Невід’ємним документом що підтверджує операції постачання товарів та послуг є податкова накладна. І вона фактично вважатиметься не дійсною без реєстрації , відповідаючи певним податковим нормам. І основним з чого треба почати – це твердо розуміти, що попри воєнний стан в країні обов’язок реєструвати податкову накладну існує, навіть за відсутністю або перебоїв з електропостачанням.
Реєструють податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, який адмініструє Державна податкова служба. Там же реєструють і рахунки коригування до податкових накладних.
Щодо строків, то їх було змінено у зв’язку з російською агресією, але вони є тимчасовими і діятимуть у період воєнного стану та 6 місяців після його скасування. Так :
- складені податкові накладні з 1-го по 15-й календарний день треба зареєструвати до 5-го календарного дня місяця, що наступний за місяцем складання;
- складені податкові накладні з 16-го по останній календарний день треба зареєструвати до 18-го календарного дня місяця, що наступний за місяцем складання.
Зауважимо про строк максимального обмеження на реєстрацію податкової накладної – це 1095 календарних днів.
Штрафи при порушенні терміну реєстрації податкових накладних
Порушення граничного строку реєстрації, тягне за собою накладання штрафів в розмірах від 10% до 50% залежно від порушення певних строків. Несвоєчасна реєстрація, коли реєстрацію вчинено з моменту закінчення граничного терміну є податковим правопорушенням. А ось у разі, якщо податківці виявлять факт взагалі незареєстрованої податкової накладної, то прийдеться заплатити штраф ще і за не реєстрацію, а це аж 50 % від суми податкових зобов’язань.
Тож подбати про свій «гаманець» краще заздалегідь, не доводити до штрафів та пам’ятати, що штрафи за несвоєчасність менші ніж за відсутність реєстрації. Не дуже приємним наслідком невчасної реєстрації може стати скарга від покупця і як результат – Ви маєте клопіт у вигляді позапланової перевірки, яка в свою чергу може виявити ще підстави до інших штрафів.
Тож підбиваючи підсумки розглянутого варто порадити бути максимально уважними до швидкоплинних змін норм податкового права (особливо на період воєнного стану), та при виникненні питань знаходити час та можливість радитися з фахівцями податкового права на усіх етапах ведення бізнесу.