З терміном «шахрайство» кожен хоч раз стикався у побуті, такий термін є доволі поширеним, як і злочин, який він позначає. Дійсно, якщо звернутись до даних Генеральної прокуратури України в першу половину 2023 року зареєстровано більше 26734 кримінальних проваджень за ст.190 КК України (шахрайство). У цій статті розглянемо основні аспекти кримінальної відповідальності за шахрайство в Україні.
Що таке шахрайство?
Відповідно до Кримінального кодексу України, шахрайство визначається як заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.
Не дивно, що в народі поняття «шахрая» ототожнюють із поняттями «брехун», «аферист» тощо, адже обман є одним із найпоширеніших способів вчинення шахрайства.
Що ж означає обман в розумінні кримінального закону? Обман при шахрайстві – це повідомлення неправдивої інформації потерпілому або, навпаки, замовчування правдивої інформації, яка мала би повідомлятись. Обман при шахрайстві застосовується виключно з тією метою, щоб потерпіла особа добровільно передала винному певне майно (грошові кошти). Так, внаслідок введення шахраєм в оману, потерпілий від шахрайства вважає, що передання майна, грошей є необхідним, потрібним, вигідним або ж обов’язковим для нього.
Водночас, зловживання довірою є підвидом обману, при якому шахрай при повідомленні неправди використовує відносини із потерпілим (родинні, особистісні, службові).
Читайте також: Кримінальна відповідальність за крадіжку.
Які кваліфікуючі ознаки шахрайства?
У злочину шахрайство є доволі багато кваліфікуючих ознак, які впливають на вид та розмір покарання, яке може бути призначене шахраю обвинувальним вироком суду.
Так, кваліфікуючими ознаками шахрайства є:
- Повторне вчинення шахрайства.
- Вчинення шахрайства групою осіб за попередньою змовою.
- Вчинення шахрайства, яке завдало значну шкоду потерпілому.
Шкода для потерпілого є значною, якщо збитки для потерпілого від шахрайства становлять від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у 2023 році від 134 200,00 гривень до 335 500,00 гривень.
- Вчинення шахрайства в умовах воєнного (надзвичайного) стану, якщо таке завдало значну шкоду потерпілому.
- Вчинення шахрайства у великих або особливо великих розмірах.
При цьому, великий розмір шахрайства – вчинене на суму, яка в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто у 2023 році від 335 500,00 гривень до 805 200,00 гривень.
Особливо великий розмір – шахрайство, вчинене на суму, яка в 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто у 2023 році від 805 200,00 гривень.
- Вчинення шахрайства з використанням електронно-обчислювальної техніки.
Електронно-обчислювальна техніка, іншими словами – комп’ютер – це система електронних засобів, які призначені для автоматичної обробки певного обсягу інформації для вирішення інформаційних завдань.
- Шахрайство, вчинене організованою групою.
Читайте також: З якого віку настає кримінальна відповідальність.
Яке покарання за шахрайство?
За вчинення шахрайства без кваліфікуючих ознак можуть бути призначенні такі види покарань:
- штраф від 2000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000,00 гривень до 51 000,00 гривень).
- громадські роботи на строк від 200 до 240 годин.
- виправні роботи на строк до 2 років.
- обмеження волі на строк до 3 років.
Водночас, за кваліфіковані склади шахрайства передбачені тяжчі покарання, залежно від кожної кваліфікуючої обставини.
До прикладу, за вчинення шахрайства в особливо великому розмірі винних особам загрожує відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.
За вчинення шахрайства шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років.
Адвокат у справі про шахрайство
Адвокати АО «Бачинський та партнери» мають значний досвід захисту у суді першої інстанції за фактом вчинення шахрайства, в тому числі із кваліфікуючими ознаками. Захист адвоката у справах про шахрайство є дуже важливим, оскільки забезпечить справедливість судового розгляду та призначеного покарання.