Бюджетне відшкодування ПДВ: хто має право та як отримати

Почнемо з визначення того, що ж являє собою ПДВ?

Сьогодні ПДВ є одним з найбільших податків які перераховуються до Держбюджету.

Податок на додану вартість (ПДВ) — це непрямий податок, він входить в ціну товарів (робіт, послуг) та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець (податковий агент). Розміри ставок податку визначає Податковий кодекс України.

Ці ставки є трьох видів: 20%, 7% та 0%.

Порядок обчислення і сплати ПДВ

Сума ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначається як різниця між загальною сумою податкових зобов’язань, що виникли протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.

Читайте також: Терміни реєстрації податкових накладних.

Відшкодування ПДВ

Консультація юриста

Бюджетне відшкодування ПДВ — це компенсація державою суми ПДВ, який був сплачений у вартості придбаних товарів, робіт, послуг. На нього мають право всі платники ПДВ, як юрособи, так і фізособи, якщо у декларації сума податкового кредиту перевищила податкове зобов’язання (так званий «мінус»).

На відшкодування ПДВ можуть претендувати:

Платники ПДВ які задекларували суму від’ємного значення податку у своїй податковій декларації, яку подали до органів фіскальної служби;

Платники податків, які самостійно розрахувати суму відшкодування, яка має бути та подали додаток форми Д3;

Платники податків, які подали до органу що перевіряє заяву про відшкодування ПДВ, а також заповнили додаток форми Д4.

Для одержання права заявити суму ПДВ до бюджетного відшкодування повинні бути дотримані такі умови:

  • відсутність податкового боргу (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Податкового кодексу);
  • сума податку має бути фактично сплачена отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України;
  • сума податку не повинна перевищувати суму реєстраційного ліміту СЕА ПДВ, обчислену на момент отримання контролюючим органом податкової декларації.

Суми ПДВ, включені до складу податкового кредиту при здійсненні операцій з придбання товарів, які у подальшому були знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану, не включаються до обрахунку суми бюджетного відшкодування та зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного.

При цьому, відповідно до Податкового кодексу, платники податку на додану вартість тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Для того щоб задекларувати право на бюджетне відшкодування, платник податків подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається в податковій декларації. Форми податкової звітності з ПДВ в тому числі заяви про відшкодування, а також порядок їх заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21.

Сума від’ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню відображається у рядку 20.2 декларації. Платники податків, які мають право на бюджетне відшкодування здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з ПДВ). Для цього у таблиці 2 розрахунку бюджетного відшкодування обраховують суму податку, фактично сплачену у попередніх та (податкових) періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок