Де можна повторно отримати тимчасовий захист?

Дуже часто громадяни України, які після 24 лютого 2022 року отримали тимчасовий захист в одній з країн ЄС, бажають переїхати у іншу країну. На це впливає багато чинників, в тому числі умови проживання, отримання соціальної допомоги, навчання дітей та інше.

Змінити країну тимчасового захисту не завжди легко та просто, адже повторне надання такого прихистку не обовʼязкове і залежить від міграційної політики кожної країни зокрема.

Так, до прикладу такі країни як: Польща, Швейцарія та Чехія відмовляють у наданні тимчасового захисту особам, які вже десь ним користувалися.

Проте є країни, які без проблем надають право українцям жити в них та отримувати всі пільги, передбачені тимчасовим захистом.

Тимчасовий захист – Словаччина

Ви можете подати заяву про надання тимчасового притулку в Словацькій Республіці, навіть якщо ви вже отримали тимчасовий притулок в іншій країні ЄС, якщо ви відповідаєте хоча б одній з наступних умов:

  1. Ви маєте українське громадянство.
  2. Україна надала вам міжнародний або еквівалентний національний захист до 24 лютого 2022 року.
  3. Ви не маєте українського громадянства, але отримали посвідку на постійне проживання в Україні до 24 лютого 2022 року, але не можете повернутися на батьківщину в безпечних і стабільних умовах.
  4. Ви є членом сім’ї громадянина України або особи, якій надано міжнародний захист або прирівняний до нього захист в Україні до 24 лютого 2022 року (якщо член сім’ї проживав в Україні до 24 лютого 2022 року).

Отримавши статус “Тимчасовий притулок”, ви автоматично отримуєте “Посвідку на тимчасове проживання”, а разом з нею і всі переваги, які полегшать ваше життя в Словаччині.

Якщо ви отримаєте тимчасовий притулок у Словаччині, ваш тимчасовий притулок з попередньої країни буде вважатися недійсним. Якщо це можливо, вам слід подати заяву про скасування тимчасового притулку у вашій попередній країні.

Консультація юриста

Так само, якщо ви отримаєте тимчасовий притулок в іншій країні ЄС, ваш тимчасовий притулок, який ви отримали в Словаччині, буде вважатися недійсним. Однак заздалегідь перевірте, чи дозволять вам органи влади майбутньої країни проживання подати відповідну заяву. Не всі країни дозволять це зробити, якщо ви вже отримали тимчасовий притулок в іншій країні.

Тимчасовий захист – Нідерланди

Також повторно тимчасовий захист (RTB) можна отримати в Нідерландах.

RTB означає, що ви можете залишатися в Нідерландах певний проміжок часу. Ви також маєте право на певні переваги, такі як: притулок, медичне обслуговування та право на роботу.  Неповнолітні діти також мають право на освіту.

RTB діє принаймні до 4 березня 2025 року.

Проте, якщо ви повернулися до своєї країни походження, тоді ви більше не зареєстровані в базі даних особистих записів (BRP) у Нідерландах, а це означає, що ви не можете отримати тимчасовий захист після повернення до Нідерландів.

Це стосується всіх, хто:

  • 23 лютого 2022 року мав посвідку на тимчасове проживання в Україні та
  • був зареєстрований в BRP у Нідерландах до 19 липня 2022 року, а також
  • виїхав з Нідерландів і тому більше не зареєстрований у BRP.

Важливо!

Консультація юриста

У випадку сумнівів муніципалітет призначить для вас зустріч із нідерландською Службою Імміграції та Натуралізації (IND). У службі IND з вами поговорять. На підставі ваших документів IND вирішить, чи станете ви користуватися захистом у Нідерландах. Тому важливо взяти з собою на зустріч в IND усі ваші документи.

Тимчасовий захист – Німеччина

Хто може отримати статус тимчасового захисту у Німеччині?

Оформити статус тимчасового захисту у Німеччині можуть наступні категорії громадян, які були змушені виїхати з України внаслідок військового вторгнення Росії:

  • Громадяни України, які до 24 лютого 2022 р. проживали в Україні.
  • Особи без громадянства та громадяни інших країн, які до 24 лютого 2022 р. перебували в Україні в рамках міжнародного захисту або рівноцінного національного захисту.
  • Члени родини (подружжя, партнери у цивільному шлюбі, неповнолітні діти та близькі родичі) двох перших перелічених груп осіб, навіть якщо вони не є громадянами України.
  • Громадяни України, які вже проживають на території Німеччини та мають підстави для перебування, термін яких незабаром закінчується, незалежно від того, коли вони в’їхали до ФРН.
  • Українці, які незадовго до 24 лютого 2022 року виїхали з України або перебували в Європейському Союзі (наприклад, у відпустці чи у відрядження) і не можуть повернутися в Україну через збройний конфлікт.

Як отримати дозвіл на проживання у Німеччині на підставі параграфа 24?

Якщо Ви вирішили отримати у Німеччині статус тимчасового захисту варто враховувати, що наразі не всі федеральні землі ФРН приймають біженців з України.

Для того, щоб оформити дозвіл на тимчасове перебування на території Німеччини «Aufenthaltstitel»,  необхідно подати заяву на спрощену процедуру отримання відповідної посвідки на тимчасовий захист, проживання та працевлаштування до найближчого відділу міграційної служби Ausländerbehörde.

  1. Зберіть усі необхідні документи (паспорт або свідоцтво про народження для дітей, прописку чи адресу вашого тимчасового проживання у Німеччині)
  2. Відвідайте офіс міграційної служби і у порядку живої черги пройдіть процедуру реєстрації за біометричними даними.
  3. Після завершення процедури Вам видадуть дозвіл на проживання у Німеччині.

