Єдиний податок ФОП 1 групи у 2024 році

Розглянемо детально механізм реалізації спрощеного оподаткування в Україні (єдиний податок) для першої групи. До неї належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, які здійснюють  продаж товарів у роздріб з торгових місць на ринках та/або здійснюють господарську діяльність з надання побутових послуг виключно населенню. У разі якщо підприємницька діяльність здійснюється у магазині, навіть на території ринку, то такий підприємець не може належати до першої групи.

У п.291.7ПКУ перераховані види послуг, що є побутовими та дозволяються для першої групи. Підприємці мають право змінити «вищу» групу на першу або взагалі перейти із загальної системи оподаткування, головне щоб усі показники відповідні були умовам для першої групи. І перш за все це залежить від розміру доходу протягом року.

Для першої групи це 167 розмірів мінімальних заробітних плат (це 1 185 700 грн.).

 

 

Яка ставка єдиного податку для ФОП 1 групи

Ставка єдиного податку для першої групи становить до 10% від прожиткового мінімуму – це 302,80 грн на місяць (10% від 3028 грн.)  15% – за перевищення ліміту по доходах.

Якщо платник єдиного податку першої групи здійснює кілька видів діяльності, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку або можна перейти на другу чи третю групу єдиного  податку.

Консультація юриста

Сплата єдиного податку представниками першої групи була добровільною з 1.04.22 року, але з 1.08.23 усі авансові внески сплачуватимуться згідно передбаченими тарифами.

Винятком є фізичні особи-підприємці з тимчасово окупованих територій та територій, де проводяться бойові дії.

Коли сплачувати податки для ФОП 1 групи

Сплатити єдиний податок підприємець, що входить до першої групи має щомісяця авансом наперед до 20-го числа поточного місяця, можна оплатити наперед за звітний рік, але не виходячи за кінець календарного року.

Але що робити коли доходу не має? Однозначно платити єдиний податок!

Якщо буде прострочення або несплата, то оплатити прийдеться 50% від ставки податку (для осіб які на ставці в 10%); а у разі несплати за два квартали поспіль — ануляція реєстрації як платника єдиного податку й автоматичний перехід на загальну систему оподаткування.

Для підприємців першої групи існують такі переваги, якими можна скористуватися та не платити єдиний податок цілком на законних підставах. Це податкова відпустка на один календарний місяць у році, або лікарняний, якщо хворієте місяць чи більше. Однак при цьому отримувати дохід не можна, в іншому випадку оплачувати єдиний податок доведеться.

Також може бути цікаво: Єдиний податок ФОП 2 групи у 2024 році

Консультація юриста

Коли подавати декларацію?

Раз на рік платники єдиного податку першої групи подають декларацію з ЄП, де має бути вказаний дохід за рік та сплачена сума податку, строк подання 60 календарних днів після закінчення року.

Ще один платіж який стосується підприємців першої групи – єдиний страховий внесок.

Єдиний страховий внесок – це не податок, це страховий внесок для забезпечення  отримання страхових виплат у випадках передбачених законом.

Його розмір залежить від розміру мінімальної заробітної плати  для кожного підприємця за себе особисто і становитиме 22%, а тому мінімальний платіж з ЄВС у 2024 році – 1562 грн.

Цей внесок нараховується кожного місяця, а платити можна раз на квартал, тобто сума дорівнюватиме 4686 грн.

Зауважимо, що на період воєнного стану Фізичні особи підприємці мають право не нараховувати та не сплачувати страховий внесок за себе (в цьому випадку страховий стаж не буде зарахований), або добровільно сплатити ЄСВ за себе та вказати суми в декларації для отримання відповідного страхового стажу. Від оплати ЄСВ за себе звільняються підприємці, що мають інвалідність, або отримують пенсію за вислугою літ або віком, або отримують від держави соціальну допомогу.

Звітують щодо ЄВС один раз на рік до першого березня.

Вас також може зацікавити: відстрочка від мобілізації.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок