Захист Батьківщини стоїть на першому місці, але по закону людина отримує гарантії по роботі, коли йде до ЗСУ. Враховуються відносини з керівником організації, заробітна плата, оформлені документи, відповідальність сторін. Тільки коли виконані норми чинного законодавства, можна зосередитися на справі, а після звільнення повернутися до звичного цивільного життя без втрати робочого місця та збереження заробітної плати.
З початком введення воєнного стану на території України та оголошення загальної мобілізації безліч працівників та їх роботодавців стикнулися з фактом призову на військову службу. Яким чином діяти працівнику та роботодавцю в наведеній ситуації, який порядок увільнення від роботи на час мобілізації та які гарантії зберігаються за працівником розповідаємо в дописі військового юриста далі.
ЯК ПІДТВЕРДИТИ ФАКТ ПРИЗОВУ РОБОТОДАВЦЮ?
Згідно ст. 172 КК України “Грубе порушення законодавства про працю” заборонено звільняти працівника, якого призвано на військову службу або мобілізовано.
Як відомо, призов здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки шляхом вручення повістки на відправку. Все просто, «бойова» повістка і буде підтверджуючим документом факту призову працівника. Оригінал повістки потрібно пред’явити роботодавцю.
Крім цього, не варто забувати, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки також повинні письмово повідомляти про призов військовозобов’язаних підприємства, де вони працювали до моменту призову. А при зарахуванні у частину у військовому квитку робляться помітки про військову службу і це також є підтверджуючим документом.
Громадянам України, які звільняються з роботи у зв’язку з направленням, призовом або прийняттям на військову службу, виплачується вихідна допомога в розмірі двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Додатково люди можуть направлятися на медичний огляд, лікування, зі збереженням місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати.
Читайте також: Як забронювати працівника від мобілізації.
ЯК ДОКУМЕНТАЛЬНО ОФОРМИТИ УВІЛЬНЕННЯ ВІД РОБОТИ НА ЧАС МОБІЛІЗАЦІЇ?
Після того, як працівник пред’явив повістку за місцем роботи, роботодавець повинен видати наказ про увільнення на час призову.
В наказі про увільнення від роботи на час призову зазначаються:
- ПІБ працівника та його посада;
- дата, з якої працівник є увільненим (збігається із датою призову);
- підстава увільнення від роботи (підставою увільнення від роботи під час призову є повістка);
- твердження, що за працівником зберігається місце роботи та посада, яку він обіймав на момент призову.
В трудову книжку працівника не потрібно вносити будь-яких записів, пов’язаних із його увільненням чи призовом.
Відсутність працівника потрібно відображати у табелі обліку використання робочого шляхом внесення буквеного коду «ІН» (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством) або цифрового коду: «22».
Ми надаємо послуги військового адвоката онлайн для зручності наших клієнтів. Наші адвокати готові допомогти вам з будь-яких питань, пов’язаних зі службою в армії, в будь-який час та з будь-якої точки світу.
Зверніться до наших військових адвокатів, щоб отримати професійну правову допомогу з питань, пов’язаних зі службою в армії, не виходячи з дому.
ЯКИМИ ГАРАНТІЯМИ НАДІЛЕНІ ПРИЗВАНІ ПРАЦІВНИКИ?
Гарантіями працівників, призваних на проходження військової служби є збереження за ними місця роботи та посади, яку вони обіймали на момент призову. При чому, ці гарантії діють до завершення лікування поранених в ході бойових дій працівників, до повернення працівників із полону.
Увільнення працівника від роботи на час проходження військової служби передбачає виплату з Державного бюджету України відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Раніше за працівниками, яких призвали зберігався ще й середній заробіток, проте таку гарантію недавно було скасовано разом із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» 19 липня 2022 року.
Також може бути корисним: Термін проходження військово лікарської комісії.
ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ГАРАНТІЙ ПРАЦІВНИКА, ПРИЗВАНОГО НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ?
За порушення гарантій працівника, призваного на військову службу роботодавець нестиме адміністративну відповідальність, передбачену ч. ст. 41 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 гривень).
Залишилися будь-які запитання щодо призову або ж увільнення працівників під час мобілізації? Юристи АДВОКАТСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ «Бачинський та партнери» радо проконсультують Вас з цього приводу.
Наше адвокатське об’єднання “Бачинський Та Партнери” надає якісну та професійну юридичну допомогу у різних галузях права. Наші юристи мають великий досвід у роботі з клієнтами різних категорій, від приватних осіб до великих компаній, тому ми можемо забезпечити ефективний та комплексний підхід до розв’язання юридичних питань наших клієнтів.