Новий законопроект про мобілізацію №10449 від 30.01.2024 – коментарі юриста

Після опублікування проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» в тому числі порівняльної таблиці – із зазначенням норм законодавства станом на сьогодні, та запропонованих змін Урядом, по усій нашій Батьківщині пройшла хвиля занепокоєння та тривоги, також частина населення підтримує жорсткість проєкту з метою перемоги у даній війні з ворогом.

 

 

Новації, які пропонують внести:

ЕЛЕКТРОННИЙ РЕЄСТР ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНОГО

Законопроєктом пропонується створення спеціальної бази, з використанням необхідних баз даних/реєстрів/вже існуючих баз даних, усіх військовозобов’язаних, резервістів, осіб, звільнених від мобілізації чи зі служби, чи майбутніх військовозобов’язаних – електронна система військового обліку, що полегшить процедуру мобілізації, виклику військовозобов’язаних, внесення відомостей про відстрочку, відомостей про сімейні обставини та інші поважні причини щодо мобілізації/демобілізації.

Законопроєкт передбачає обов’язок громадян надати відомості та бути в даній базі – електронному реєстрі, військовозобов’язані протягом 60 днів з дати початку проведення мобілізації зобов’язані уточнити свої облікові дані за місцем свого перебування або знаходження.

 

Консультація юриста

Було: Обов’язок кожного громадянина прийти в ТЦК та СП та надати актуальні особисті дані.

Стало: реєстр військовозобов’язаних, де онлайн можна внести відомості протягом 60 днів.

 

ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИМ НАДАНО ПРАВО ВИРІШИТИ СВОЇ ОСОБИСТІ ПИТАННЯ ПЕРЕД МОБІЛІЗАЦІЄЮ

Для громадян, які самостійно прибули до ТЦК СП та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв’язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до ТЦК СП встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.

Було: військовозобов’язаний, після проходження ВЛК, був скерований до навчального центру ЗСУ.

Стало: після проходження ВЛК, у особи є 2 місяці часу щодо вирішення своїх особистих питань, та в подальшому направляється на навчання.

ВРЕГУЛЬОВУЄТЬСЯ НЕОБХІДНІСТЬ ПОСТІЙНО МАТИ ПРИ СОБІ ВІЙСЬКОВО ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ

Законопроєкт передбачає зобов’язання громадян України віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті (виключені) з військового обліку, мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу уповноваженого представника ТЦК СПабо поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Консультація юриста

Під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК СП може здійснювати фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Також дані дії можуть розповсюдитись на Державну прикордонну службу України – прикордонники будуть мати право вимагати військово-обліковий документ.

Було: під час дії воєнного стану, громадянин зобов’язаний при собі мати паспорт громадянина України.

Стало: громадянин військовозобов’язаний має при собі мати паспорт громадянина України, також оновлений військово-обліковий документ.

ЗМЕНШЕНА КІЛЬКІСТЬ ПІДСТАВ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ

Законопроєкт частково змінює норми статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку»

Із Закону пропонують прибрати норму щодо звільнення від мобілізації осіб, які мають дружину інваліда, або мають своїх батьків, або батьків дружини з числа осіб з інвалідністю І та ІІ групи:

  • члени сім’ї першого ступеню споріднення (не більше одного) особи з інвалідністю I групи, зайняті постійним доглядом за нею, а також члени сім’ї другого ступеню споріднення (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеню споріднення чи їх фізичної неспроможності), що підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
  • члени сім’ї першого ступеню споріднення (не більше одного) особи з інвалідністю II групи, зайняті постійним доглядом за нею, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий постійний догляд, що підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України

 

 

Консультація юриста

Більшу частину підстав для отримання відстрочки згідно з законопроєктом залишили.

Зокрема, не підлягатимуть призову:

–        Заброньовані на період мобілізації та на воєнний час;

–        Особи з інвалідністю будь-якої групи (І, II, III групи будь-якого захворювання);

–        Жінки та чоловіки, які мають на утримання троє і більше дітей віком до 18 років;

–        Одноособові опікуни дитини віком до 18 років, АЛЕ у разі якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим;

–        зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

Консультація юриста

–        здобувачі вищої освіти які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти й здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності;

–        наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти;

Було:

  1. Підстава на відстрочку від мобілізації, наявність дружини, або батьків дружини чи особи з числа осіб з інвалідністю І, ІІ групи.
  2. Військовозобов’язаний виховує дитину одноособово, таке як мати/батько пішли в іншу сім’ю, кинули дитину, виїхали за кордон.

Стало:

  1. Догляд при за родичем І ступеня споріднення у разі необхідності догляду, як за особою з інвалідністю, що підтверджується Порядком КМУ.
  2. Одноособове виховання дитини до 18 років тільки в тому випадку, якщо чоловік/жінка позбавлені батьківських прав, померлі, зниклі безвісти.

ПОСИЛЕНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА УХИЛЕННЯ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ

У разі невиконання під час мобілізації військовозобов’язаним чи резервістом обов’язків, та за умови відсутності можливості Національною поліцією здійснити адміністративне затримання (до обов’язків Національної поліції України буде додано можливість адміністративного затримання особи на строк до 15 діб) та доставлення військовозобов’язаного чи резервіста протягом 15 днів до ТЦК СП, керівник ТЦК СП протягом 5 днів надсилає громадянину в електронній формі (у разі, якщо громадянин зареєстрований в електронному кабінеті призовника, військовозобов’язаного, резервіста) або в паперовій формі засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місця проживання громадянина вимогу про виконання обов’язку (обов’язків) військовозобов’язаним, резервістом.

 

 

Консультація юриста

До військовозобов’язаного діятимуть наступні санкції:

1) тимчасового обмеження такого громадянина у праві виїзду за межі України – на строк до виконання зобов’язань за такою вимогою;

2) тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортними засобами – на строк до виконання зобов’язань за такою вимогою;

3) накладення арешту на кошти та інші цінності такого громадянина, що знаходяться на рахунках та на зберіганні у банках – на строк до виконання зобов’язань за такою вимогою.

Було:

– відповідальність адміністративна (штраф) або кримінальна (штраф, обмеження волі, позбавлення волі).

Стало:

– обмеження у праві користуванням транспортним засобом

– накладення арешту на майно, рахунки

– не виїзд за кордон

– затримання поліцією на 15 діб, доставлення до ТЦК та СП.

ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНОГО

Військовозобов’язаним оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку. Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України розвідувального органу Міністерства оборони України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані уточнити протягом 60 днів з дати початку проведення мобілізації свої облікові дані через центр надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

ПІДСУМОВУЮЧИ

Прийняттям цього законопроєкту значно посилиться регулювання урядом процедури мобілізації та пропонуються значна діджиталізація комунікації ТЦК СП із військовозобов’язаними. Окрім цього, законопроєкт направлений на можливість захистити свої права військовозобов’язаному, полегшити надання до ТЦК та СП своїх даних, проходження військово-лікарської комісії, можливість скористатися відстрочкою, бронюванням.

Ми вам
зателефонуємо

Замовити дзвінок