Стаття 309 Кримінального кодексу України: склад правопорушення та відповідальність

Наркоманія є серйозною проблемою, що впливає на суспільство в цілому. Україна не є винятком, і наркотична залежність має серйозний вплив на життя і здоров’я громадян. Саме тому більшість діянь, пов’язаних із виготовленням, придбанням наркотичних засобів в Україні є криміналізованими. В Кримінальному кодексі України є цілий розділ із кримінальними правопорушеннями у сфері обігу наркотичних засобів (Розділ 13 Особливої частини Кримінального кодексу України).

Одним із найбільш поширених кримінальних правопорушень є кримінальне правопорушення, яке передбачене статтею 309 Кримінального кодексу України, а саме незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту. В цій статті детальніше розглянемо склад цього кримінального правопорушення та відповідальність, яка передбачена за його вчинення.

 

Предмет кримінального правопорушення, передбаченого статтею 309 КК України

Предметом кримінального правопорушення є наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги.

Конкретний перелік кожного із предметів кримінального правопорушення визначається  Переліком нарко­тичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 770 (далі по тексту – «Перелік»).

Наркотичні засоби – це речовини природні чи синтетичні, препарати, рослини, що внесені до Переліку. До них належать, для прикладу, героїн, канабіс, смола канабісу, екстракти і настойки канабісу, макова солома, концентрат з макової соломи, опій, кустарно виготовлені препарати з ефедрину, псевдоефедрину тощо.

Психотропні речовини – це речовини природні чи синтетичні, препарати, природні мате-ріали, що внесені до Переліку. До них належать, наприклад, ЛСД, мескалін, тетрагідроканнабінол.

Консультація юриста

Аналоги наркотичних засобів і психотропних речовин – це заборонені для обігу в Україні речовини синтетичні чи природні, які хоч і не включені до Переліку, але хімічна структура і властивості яких подібні до наркотичних засобів і психотропних речовин, психоактивну дію яких вони відтворюють.

Прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин – це внесені до Переліку речовини, що використовуються для виробництва, виготовлення наркотичних засобів і психотропних речовин. Наприклад, етиловий ефір, ацетон, ефедрин, ангідрид оцтової кислоти, соляна і сірчана кислоти.

Зверніть увагу, що, з практичної точки, для встановлення виду та належності до наркотичних засобів, психотропних речових, аналогів чи прекурсорів потрібні спеціальні знання, тому у кримінальних провадженнях за статтею 309 КК України призначається експертиза.

 

Обʼєктивна сторона кримінального правопорушення, передбаченого статтею 309 КК України

Об’єктивна сторона кримінального правопорушення, передбаченого статтею 309 КК України, тобто діяння має кілька форм, що чітко простежується із назви статті, а саме: незаконні виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання. Далі детальніше розглянемо у чому полягають такі дії.

Незаконне виробництво – дії, пов’язані із серійним одержанням наркотичних засобів, психотропних речових, тобто виробничий процес для отримання партій наркотичних засобів/психотропних речовин за певним стандартом. Мається на увазі саме промисловий спосіб одержання наркотичних засобів/психотропних речовин.

Незаконне виготовлення – дії, повʼязані із одержанням наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів, в результаті яких останні є готовими до використання/вживання. Тобто виготовленням є, по суті, створення будь-яким способом наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів в так званих «кущових умовах».

Консультація юриста

Незаконне придбання – це купівля, обмін, дарування, позика, привласнення знайдених наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів.

Придбання має бути саме незаконним, тобто законне придбання (за рецептом лікаря або під час оперативної закупки) не утворює складу кримінального правопорушення.

Незаконне зберігання – дії, пов’язані із фактичним незаконним перебуванням наркотиків у володінні особи: при собі або у приміщенні чи сховищі.

Незаконне перевезення – це переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів за допомогою будь-якого транспортного засобу з порушенням порядку, визначених законом.

Незаконне пересилання – це незаконне переміщення у просторі наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів за допомогою пошти, багажу, посильним способом у інше місце.

Кримінальне правопорушення є завершеним не залежно від того чи в іншому місці одержувач отримав наркотичні засоби, чи ні.

Суб’єктивна сторона кримінального правопорушення, передбаченого статтею 309 КК України

Суб’єктивна сторона цього кримінального правопорушення характеризується прямим умислом, тобто винна особа усвідомлює, що вчиняє протиправні дії щодо наркотичних засобів та бажає їх вчиняти.

Суб’єктивна сторона також характеризується поняттям «без мети» збуту, це означає що у винної особи немає наміру оплатно чи безоплатно передавати наркотичні засоби, психотропні речовини у розпорядження інших осіб.

Кваліфікуючі ознаки

Кваліфікуючими ознаками даного кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 309 КК України є вчинення протиправних дій:

  • за попередньою змовою групою осіб;
  • протягом року після засудження за цією статтею;
  • предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах.

 

Особливо кваліфікуючими ознаками кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 309 КК України є вчинення дій, передбачених ч. 1 або ч. 2 цієї статті:

  • із залученням неповнолітнього;
  • якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги в особливо великих розмірах.

Відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 309 КК України

За вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України може загрожувати відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 17 000,00 гривень до 51 000,00 гривень або ж громадські/виправні роботи строком до 2 років, арешт строком до 6 місяців або обмеження волі строком до 5 років.

За вчинення кваліфікованого та особливо кваліфікованого складу цього кримінального правопорушення відповідальність уже полягатиме у штрафі до 85 000,00 гривень або у позбавлені волі строком до 8 років.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок