Відстрочка від мобілізації для догляду за особою з інвалідністю

Україна, як країна, яка знаходиться в умовах воєнного стану, завжди повинна мати готовність до захисту своєї національної безпеки. Слушним інструментом виступає мобілізація, яка дозволяє наповнювати склад Збройних сил України.

Однак, у деяких випадках особи, які постійно доглядають за особою з інвалідністю, можуть мати право на відстрочку від мобілізації. У цій статті ми розглянемо правовий контекст та процедури отримання відстрочки від мобілізації в Україні через постійний догляд за особою з інвалідністю.

 

ЯКИЙ ЗАКОН РЕГУЛЮЄ ВІДСТРОЧКУ ЧЕРЕЗ ПОСТІЙНИЙ ДОГЛЯД ЗА ОСОБОЮ З ІНВАЛІДНІСТЮ?

Класично, вичерпний перелік підстав для відстрочки від мобілізації передбачений статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Крім цього, варто керуватись також нормативно-правовими актами, які регулюють поняття постійного догляду за особою з інвалідністю та процедуру оформлення постійного догляду.

Такими актами є: Закон України «Про соціальні послуги», Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та інші.

ХТО МОЖЕ ЗДІЙСНЮВАТИ ПОСТІЙНИЙ ДОГЛЯД ЗА ОСОБОЮ З ІНВАЛІДНІСТЮ?

Якщо іде мова про звичайних фізичних осіб, то вони можуть здійснювати постійний догляд лише на непрофесійній основі, при цьому проходити навчання їм не потрібно, а також не обов’язково дотримуватись державних стандартів соціальних послуг.

Постійно доглядати вони можуть осіб членів своєї сім’ї, які спільно проживають та є: особами з інвалідністю I групи ( крім тих, хто потребує допомоги внаслідок психічного розладу); дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.

Необхідність здійснення постійного догляду в кожному конкретному випадку визначає МСЕК або ж ЛКК. Якщо за їх висновком особа потребує постійного догляду, то в такому випадку можна оформляти соціальну послугу із постійного догляду.

ЯК ОТРИМАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ЧЕРЕЗ ПОСТІЙНИЙ ДОГЛЯД ЗА ОСОБОЮ З ІНВАЛІДНІСТЮ?

В Україні від 18 травня 2024 року набуває чинності новий закон про мобілізацію. У ньому, зокрема передбачена відстрочка для людей, які доглядають за особою, що має інвалідність.

Якщо військовозобов’язаний здійснює постійний догляд за особою з інвалідністю та спільно з ним проживає, а також має усі підтверджуючі документи про це, то він може отримати відстрочку від мобілізації. Така відстрочка через догляд за інвалідом не надається автоматично.

Щоб її отримати, військовозобов’язаний, який здійснює постійний догляд за особою з інвалідністю повинен звернутись до ТЦК та СП, де він перебуває на обліку, із заявою про надання йому відстрочки. До заяви потрібно додати документи, які підтверджують здійснення постійного догляду.

Якщо у вас виникатимуть додаткові запитання про мобілізацію осіб, зайнятих постійним доглядом, або інші запитання про мобілізацію, звертайтеся за кваліфікованою правовою допомогою, Адвокатське об’єднання «Бачинський та партнери» допоможе.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок