Днями глава держави продовжив термін добровільного повернення на військову службу до 1 березня.
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон, відповідно до якого ті військовослужбовці, які залишили свої військові частини самовільно, мають можливість легітимного повернення до 1 березня 2025 року. До цього часу повернутися на службу, уникнувши кримінальної відповідальності, можна було до 1 січня 2025 року.
У парламенті підкреслили, що це крайня зміна терміну для добровільного повернення до армії – більше його продовжувати не планують.
Що таке самовільне залишення частини (СЗЧ)?
СЗЧ – це полишення військової частини без дозволу командира. Військові вчиняють так, попри передбачені законом санкції, бо скаржаться на вигорання через тривале перебування на війні, а ще – на відсутність відповідного навчання та інші незадовільні умови у війську.
Скільки військовослужбовців пішли у СЗЧ?
У медіа називають орієнтовну цифру: 100 000 осіб. Втім, Генштаб не підтвердив цієї інформації.
Генеральна прокуратура у відповідь на запит журналістів озвучила дещо іншу статистику: майже 35 тисяч випадків самовільного залишення частин, а також 18 тисяч випадків дезертирства у період із січня по жовтень 2024 року.
Як повернутись із СЗЧ до 1 березня 2025-го?
Відповідно до Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”, у разі повернення військовослужбовця після самовільного залишення частини, командир частини зобов’язаний не пізніше 72-ох годин із дня його прибуття продовжити військову службу або дію контракту, а також поновити грошове, продовольче та інші види забезпечення, всі пільги і соціальні гарантії.
Варто також зазначити, що виплата за період з дня призупинення служби до дня її поновлення, не передбачена.
Яке покарання передбачене за СЗЧ?
Кримінальним кодексом України (стаття 407) за самовільне (тобто, без дозволу командира) залишення частини в у умовах воєнного стану особі загрожує позбавлення волі строком від п’яти до десяти років.
У випадку, якщо військовослужбовець здійснює такі дії з наміром ухилитися від служби, йому можуть інкримінувати дезертирство. Стаття 408 Кримінального кодексу передбачає за такі дії позбавлення волі строком від п’яти до дванадцяти років.
Нагадаємо
Питанню СЗЧ надав розголосу військовослужбовець та громадський активіст Сергій Гнезділов, який у вересні 2024 року публічно заявив у соціальних мережах, що залишив військову частину самовільно. Станом на той час чоловік перебував на службі у війську п’ять років.
Своїм вчинком військовий хотів привернути увагу до питання ротації, адже на сьогодні терміни військової служби відсутні. Як наслідок – військові перебувають на службі, часто у надскладних умовах, роками, без конкретних строків демобілізації.
Наразі триває кримінальне провадження щодо Сергія Гнезділова.
Задля встановлення чітких термінів військової служби на пікети регулярно збираються рідні військовослужбовців: вони вважають відсутність ротації порушенням прав людини.
Нардепи, своєю чергою, пояснюють, що демобілізація потрібна, однак, поки технічно неможлива через брак військовослужбовців: у квітні минулого року із законопроєкту про мобілізацію забрали пункт про граничний термін військової служби – 36 місяців.
Сьогодні готовий уже окремий законопроєкт про демобілізацію: його розробило Міністерство оборони України. Втім, для реалізації законопроєкту спершу потрібно забезпечити військо тими, хто прийде на зміну нинішнім військовослужбовцям.