Коли людина не залишає після себе заповіт, діє спадщина за законом. Існує черговість передачі права власності на майно, тому розглядаються норми закону, особливості оформлення спадщини в Україні, поради юристів.
Професійні адвокати у Львові від АО “Бачинський та партнери” розповідають, як діяти якщо спадкодавець не залишив заповіту і що треба знати про спадкування.
Що треба знати про спадкування за законом в Україні
Усі моменти, пов’язані зі спадкуванням за законом, описані у Цивільному кодексі України, Сімейному Кодексі України, Європейській конвенції про усиновлення дітей від 27.11.2008, постанові Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», листі Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 “Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування”.
Спадкування без заповіту під час воєнного стану
Після 2022 року в дію вступив Закон України “Про правовий режим воєнного стану”. У 2025 році загальний строк прийняття спадщини поновлено, і як раніше, він складає 6 місяців.
Часом відкриття спадщини вважається день, коли особу офіційно оголошено померлою.
Для оформлення спадини діючими вважаються документи:
- Свідоцтво про шлюб;
- Довідка про усиновлення;
- Свідоцтва РАЦС;
- Паспортні дані;
- Рішення суду.
Особливості спадщини без заповіту
Щоб подивитися на процедуру спадщини, треба уявити 5 рівнів. Найближчі люди розглядаються в першу чергу. Якщо на першому рівні нікого немає, право спадкування переходить наступним родичам, навіть дуже дальнім.
Перша черга надана дітям, батькам і дружині чи чоловіку. Якщо з них нікого немає, тоді розглядається другий рівень, на якому розташовані брати, сестри, бабусі та дідусі.
Якщо у померлого і таких родичів немає, розглядаються дядьки та тітки спадкодавця – це третя черга. Буває, що і таких не знаходиться або знаходяться, але вони відмовляються від спадщини. Тоді право власності на все майно може перейти до четвертої черги і це не родичі, а люди, які проживали зі спадкодавцем.
Важливо! Мінімальний термін строк проживання для отримання спадку складає 5 років.
В останню чергу входять дальні родичі та утриманці, які не є членами сім’ї.
АО «Бачинський та партнери» допомагає спадкоємцям отримати спадок та консультує щодо частки. Професійні юристи збирають документи, допомагають з оформленням майна, супроводжують у всіх інстанціях, тому звертайтеся.