Як забронювати працівника від мобілізації

Недавно ми розповідали про те, як отримати відстрочку від призову під час мобілізації (посилання на статтю про це). Бронювання працівників державними органами, підприємствами, установами, організаціями є однією із підстав для отримання відстрочки, тому варто приділити увагу також процедурі бронювання працівників, більше того, ця процедура зазнала нормативних змін з моменту введення воєнного стану. Так, ще в березні Кабінет міністрів ухвалив новий порядок, затверджений у Постанові КМУ від 3 березня 2022 року № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного часу”.

Консультація юриста

Юристи АО «Бачинський та партнери» підготували для вас відповіді на найбільш поширені питання щодо бронювання працівників в період дії воєнного стану відповідно до нового порядку.

Хто може забронювати працівників від мобілізації?

Під час дії воєнного стану забронювати працівників, крім державних органів, можуть також усі підприємства, установи, організації, які задовольняють потреби Збройних Сил, інших військових формувань, населення, незалежно від наявності мобілізаційних завдань.

Фізична особа-підприємець не може бронювати власних працівників, оскільки ані Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ані Постанова № 194 не визначають фізичних осіб-підприємців у переліку тих, хто може бронювати військовозобов’язаних.

Консультація юриста

Кого можна забронювати під час воєнного стану?

Якщо підприємство, установа, організація має право бронювати працівників, то, фактично, може забронювати будь-якого свого працівника за таких умов:

  • Найманий працівник працює на підставі трудового договору або ж трудового контракту. (фізичних осіб-підприємців, що працюють на підприємство, установу, організацію на підставі цивільно-правового договору, а також гіг-спеціалістів, які працюють на підставі гіг-контракту неможливо забронювати);
  • Найманий працівник є військовозобов’язаним та, відповідно, перебуває на військовому обліку (жінок, які не перебувають на військовому обліку, а також чоловіків, які зняті з військового обліку неможливо забронювати);
  • Найманий працівник раніше проходив військову службу (законодавством не передбачено такої вимоги, проте у певних рішеннях було відмовлено у бронюванні з такої підстави).

Консультація юриста

Кого не можна забронювати від мобілізації під час воєнного стану?

Навіть за наявності усіх умов, наведених нами вище, існують також певні категорії найманих працівників, яких не можна забронювати, зокрема:

  • Працівники, які мають відстрочку від призову під час мобілізації з інших підстав

Для прикладу, якщо працівник має на утриманні дітей-сиріт або самостійно виховує дитину віком до 18 років або водночас є студентом, що навчається за денною формою навчання і отримав відстрочку через таку підставу, то забронювати його не можна до існування обставин, які є підставою для відстрочки.

Така заборона передбачена  листом Міністерства економіки від 08 березня 2022 року № 2714-20/9420-03 та пов’язана із запобіганням подвійної відстрочки.

  • Працівники, які мають дефіцитні військово-облікові спеціальності

Дефіцитними, для прикладу, є такі військово-облікові спеціальності як спеціальності бойових машин і бронетранспортерів (121 – Бойових машин піхоти, 122 – Бойових машин десанту та ін.) артилерії ( 133 – Гармат 152-мм, 134 – Самохідних гармат 152-мм, 136 – Самохідних гармат від 76-мм до 130-мм, 137 – Протитанкових гармат та ін.), танкові ( 113 – Середніх танків, 117 – Танків з ракетно-гарматним озброєнням та ін.), стрілецькі та розвідувальні (110 – Снайперські), радіотехнічних засобів управління ракетами (065 – Оперативно-тактичних ракет, 071 – Зенітних ракет малої дії та ін.) тощо. Така заборона встановлена Листом Міністерства оборони від 11.03.2022 р. № 220/1469, який містить повний перелік дефіцитних спеціальностей. Військово-облікову спеціальність працівника можна перевірити у військовому квитку.

Консультація юриста

Як забронювати працівника від мобілізації?

Процедура бронювання працівника містить кілька етапів:

  1. Визначити список працівників, які будуть заброньовані

На цьому етапі потрібно визначити чи підлягає працівник бронюванню взагалі, а також визначити ті посади, задіяні на підприємстві, без яких підприємству, установі, організації буде складно функціонувати. Щоб не ризикувати отримати відмову у бронюванні найкраще обирати для бронювання такі посади, які є критичними для галузі та дефіцитними на ринку. Іноді органи державної влади спрощують вибір посад, зокрема Міністерство енергетики та вугільної промисловості України визначило перелік посад, за якими допускається бронювання на об’єктах паливно-енергетичного комплексу.

  1. Складення пропозиції щодо бронювання та направлення її у відповідні органи

Після обрання працівників, які підприємство, установа, організація бажає забронювати, необхідно скласти пропозицію щодо бронювання. Звертаємо увагу, що для такої пропозиції є встановлена форма, якої обов’язково потрібно додержуватися, заповнювати потрібно усі графи такої форми.

Крім пропозиції, необхідно також скласти супровідний лист. Він уже може бути довільної форми. У супровідному листі варто зазначити інформацію про підприємство, установу, організацію та інформацію про те, яким чином воно виконує завдання із задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, населення. За наявності до супровідного листа найкраще додавати підтверджуючі документи (ними можуть бути договори, рішення військових адміністрацій).

Далі пропозицію та супровідний лист необхідно відправити профільним органам державної влади, залежно від сфери, у якій підприємство, установа, організація здійснює господарську діяльність. Для прикладу, с/г компанії будуть звертатися до Міністерства аграрної політики та продовольства України, айті компанії до Міністерства цифрової трансформації України, банки до Національного банку України, енергетичні компанії до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Отримавши пакет документів для бронювання, профільний орган погоджує Пропозиції із Міністерством оборони та направляє в Міністерство економіки України, яке і приймає рішення про бронювання працівників.

Консультація юриста

Протягом якого часу діє бронювання працівників?

Бронювання працівників та їх відстрочка від призову під час мобілізації діє протягом строку, який визначає міністерство економіки України у своєму рішенні, але не може перевищувати 6 місяців.

Що є підтвердженням бронювання працівників?

Підтвердженням бронювання працівників та їх  відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації  є витяг із Наказу Міністерства економіки України.

Юристи АО «Бачинський та партнери» здійснюють супровід бронювання працівників для підприємств, установ та організацій. Якщо у вас виникли питання або ж у вас є потреба у бронюванні працівників, будемо раді надати вам кваліфіковану допомогу.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок