Як оскаржити рішення ВЛК

11 квітня 2024 року Верховна Рада України ухвалила нові зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», які набрав чинності 18.05.2024 року.

Всі, хто офіційно визнаний обмежено придатним, повинні повторно пройти перевірку ВЛК впродовж 9 місяців, а саме до 4 лютого 2025 року.

Ті, хто отримав 2 або 3 групу інвалідності після 24.02.2022 року повинні повторно пройти медичний огляд у разі виявлених порушень при проходженні комісії МСЕК або відсутності медичних документів, які підтверджують підстави надання інвалідності.

ВЛК, або військово-лікарська комісія, відповідає за оцінку стану здоров’я військовослужбовців і вирішення питань, пов’язаних зі звільненням чи призовом до військової служби під час мобілізації. Якщо військовозобов’язаний чи військовослужбовець вважає, що огляд проводився не ретельно, не було взяти до уваги скарги, що призвело до відсутності у рішенні комісії реальної картини стану здоров’я військового, він вправі оскаржити висновки ВЛК.

Якщо військовий не погодився з рішенням ВЛК і хочете його оскаржити, є два варіанти:

– досудовому порядку – звернення до вищого ВЛК регіону/ Центрального ВЛК.

– судовому порядку – звернення до суду.

Консультація юриста

ОСКАРЖЕННЯ РІШЕННЯ ВЛК

Законодавством передбачено можливість оскарження постанов ВЛК у досудовому порядку. Зокрема, відповідно до абзацу 3 пункту 2.12 наказу Міноборони № 402, у спірних питаннях, пов’язаних із незгодою військовослужбовця/військовозобов’язаного з висновками лікарів, питаннях контролю за об’єктивністю висновків лікарів, за рішенням штатної ВЛК він може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад.

Для оскарження рішення ВЛК в досудовому порядку варто виконати такі дії:

  1. Необхідно отримати копії висновку ВЛК, тому що саме даний висновок буде оскаржуватися. Запитайте у представника ВЛК чи відповідального за ваш випадок лікаря копію висновку ВЛК, в якому містяться ваші дані, діагноз, підстави на звільнення/бути придатним до несення служби, також інша необхідна інформація. Зверніться до свого лікаря або медичного експерта для отримання додаткової експертної думки щодо вашого стану здоров’я (зазвичай це відбувається в усному форматі).
  2. Написати рапорт за підписом військового щодо не погодження з висновками ВЛК та проханням переглянути вказане рішення вищою ВЛК – обласною/регіональною ВЛК та/чи Центральною ВЛК. Обов’язково долучити до рапорту усі відповідні медичні документи, копію попереднього рішення ВЛК.
  3. Рапорт та медичні документи та копію постанови ВЛК необхідно надіслати поштою цінним листом з повідомленням про вручення з описом вкладення на адресу відповідної ВЛК.

За результатом розгляду скарги ВЛК переглядає оскаржувану постанову або може направити на повторний (контрольний) медичний огляд, у тому числі стаціонарне обстеження. Потім військовому надають новий висновок про стан здоров’я, який і буде братися до уваги.

ОСКАРЖЕННЯ РІШЕННЯ ВЛК В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ

Окрім досудового порядку, рішення ВЛК можуть бути оскаржені й у судовому порядку відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ). Оскарження рішень ВЛК у суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства, так як ВЛК є органами військового управління, які виконують владні управлінські функції.

В судовому порядку в України наявна законна можливість військовослужбовцю/військовозобов’язаному оскаржити рішення ВЛК, якщо Рішення не задовольняє військового та наявні медичні висновки з відповідними діагнозами.

Суд приймає Рішення чи не було порушень у проведенні експертами ВЛК огляду особи, необхідних дій з метою надання повної оцінки стану здоров’я військового.

Суд вправі виявити порушення процедури проведення військово-лікарської комісії та на цій підставі скасувати Рішення військово-лікарської комісії.

Також він може зобов’язати провести повторний медичний огляд та дообстеження військовослужбовця у випадку відмови відповідної ВЛК їх проводити.

СТРОКИ ДЛЯ ОСКАРЖЕННЯ РІШЕННЯ ВЛК

Регулюються статтею 122 КАСУ:

  1. Три місяці з дня вручення відповідного рішення за результатами розгляду заяви щодо оскарження постанови, тобто у разі попереднього застосування досудового порядку. Цей строк починає свій перебіг із дня вручення рішення вищої інстанції ВЛК за результатами розгляду заяви про перегляд постанови.
  2. Шість місяців із дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто з дня винесення відповідної постанови ВЛК.

ДО КОГО ЗВЕРНУТИСЬ ЗА ДОПОМОГОЮ

Висококваліфіковані адвокати Адвокатського об’єднання «Бачинський та партнери» нададуть професійну консультацію, що забезпечить справедливий та ефективний механізм оскарження рішень військово-лікарської комісії  також обов’язково надають клієнту необхідну юридичну допомогу в підготовці заяв, звернень, запитів та збору інших необхідних документів. Ми розуміємо, на скільки важливий даний процесу та його вплив на майбутнє життя для кожного клієнта.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок