням. Таке судове рішення є підставою для зняття особи з реєстрації за місцем проживання.

 

Старший юрист АО “Бачинський та партнери”

Наталія Василечко

 

Юридична допомога у питаннях реєстрації місця проживання іноземця в Україні

Якщо вас цікавить, як прописати іноземця в Україні або як зареєструвати іноземця в квартирі, якщо вам потрібна допомога у будь-яких питаннях, пов’язаних із реєстрацією іноземців, звертайтесь у Адвокатське об’єднання «Бачинський і партнери».

Наші спеціалісти, що мають високу кваліфікацію та великий досвід роботи з іноземцями, допоможуть вам оформити реєстрацію іноземця у Львові, виробити водійські права для іноземців, та у багатьох інших справах, пов’язаних з проживанням в Україні громадян інших держав.

Адвокати у місті Львів також допоможуть вам у інших справах, наприклад, реєстрації ГО, веденні Державно-приватного партнерства в Україні, оформленні дозволу на початок роботи підприємства, договорів, пов’язаних із купівлею-продажем нерухомості, тощо. Вас також проконсультує сімейний адвокат у місті Львів.

Ми завжди раді надати професійну допомогу нашим клієнтам!

 

Звертайтесь до нас за контактами:

Kyivstar +380(96) 0020100

Vodafone +380(50)4317084

стаціонар +380(32)2473544

E-mail: ua.legalaid@gmail.com