Обшук та огляд – це дві окремі та відмінні між собою слідчі (розшукові) дії, які проводяться правоохоронними органами для досудового розслідування злочинів та збору доказів в кримінальних проваджень. Як обшук, так і огляд проводяться з метою розслідування злочинів, виявлення доказів і пошуку предметів, які мають значення для кримінального провадження і можуть довести або спростувати обставини вчинення злочину. У цій статті ми розглянемо різницю між обшуком та оглядом, а також підстави для їх проведення.
Різниця між обшуком та оглядом
Обшук та огляд – це слідчі (розшукові) дії в межах кримінального провадження, результат яких фіксується у протоколі. Проводити обшук або огляд може слідчий або працівники оперативних підроздів за дорученням. Розглянемо детальніше що таке обшук та огляд в кримінальному провадженні.
Що таке обшук?
Обшук – сукупність дій правоохоронних органів, що полягають у примусовому цілеспрямованому обстеженні житла, інших приміщень та споруд, транспортних засобів або осіб.
Обшук проводиться для того, щоб знайти та/або виявити, вилучити конкретні наперед визначені в ухвалі предмети, знаряддя вчинення злочини, документів та інших речей, які мають у кримінальному провадженні значення доказу.
Що таке огляд?
Огляд, у свою чергу, це сукупність дій, які полягають у безпосередньому сприйнятті, дослідженні властивостей та ознак об’єкта огляду з метою з`ясування характеру події, що відбулася, встановлення особи злочинця та мотивів скоєння злочину.
Можна розмежовувати такі види огляду залежно від обʼєкта: огляд місцевості, огляд приміщень, огляд речей, огляд документів, огляд трупа, огляд трупа, пов’язаний з ексгумацією.
При огляді, правоохоронні органи наперед не знають конкретних предметів, які будуть виявлені та не здійснюють цілеспрямованих дій для їх пошуку.
Також корисно ознайомитись: Правила поводження при затриманні – поради від юриста.
Підстави для проведення обшуку, огляду у кримінальному провадженні
Підставою для проведення обшуку є ухвала слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку. Перед цим до слідчого судді із відповідним клопотанням звертається сторона обвинувачення. Проводити обшук без ухвали слідчого незаконно і всі одержані докази повинні визнаватись недопустимими.
Для проведення огляду не завжди обов’язковою є наявність ухвали слідчого судді. Для прикладу, огляд місця події може бути проведений і без ухвали і у певних випадках навіть до внесення відомостей про кримінальне провадження до єдиного реєстру досудових розслідувань. Водночас проведення огляду житла чи іншого володіння особи здійснюється на лише на підставі ухвали слідчого судді.
Якщо у вас виникають додаткові підстави щодо проведення огляду та/або обшуку у кримінальному провадженні, звертайтесь за правовою допомогою до АО «Бачинський та партнери».