Цільове призначення земельної ділянки та його зміна

Зміна цільового призначення земельної ділянки є одним із багатьох аспектів земельної реформи, яка набирає оборотів в нашій країні протягом останнього часу. 

Зокрема, у липні 2021 року набули чинності зміни до земельного законодавства. Зумовлені вони були тим, що в процесі децентралізації та створення об’єднаних територіальних громад виникла необхідність у проведенні, так сказати – інвентаризації землі. Тобто приведення у відповідність із внесенням усіх земельних ділянок та схематично їхніх меж до публічної кадастрової карти.

Ці зміни мали на меті і спрощення порядку зміни цільового призначення земельної ділянки (надалі – зміни ЦП). Тобто, відпала необхідність у розробці документації (проєкту) для зміни ЦП.

Врахування особливостей містобудівної та землевпорядної документації при зміні цільового призначення земельної ділянки

Основною дилемою є те, що у нас одночасно та паралельно одна до одної діють містобудівна документація і землевпорядна. Яка ж між ними різниця?

Землевпорядною документацією є затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, які врегульовують використання, межі, цільове призначення державної, комунальної та приватної землі, а також підстави та умови виникнення права власності на неї.

До містобудівної документації належать:

  • генеральний план населеного пункту,
  • ДПТ – детальний план територій,
  • зонінг.

Протягом тривалого часу існує необхідність об’єднання цих видів документації, оскільки вони стосуються аналогічних питань.

Внесеними змінами у Земельний кодекс України, законодавець надав документації у містобудівній сфері статусу землевпорядної. Таке рішення було прийнято, щоб усунути розбіжності у понятті «функціональне призначення» (що відноситься до містобудівної галузі) та «ЦП земельної ділянки» (яке регулюється земельним законодавством).

Як змінити цільове призначення земельної ділянки

Земельний кодекс України, виділяє за ЦП 9 категорій земель. Змінити ЦП землі можна як в межах певної категорії, так само і змінивши саму категорію. Вдалим і найпоширенішим в сьогоденні прикладом є переведення сільськогосподарської землі у землі під будівництво.

Досить довгий період часу для цього потрібною умовою виступала наявність позитивного рішення від органу місцевого самоврядування для розробки ДПТ відповідною організацією та оплатити його виконання. Наступним кроком було проведення  громадських слухань та затвердження такого ДПТ. Лише після цього можна було звертатися до землевпорядної установи для розроблення ще й проєкту землеустрою щодо зміни ЦП земельної ділянки, який також потребував затвердження відповідною радою. 

Актуальна тривалість цього процесу

З прийняттям  зазначених змін – ситуація значно спростилася. Адже власники наділилися правом і можливістю змінити ЦП за своїм бажанням без схвалення відповідного органу і проєкту землеустрою. Єдиною умовою залишається те, щоб вид цільового використання не суперечив генеральному плану чи зонінгу того чи іншого населеного пункту.

Здавалося б, що зараз усе досить легко і просто у цьому процесі, однак і тут існують свої нюанси. Такі зміни необхідно вносити до Державного земельного кадастру, який працює в обмеженому доступі через запровадження воєнного стану.

Вартує зазначити і те, що на початку травня цього року прийнято чергові зміни до земельного законодавства. Державна реєстрація зміни ЦП земельної ділянки здійснюється районною військовою адміністрацією та вноситься до Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань, доки функціонування основного реєстру призупинено.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок