Кримінальна відповідальність за шахрайство в Україні: правові аспекти

З терміном «шахрайство» кожен хоч раз стикався у побуті, такий термін є доволі поширеним, як і злочин, який він позначає. Дійсно, якщо звернутись до даних Генеральної прокуратури України в першу половину 2023 року зареєстровано більше 26734 кримінальних проваджень за ст.190 КК України (шахрайство). У цій статті розглянемо основні аспекти кримінальної відповідальності за шахрайство в Україні.

Що таке шахрайство?

Відповідно до Кримінального кодексу України, шахрайство визначається як заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.

Не дивно, що в народі поняття «шахрая» ототожнюють із поняттями «брехун», «аферист» тощо, адже обман є одним із найпоширеніших способів вчинення шахрайства.

Що ж означає обман в розумінні кримінального закону? Обман при шахрайстві – це повідомлення неправдивої інформації потерпілому або, навпаки, замовчування правдивої інформації, яка мала би повідомлятись. Обман при шахрайстві застосовується виключно з тією метою, щоб потерпіла особа добровільно передала винному певне майно (грошові кошти). Так, внаслідок введення шахраєм в оману, потерпілий від шахрайства вважає, що передання майна, грошей є необхідним, потрібним, вигідним або ж обов’язковим для нього.

Водночас, зловживання довірою є підвидом обману, при якому шахрай при повідомленні неправди використовує відносини із потерпілим (родинні, особистісні, службові).

Які кваліфікуючі ознаки шахрайства?

У злочину шахрайство є доволі багато кваліфікуючих ознак, які впливають на вид та розмір покарання, яке може бути призначене шахраю обвинувальним вироком суду.

Так, кваліфікуючими ознаками шахрайства є:

Консультація юриста

 • Повторне вчинення шахрайства.
 • Вчинення шахрайства групою осіб за попередньою змовою.
 • Вчинення шахрайства, яке завдало значну шкоду потерпілому.

Шкода для потерпілого є значною, якщо збитки для потерпілого від шахрайства становлять від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у 2023 році від 134 200,00 гривень до 335 500,00 гривень.

 • Вчинення шахрайства в умовах воєнного (надзвичайного) стану, якщо таке завдало значну шкоду потерпілому.
 • Вчинення шахрайства у великих або особливо великих розмірах.

При цьому, великий розмір шахрайства – вчинене на суму, яка в 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто у 2023 році від 335 500,00 гривень до 805 200,00 гривень.

Особливо великий розмір – шахрайство, вчинене на суму, яка в 600 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто у 2023 році від 805 200,00 гривень.

 • Вчинення шахрайства з використанням електронно-обчислювальної техніки.

Електронно-обчислювальна техніка, іншими словами – комп’ютер – це система електронних засобів, які призначені для автоматичної обробки певного обсягу інформації для вирішення інформаційних завдань.

 • Шахрайство, вчинене організованою групою.

 Яке покарання за шахрайство?

За вчинення шахрайства без кваліфікуючих ознак можуть бути призначенні такі види покарань:

 • штраф від 2000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000,00 гривень до 51 000,00 гривень).
 • громадські роботи на строк від 200 до 240 годин.
 • виправні роботи на строк до 2 років.
 • обмеження волі на строк до 3 років.

Водночас, за кваліфіковані склади шахрайства передбачені тяжчі покарання, залежно від кожної кваліфікуючої обставини.

До прикладу, за вчинення шахрайства в особливо великому розмірі винних особам загрожує відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна.

За вчинення шахрайства шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років.

Адвокат у справі про шахрайство

Адвокати АО «Бачинський та партнери» мають значний досвід захисту у суді першої інстанції за фактом вчинення шахрайства, в тому числі із кваліфікуючими ознаками. Захист адвоката у справах про шахрайство є дуже важливим, оскільки забезпечить справедливість судового розгляду та призначеного покарання.

 

Aвтор

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок