Порядок виїзду чоловіків у період воєнного стану

Початок повномасштабної військової агресії рф проти України та оголошена загальна мобілізація значно ускладнили виїзд закордон чоловіків, які є придатними для несення військової служби.

Зважаючи на це, команда АО «Бачинський та партнери» розглянула підстави перетину державного кордону чоловіками у період воєнного стану враховуючи зміни внесені Верховною Радою України до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які набрали чинності 18.05.2024 року.

Міграційний адвокат може надати вам кваліфіковану допомогу у визначенні вашого статусу мігранта, отриманні візи або інших дозволів на перебування та роботу в іншій країні, уникненні депортації, та інших питаннях, пов’язаних з міграцією.

 

Виїзд чоловіка, який тимчасово непридатний до військової служби та чоловіка, який є особою з інвалідністю І, ІІ, ІІІ групи

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» чоловіки, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії). Виїзд дозволяється тільки за наявності підтверджуючих документів.

Підставою для перетину кордону особою з інвалідністю є довідка МСЕК про встановлення групи інвалідності або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, в яких зазначено групу та причину інвалідності.  Для таких осіб виїзд по кількості – не обмежений.

Виїзд чоловіка, який є батьком трьох і більше дітей, в тому числі і від різних шлюбів

Абз. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років – не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Консультація юриста

Тобто підставою є саме утримання, а не лише факт батьківства. Бути лише батьком трьох і більше неповнолітніх осіб – не достатньо.

Саме тому під час перетину кордону батько має надати наступні документи:

  • Свідоцтва про народження дітей, де чоловік зазначений як батько.
  • Посвідчення багатодітного батька.

А також рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав; або свідоцтво про смерть матері дитини; або рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав; або рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою; або рішення суду про оголошення матері померлою.

Особа може надати оригінали таких документів або ж нотаріально засвідчені копії.

Окрім того, перетнути кордон батько, на утриманні якого перебуває троє і більше неповнолітніх дітей, може і без присутності самих дітей під час перетину кордону.

Якщо ж батько не проживає однією сім’єю із своїми дітьми, то у такому разі потрібно надати прикордонникам документи, що підтверджують сплату аліментів (рішення суду про призначення аліментів на утримання дитини (дітей) та довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів, розміру сплати таких аліментів, тощо).

Наші еміграційні адвокати мають великий досвід у вирішенні різноманітних юридичних питань, що пов’язані з міграцією, включаючи оформлення віз, робочих дозволів, імміграційних петицій та багато іншого. Ми також допомагаємо клієнтам отримувати статус біженця та вирішувати питання з імміграційними службами.

Виїзд чоловіка, якщо він виключений з військового обліку

Відповідно до п. 2-6 Правил та абз. 16 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» виїзд дозволений за наявності рішення військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби із подальшим виключенням з військового обліку.

Виїзд чоловіка, який самостійно виховує одну та більше дітей

За такої підстави недостатньо бути лише батьком однієї неповнолітньої дитини, необхідно підтвердити, що вихованням дитини не може займатись інший із батьків. Саме тому, окрім свідоцтва про народження дитини, батько при перетині кордону повинен надати й один із наступних документів: свідоцтво про смерть матері дитини або рішення суду про позбавлення матері батьківських прав; рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав; рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою, рішення суду про оголошення матері померлою

Виїзд чоловіків, які постійно проживають за кордоном

Підставою для перетину державного кордону у такій ситуації є:

  • Для осіб, які перетинають вперше – дозвіл на виїзд на постійне проживання закордоном, видане Державною міграційною службою та штамп про оформлення виїзду
  • Для осіб, які перетинали раніше — штамп про оформлення виїзду за кордон на постійне місце проживання та відмітка (штамп) про взяття на постійний консульський облік у закордонній дипломатичній установі України або перебування такого громадянина на постійному консульському обліку, що підтверджується довідкою про перебування на консульському обліку

Виїзд чоловіків, які заброньовані за підприємствами

Для перетину кордону необхідно надати наступні документи: витяг з наказу Міністерства економіки та документи про відрядження такої особи за кордон. Однак, перелік документів не є вичерпний, тому будьте готові, що прикордонники можуть витребувати додаткові підтверджуючі документи.

Водночас не є підставами для перетину кордону чоловіками, які:

  • мають робочу візу країни ЄС.
  • зняті з військового обліку (адже  дана відмітка/запис не підтверджує ані інвалідність, ані непридатність до військової служби у воєнний час за станом здоров’я), відбули покарання і звільнилися з місць позбавлення волі.
  • мають право тимчасового проживання у країні ЄС та/або які прийняті на тимчасовий консульський облік за кордоном.
  • мають подвійне громадянство.
  • для повернення свої дітей із закордону.

Юристи Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери» проконсультують вас щодо підстав перетину державного кордону чоловіками в умовах воєнного стану.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок