Черговість прийняття спадщини за законом: що варто знати

Питання отримання спадщини стосується усіх родичів, тому варто ознайомитися з правилами оформлення, черговістю, вимогами щодо звернення. Професійні юристи наголошують на нюансах встановлення сімейного споріднення.

Також оцінюється судова практика в Україні за 2025 рік.

 

Скільки існує черг спадкування?

Цивільним кодексом в Україні визначено п’ять черг спадкування, тому спочатку йдуть діти, потім сестри чи брати. Дядьки чи тітки теж мають право, а після них йдуть люди, що мешкали з власником майна. Останніми йдуть дальні родичі. Кожна наступна черга набуває право на спадщину тільки в разі, якщо попередня відмовилася, не прийняла спадщину або була усунена за законом. У кожній черзі всі спадкоємці мають рівні права. Якщо спадкоємців у черзі кілька — майно ділиться між ними порівну.

Хто отримає спадщину гарантовано

Згідно з чинним законодавством першими на спадщину розглядаються діти. Головним є доведення батьківства. Є різні варіанти, коли шлюб не зареєстрований, а дитина значиться. Інколи шлюб оформлений, а дитина не записана, наприклад, на батька.

У першій черзі також включені дружина, чоловік. Коли є свідоцтво про шлюб, вступити у права можна автоматично.

Останніми по черзі, але не по значенню є батьки. Для встановлення родинних зв’язків розглядаються довідки РАЦС, паспортні дані, рішення суду.

Хто зі спадкоємців вступає в спадщину автоматично

Деякі категорії громадян не мають можливості чи не змушені звертатися до нотаріуса за спадщиною. Закони наголошують на тому, що спадкоємці, які проживали з людиною, автоматично наслідують майно. Друга категорія – це діти, неповнолітні спадкоємці та недієздатні особи.

Черги спадкування: нюанси визначення

У Цивільному кодексі є інформація про розгляд справ стосовно черг. Якщо дивитися на перелік осіб спадкоємців, здається, що усі ці люди можуть отримати частину майна. Але чинне законодавство каже про розгляд лише першої черги, і лише при відсутності дітей, батьків, чоловіка (дружини) розглядається друга черга.

Далі у Цивільному кодексі надаються роз’яснення щодо спорів у середині черги. Тут діє право рівного, тому у рамках однієї черги кожен отримає свій відсоток.

Адвокати у Львові від АО «Бачинський та партнери» розуміються на важливості процесу отримання спадку, тому професійні юристи допоможуть у будь-якій ситуації. Можна отримати консультацію і потім підготувати необхідні документи, гарантується повний супровід. У судовому порядку інколи виникає потреба доведення сімейних зв’язків, тому телефонуйте.

Ми вам
зателефонуємо