У цій статті ми розглянемо процедуру отримання дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання для закордонних українців, а також деякі переваги статусу закордонного українця в Україні. Однією з правових підстав для отримання дозволу на імміграцію в Україну є статус закордонного українця. Ця категорія іноземців має право на отримання дозволу на імміграцію понад імміграційну квоту.
Це означає, що кількість закордонних українців, які можуть отримати дозвіл, не обмежена в певному календарному році. Наш міграційний юрист має досвід у супроводженні клієнтів у процесі отримання різноманітних імміграційних віз, зокрема для роботи, навчання, возз’єднання сімей, інвестування та інших цілей. Ми також надаємо юридичну допомогу з питань статусу біженця, отримання громадянства та інших питань імміграції.
Хто такий закордонний українець?
Закордонним українцем вважається особа, яка не є громадянином України, а є іноземцем чи особою без громадянства, та має українське етнічне походження. Зокрема, особа або її предки належать до української нації та визнають Україну батьківщиною свого етнічного походження. Отримати такий статус можна тільки за наявності певних умов, серед яких є українська самоідентифікація, етнічне походження з України та відсутність українського громадянства. Остання умова є дуже важливою, адже тільки іноземець чи особа без громадянства може отримати статус закордонного українця.
Своє українське етнічне походження іноземець підтверджує документально (архівною довідкою про народження чи проживання особи на території України, свідоцтвом про народження, шлюб чи смерть) або ж свідченнями громадян України, закордонних українців чи громадських організацій закордонних українців.
Для отримання статусу закордонного українця необхідно звернутись із заявою до посольства чи консульства України за кордоном або безпосередньо до Міністерства закордонних справ України. Розгляд документів може тривати до 90 днів з дня звернення, після чого особі видається посвідчення закордонного українця. Таке посвідчення дійсне 10 років з можливістю його продовження.
Порядок отримання посвідки на постійне проживання в Україні
Для отримання дозволу на імміграцію в Україну особі, яка має посвідчення закордонного українця, необхідно звернутись до міграційної служби за місцем проживання в Україні чи до посольства або консульства України за кордоном. Іноземець подає заявку на отримання дозволу на імміграцію та весь пакет документів особисто.
Перед подачею документів іноземець повинен пройти ряд медичних оглядів і отримати медичну довідку про відсутність хронічного алкоголізму, наркоманії, токсикоманії та інфекційних захворювань. Цю довідку разом з іншими документами, наприклад, нотаріально завіреним перекладом паспорта на українську мову, необхідно надати в міграційну службу. Серед обов’язкових документів також є довідка про несудимість, видана у країні громадянства іноземця та належним чином легалізована (апостиль або консульська легалізація).
Після прийняття міграційною службою заяви починається етап розгляду та аналізу документів, який не повинен тривати більше одного календарного року з дати подання. У цей період проводяться всі необхідні перевірки, за результатами яких видається дозвіл на імміграцію або приймається рішення про відмову.
Наступним кроком є отримання дозволу на імміграцію та оформлення на його підставі посвідки на постійне проживання у вигляді ID-карти з безконтактним електронним носієм. Сучасна посвідка на постійне проживання видається на 10 років з можливістю її продовження.
Останнім етапом є реєстрація місця проживання іноземця в Україні, яку іммігрант повинен здійснити не пізніше 30 календарних днів з дати видачі посвідки на постійне проживання.
Переваги статусу закордонного українця
Найважливішою перевагою отримання посвідчення закордонного українця є можливість звернення за дозволом на імміграцію в Україну. Оформити дозвіл та отримати посвідку на постійне проживання може не лише сам іноземець, який є закордонним українцем, а і його подружжя та діти, якщо вони спільно прибули в Україну.
Ще одним плюсом оформлення статусу закордонного українця для іноземців – громадян держав, які для в’їзду в Україну повинні отримати відповідну візу, є право на безкоштовне отримання багаторазової візи в Україну без оформлення відповідного запрошення терміном дії на 5 років на підставі посвідчення закордонного українця.
Закордонним українцям також надається можливість навчання у вищих навчальних закладів України за кошти державного бюджету у межах встановлених квот прийому.
Важливо також, що закордонні українці мають право офіційно працювати в Україні без отримання дозволу на працевлаштування, а також набути громадянство України у спрощеному порядку.
Дозвіл на постійне проживання для закордонних українців є важливим процесом, що вимагає ретельного виконання певних умов та надання необхідних документів. Процес отримання дозволу на постійне проживання є важливим кроком для закордонних українців, що дозволяє їм інтегруватися в українське суспільство і повною мірою користуватися правами та можливостями, які надає Україна. Якщо ви шукаєте міграційного юриста для отримання кваліфікованої юридичної допомоги в питаннях імміграції, ми радимо звернутися до нашого Адвокатського об’єднання “Бачинський та Партнери”.