Оформлення статусу тимчасового захисту у Німеччині зараз має певні особливості, адже як було сказано раніше, вже не всі землі ФРН приймають біженців з України.

Консультація юриста

Тимчасовий захист – Румунія

Румунія також не відмовляє біженцям у тимчасовому захисті, навіть якщо вони вже користувалася прихистком в іншій європейській країні.

Як надається тимчасовий захист в Румунії?

Тимчасовий захист надається Генеральною Інспекцією з питань імміграції категоріям осіб. Ви можете зареєструватися як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії в будь-якій імміграційній структурі Генеральної інспекції з питань імміграції (Директорат/Служби/Бюро з питань імміграції або Регіональний центр з питань процедур та розміщення шукачів притулку).

Якщо ви в’їхали в Румунію з будь-якими документами, ви можете легально перебувати в Румунії до 90 днів, навіть якщо ви не зареєструвалися як бенефіціар тимчасового захисту.

Ви можете зареєструватися як бенефіціар тимчасового захисту в Румунії на час дії тимчасового захисту.

Реєстрація в якості бенефіціара тимчасового захисту в Румунії – це проста процедура, яку здійснює Генеральна інспекція з питань імміграції.

Для реєстрації необхідна фізична присутність кожної особи, яка буде зафіксована з метою фотографування. Діти повинні бути присутніми для того, щоб їх ідентифікували, сфотографували та записали.

Які документи потрібно надати при реєстрації?

Відповідними документами для реєстрації в якості бенефіціара тимчасового захисту є, у відповідних випадках, наступні:

Консультація юриста

  • документи, що посвідчують особу (посвідчення особи, водійське посвідчення, проїзний документ або будь-який інший автентичний документ з фотографією);
  • документи, що підтверджують статус особи в Україні (наприклад, посвідка на постійне проживання, документ, виданий бенефіціарам міжнародного захисту тощо);
  • документи, що підтверджують родинні стосунки (наприклад, сімейна книга, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо).

Який документ я отримаю як бенефіціар тимчасового захисту?

Генеральна інспекція з питань імміграції видає бенефіціарам тимчасового захисту посвідку на проживання на території Румунії та присвоює персональний цифровий код (CNP). Посвідка на проживання та персональний цифровий код можуть бути використані у взаємодії з румунською владою для того, щоб скористатися конкретними правами тимчасового захисту.

Тимчасовий захист – Іспанія

Іспанія також повторно приймає українців, при цьому в країні не вийде обрати місто для проживання самостійно – його призначають рандомно в будь-якому регіоні. Для отримання тимчасового захисту треба подати заяву у Центрах CREADE у Мадриді, Барселоні, Малазі та Аліканте.

Іспанія надає тимчасовий захист до березня 2025 року.

Які документи необхідні для отримання тимчасового захисту в Іспанії?

Для отримання тимчасового захисту в Іспанії необхідно мати біометричний паспорт для поїздок за кордон та свідоцтво про народження дитини, якщо захист оформлюється на дитину.

Також необхідна адреса проживання в Іспанії.

Що таке NIE в Іспанії та як отримати?

NIE ( Número de Identidad de Extranjero ) – ідентифікаційний номер іноземця в Іспанії.

Номер видають при подачі заявки на тимчасовий захист.

Консультація юриста

Що таке TIE в Іспанії та як отримати?

TIE (Tarjeta de Identidad de Extranjero ) – ідентифікаційна картка іноземця в Іспанії.

Отримати карту TIE можна після отримання NIE попередньо записавшись на прийом до органу, який видає карту.

Зразок рішення про надання тимчасовго захисту в Іспанії:

Зразок рішення про надання тимчасового

Тимчасовий захист – Португалія

Португалія надає біженцям тимчасовий захист, незалежно від того, чи мали вони статус в іншій країні (необхідно відмовитись від статусу в попередній країні).

Термін – до березня 2024 року.

Куди я можу особисто звернутися за тимчасовим захистом?

Ви можете відвідати делегації Служби з питань іноземців та кордонів (SEF), які розташовані в трьох національних центрах підтримки інтеграції мігрантів (CNAIM) у Лісабоні, Фару та Порту. З розкладом можна ознайомитись за посиланням:

Консультація юриста

https://www.acm.gov.pt/pt/-/cnai-centro-nacional-de-apoio-ao-imigrante.

CNAIM Лісабон

Адреса: Rua Álvaro Coutinho, 14, 1150 – 025 Lisboa

CNAIM Алгарве

Адреса: Loja do Cidadão, Mercado Municipal, 1.º Piso, Largo Dr. Francisco Sá Carneiro, 8000-151 Faro

CNAIM Північний

Адреса: Av. de França, 316, Edifício Capitólio, 4050-276 Porto

Коли я подам заяву на тимчасовий захист, чи я одразу отримаю посвідку на проживання?

Коли надходить запит, Служба з питань іноземців та кордонів (SEF) переглядає відповідні бази даних і згодом передає дані заявника організаціям, відповідальним за автоматичне призначення ідентифікаційного податкового номера, соціального страхування та охорони здоров’я.

Після реєстрації видається підтвердження прийняття та підтвердження клопотання про тимчасову охорону та видається посвідка на проживання терміном на один рік.

Тимчасовий захист – Хорватія

Хорватія також надає притулок українцям після того, як вони відмовляються від нього в іншій країні.

Існує два варіанти подати документи на отримання захисту:

  1. У електронному вигляді за посиланням. Після відправлення анкети представники влади зв’яжуться з вами.
  2. У паперовій формі у найближчому відділенні поліції. Бланки заяв за посиланням (ENG, UA).

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок