Відстрочка від мобілізації у воєнний час

11 квітня 2024 року Верховна Рада ухвалила новий Закон про мобілізацію.

Новий закон передбачає звільнення якщо, при наявності неповнолітньої дитини з інвалідністю або важким захворюванням.

Інформація, що надана нижче, була актуальна до зміни Закона про мобілізацію (до 11 квітня 2024 року).

Мабуть загальновідомим  фактом є те, що ще 25 лютого Президент України підписав указ № 69/2022 “Про загальну мобілізацію“, яким було оголошено загальну та відкриту мобілізацію. З цього часу багато осіб стикаються із проблемою призову, коли вони фактично не можуть перебувати на службі із різноманітних причин. Саме тому до сьогодні особливо актуальним залишається питання відстрочки від призову під час мобілізації.

ЗАКОН ПРО ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ

Нормативно-правовим актом, що регулює питання мобілізації, підстав для відстрочки від призову під час мобілізації є Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Переглянути та ознайомитись із змістом закону можна за покликанням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text .

КОМУ ДАЮТЬ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ

Відстрочка від призову під час мобілізації надається будь-якому військовозобов’язаному, який підтвердив підставу для відстрочки, які детально будуть описані далі. Таким особам відстрочка надається за рішенням ТЦК та СП.

ХТО МАЄ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ПІД ЧАС МОБІЛІЗАЦІЇ?

Категорії осіб, які мають право отримати відстрочку під час мобілізації передбачені статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Консультація юриста

Для зручності військовий адвокат проаналізував статтю 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та підготував для вас нескладний для розуміння перелік осіб, які не підлягають призову під час мобілізації:

  • Працівники, які заброньовані за державними органами підприємствами, установами, організаціями
  • Особи з інвалідністю
  • Особи, визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я (до 6 місяців)
  • Особи, які самостійно виховують дитину
  • Особи, які виховують дитину з інвалідністю або тяжкохвору дитину, якій не встановлено інвалідність
  • Особи, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною, батьками (своїми чи одного з подружжя)
  • Особи, у яких на утриманні повнолітня дитина з інвалідністю І чи ІІ групи
  • Особи, у яких на утриманні діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування

 

  • Особи, у яких на утриманні 3 та більше дітей
  • Особи, які мають дружину (чоловіка) або батьків (своїх чи одного з подружжя) з І або ІІ групою інвалідності
  • Опікуни осіб з інвалідністю або недієздатних осіб
  • Особи, які мають неповнолітню дитину, якщо один із подружжя проходить військову службу
  • Працівники військового управління та правоохоронних органів
  • Студенти, аспіранти, докторанти, які навчаються за денною чи дуальною формою
  • Наукові та науково-педагогічні працівники, які працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки
  • Особи, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час участі в АТО (військовослужбовці, добровольці тощо)

 

Наведений нами перелік є спрощеним та не охоплює усіх життєвих ситуацій та можливих обставин. Кожен конкретний випадок потрібно детально аналізувати на відповідність статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», щоб зрозуміти хто не підлягає мобілізації.

Наше адвокатське об’єднання надає послуги військового адвоката з питань, пов’язаних зі службою в Збройних Силах України. Ми готові надати професійну правову допомогу з різних питань, пов’язаних зі службою в армії. Вам також може бути цікава інформація на тему: виїзд за кордон неповнолітніх дітей.

ВІДСТРОЧКА ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, ЯКЩО Є ДИТИНА ДО 3 РОКІВ

Наявність однієї малолітньої дитини у військовозобов’язаного не дає йому права на відстрочку. Що стосується дітей, то для отримання відстрочки потрібно мати трьох та більше дітей до 18 років або ж одну дитину, проте утримувати її самостійно.

ВІДСТРОЧКА ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЗА СТАНОМ ЗДОРОВ’Я

Якщо аналізувати підстави для відстрочки за станом здоров’я, то їх умовно можна поділити на 2 групи: стан здоров’я військовозобов’язаного та стан здоров’я близьких родичів (дружина, батьки, батьки дружини, дитини). Стан здоров’я для отримання відстрочки визначається наявністю інвалідності, яка підтверджена довідкою до акта МСЕК. Варто мати на увазі, що непридатність/обмежена придатність, яка встановлюється ВЛК не пов’язана жодним чином із можливістю отримання відстрочки від призову.

ЯК РЕАЛІЗУВАТИ СВОЄ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ПІД ЧАС МОБІЛІЗАЦІЇ?

Якщо ви не підлягаєте призову під час мобілізації відповідно до закону це ще не означає, що у вас автоматично є відстрочка. Щоб отримати відстрочку від призову під час мобілізації за наявності для цього умов, вам потрібно подати заяву про відстрочку та додати до неї документи, які підтверджують, що ви дійсно не підлягаєте призову.

Таку заяву потрібно подати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за місцем військового обліку або призову. Ви можете подати заяву про відстрочку при отриманні повістки або ж коли потрібно отримати відмітку у військово-облікових документах для виїзду за кордон.

Варто пам’ятати, що отримати відстрочку від призову на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» можна лише до моменту набуття статусу військовослужбовця. Після зарахування до особового складу військової частини ви не зможете подати заяву про відстрочку, навіть якщо у вас є для цього підстави.

ЯК ОТРИМАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ?

Варто також відмітити, що для отримання відстрочки від мобілізації у воєнний час потрібно з’явитись у ТЦК та СП особисто для подання заяви про відстрочку від мобілізації та пройти всі необхідні мобілізаційні процедури. Це означає, що доведеться оновити військово-облікові дані та пройти медичний огляд для визначення придатності. Лише після цього, якщо документи належні, можна отримати відстрочку від призову.

ДОКУМЕНТИ, ЩО ПІДТВЕРДЖУЮТЬ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ 2023

Законодавством не передбачено чіткого переліку документів, які необхідно подати для отримання відстрочки. Пакет документів залежить від підстави відстрочки. Для прикладу, у випадку студентства потрібно подати витяг із наказу про зарахування до вищого навчального закладу та довідку про навчання. У випадку, якщо підставою для відстрочки є інвалідність дружини, то подати потрібно буде свідоцтво про шлюб, довідку до акта огляду МСЕК та пенсійне посвідчення дружини.

Консультація юриста

ЯК ОТРИМАТИ ПОСВІДЧЕННЯ ПРО ВІДСТРОЧКУ ВІД ПРИЗОВУ

Після отримання відстрочки, відомості про неї вносяться у справу військовозобов’язаного та можуть вноситись у військово-обліковий документ. Окремої довідки, посвідчення тощо, які б видавались військовозобов’язаному на підтвердження відстрочки від призову не існує.
Якщо у вас виникають будь-які питання щодо відстрочки або вам потрібна допомога у поданні заяви про відстрочку від призову, юристи Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери» будуть раді дослідити ваші обставини та надати кваліфіковану юридичну допомогу.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок