За Податковим кодексом України підприємці мають змогу визначитися із системою оподаткування під час відкриття або ведення бізнесу. І це загальна або спрощена (єдиний податок) система оподаткування.
У єдиному податку існує 4 групи, кожна з яких має умови та обмеження.
Яку систему єдиного податку обрати?
ФОП 1 група
Якщо Ви працюєте на ринку, торгуєте товарами вроздріб, надаєте побутові послуги самостійно, без використання найманої праці, з обсягом доходу за рік не вище ніж 167 розмірів мінімальної заробітної плати, то варто обрати першу групу, вона є найпростішою. Сплачується у фіксованому розмірі, залежить від прожиткового мінімуму та протягом року не змінюється. Підприємці не зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО, ведуть лише облік доходів та звітують податковій лише раз на рік.
ФОП 2 група
Підприємці вже другої групи можуть наймати працівників, але не більше 10 осіб, дохід не повинен перевищувати розмір 834 мінімальних зарплат та вже є обмеження за деякими видами діяльності. Зобов’язані використовувати РРО/ПРРО та платіжні термінали, ведуть тільки облік доходів, звітують раз на рік.
Слід зауважити, що перша і друга групи не є платниками ПДВ та податки сплачують щомісяця, незалежно від отримання доходу.
ФОП 3 група
Третя група підійде підприємцям, що працюють з юридичними особами, резидентами та нерезидентами, з необмеженою кількістю найманих працівників. Обсяг доходу не повинен перевищувати 1167 розмірів мінімальної заробітної плати. Особливість цієї групи полягає в тому, що чим більше розмір доходу, тим більше сума єдиного податку. Ті хто на ставці 5% ведуть облік доходів, ті що на ставці 3%+ ПДВ – облік доходів і витрат. Звітують щоквартально, так само і сплачують єдиний податок після подання декларації. Зобов’язані застосовувати РРО /ПРРО та платіжні термінали.
ФОП 4 група
Ті підприємці, що ведуть діяльність у межах фермерського господарства мають право обрати четверту групу єдиного податку. На відміну від всіх вони звітують на початку податкового року. Ставка залежить від використаних сільгоспугідь (для кожного виду земельної ділянки своя ставка).
Для всіх чотирьох груп є обов’язковим сплата Єдиного соціального внеску за себе у фіксованому розмірі не менше мінімального страхового внеску в місяць.
Чим відрізняється спрощена система оподаткування від загальної
У порівнянні зі спрощено системою перевага загальної зводиться до того, що податки сплачуються з прибутку, а не доходу, дозволені всі види діяльності за КВЕД (крім заборонених законом), не обмежена кількість працюючих осіб та обсягів доходу. Щодо звітності, то Податкова декларація про майновий стан та доходи подається 1 раз на рік і містить дані про ПДФО та ЄСВ «за себе» та Податковий розрахунок (по найманим працівникам) щоквартально протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу.
У 2024 році податки на загальній системі включають в себе:
- податок на доходи фізичних осіб – 18%;
- військовий збір – 1,5%;
- єдиний соціальний внесок – 22%.
Перехід з однієї системи на іншу можливий в обох напрямках.
За розглянутими відмінностями можна зробити висновок, що в обох системах є свої плюси та мінуси, та Ваш вибір на користь однієї з них буде полягати від Вашої діяльності, кількості працівників, доходів тощо. Простими словами , якщо Ви –«маленький» ФОП або не маєте великих витрат, то вигідніше примкнути до «єдиників», але пам’ятайте про обмеження та умови, розглянуті вище!