У період воєнного стану в Україні процедура набуття громадянства зазнала певних змін, спрямованих на адаптацію до нових реалій та підтримку осіб, які сприяють захисту країни.
У цій статті наш міграційний юрист у Львові від АО “Бачинський та партнери” допомагає розглянути основні аспекти набуття громадянства України станом на 2025 рік.
Основні зміни в процесі набуття громадянства України під час війни
Основними нормативно-правовими актами з питань громадянства України є Закон України “Про громадянство України” та Указ Президента України від 27 березня 2001 року № 215 “Питання організації виконання Закону України “Про громадянство України”, яким затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень. Особи, які набули громадянство України та взяли зобов’язання припинити іноземне громадянство, документуються тимчасовими посвідченнями громадянина України терміном до 2 років. Паспорти громадянина України таким особам видаються лише після припинення ними іноземного громадянства або в разі подання декларацій про відмову від іноземного громадянства.
20 серпня 2024 року Верховна Рада України ухвалила Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України”, який врегульовує правовий статус іноземців та осіб без громадянства, що беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України. Цей закон набув чинності 24 листопада 2024 року і передбачає спрощення процедури набуття громадянства для іноземців, які воюють за Україну.
Загальні вимоги для отримання громадянства України
Для набуття громадянства України іноземець повинен:
- Визнати та дотримуватися Конституції та законів України.
- Подати декларацію про відмову від іноземного громадянства або зобов’язання припинити його.
- Скласти іспити на знання:
– основ Конституції України;
– історії України;
– державної мови.
З червня 2024 року обов’язковими стали іспити з основ Конституції України та історії України. Для реєстрації необхідно створити електронний кабінет та подати заявку в електронній формі. Іспити включають 20 завдань з основ Конституції України та 25 завдань з історії України. У разі успішного складання учасники отримують відповідні сертифікати.
Хто може отримати громадянство України під час війни?
Під час воєнного стану окремі категорії осіб мають право на спрощену процедуру набуття громадянства:
- Особи, які мають визначні заслуги перед Україною чи прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, їх подружжя;
- Особи, які в установленому законодавством України порядку проходять/проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, їх подружжя;
- Особи, які в установленому законодавством України порядку отримали посвідку на тимчасове проживання відповідно до частини двадцять четвертої статті 4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, їх подружжя;
- Неповнолітні діти, які мають законні підстави для набуття громадянства України.
Якщо особа не підпадає під ці винятки, подати заяву для набуття громадянства України наразі неможливо.
Спрощена процедура отримання громадянства для певних категорій осіб
У серпні 2024 року в Україні ухвалили закон, який спрощує отримання громадянства для іноземців, що допомагають захищати нашу країну. Якщо людина підписала контракт на службу в Збройних Силах України, Нацгвардії або Державній спеціальній службі транспорту, вона має право отримати тимчасовий дозвіл на проживання в Україні. Таке ж право надається і чоловіку або дружині цієї особи.
Тобто, якщо іноземець офіційно служить в українському війську, держава створює для нього спрощений шлях до громадянства. Ці зміни — не просто формальність. Це визнання і вдячність тим, хто підтримує Україну у найважчий час. Вони дають змогу іноземцям, які стали на бік добра, легше стати частиною українського народу.
Як подати заявку на громадянство під час війни?
Заява з необхідними документами подається особисто до територіального підрозділу Державної міграційної служби України. Для подання заяви на набуття громадянства України необхідно підготувати наступні документи:
- Заява про набуття громадянства України;
- Копія документа, що посвідчує особу та підтверджує законність перебування на території України;
- Декларація про відмову від іноземного громадянства або зобов’язання припинити його;
- Документи, що підтверджують:
– Володіння державною мовою;
– Знання основ Конституції та історії України;
– Наявність законних джерел існування. - Дві фотокартки розміром 3,5 × 4,5 см;
- Квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Зразки деяких документів, зокрема декларацій про відмову від іноземного громадянства, затверджені наказом МВС від 24 січня 2025 року № 44.
Відмова у громадянстві: на що звертати увагу
Отримати українське громадянство — серйозний крок, і не завжди все йде гладко. Іноді в цьому можуть відмовити. Причини можуть бути різні, але найчастіше це:
- Людина живе в Україні недостатньо довго;
- Не володіє українською мовою на потрібному рівні;
- Не має офіційного джерела доходу;
- Подала не всі документи або зробила це неправильно.
Щоб не було прикрих сюрпризів, важливо заздалегідь усе перевірити: чи відповідаєте ви умовам, чи зібрані всі потрібні папери, чи правильно вони оформлені. Якщо щось не так — краще виправити це до подачі заявки.
Але навіть якщо вам все ж відмовили — це не кінець. Після усунення недоліків можна подати документи ще раз. А якщо ви впевнені, що відмова була несправедливою — є можливість звернутися до суду і захистити свої права.
Увага! Відповідно до Закону України №3897-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України» з 25 серпня 2024 року припиняється прийняття та розгляд заяв про набуття громадянства України, поданих до набрання чинності цим Законом, від громадян росії до спливу 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24 лютого 2022 року № 2102–IX Закон України № 3897-IX, який встановлює тимчасові обмеження для подання та розгляду заяв від громадян росії для набуття громадянства України. Відповідно до цього Закону, прийняття та розгляд заяв про набуття громадянства України від громадян російської федерації припиняється до спливу 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні. Це означає, що до кінця вказаного періоду громадяни рф не можуть звертатися із заявами про набуття українського громадянства, крім окремих категорій осіб.
Отримання громадянства України під час війни має свої особливості, особливо для осіб, які беруть участь у захисті країни. Спрощені процедури діють для військовослужбовців, осіб, що мають значні заслуги перед Україною, біженців та подружжя громадян України. Однак загальні вимоги до кандидатів залишаються доволі суворими. Цікаво, що з 2024 року система тестування на знання української мови, історії та Конституції стала обов’язковою, що значно ускладнює процес для тих, хто не знайомий з українським законодавством. У майбутньому це може суттєво вплинути на імміграційну політику країни, адже громадянами України стануть лише ті, хто готовий інтегруватися в суспільство та дотримуватися його цінностей.Тож перед подачею заявки важливо ретельно підготувати всі документи, пройти мовний іспит та дотримуватися всіх вимог. У разі виникнення труднощів міграційний юрист у Львові від АО “Бачинський та партнери” проведе для вас консультацію та роз’яснить усі необхідні питання з цього приводу.